Nasıl ayakkabı almanız gerektiğini biliyor musunuz

Ayak problemlerinin oluşumunun ise en baş sebepleri arasında özellikle topuklu ve sivri burunlu ayakkabı seçimi gösterilmekte.

Nasıl ayakkabı almanız gerektiğini biliyor musunuz
Nasıl ayakkabı almanız gerektiğini biliyor musunuz
GİRİŞ 21.01.2017 09:14 GÜNCELLEME 21.01.2017 17:00
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD Podiatri Derneği'nin 2016 yılında kadınlarla yapmış olduğu bir araştırmaya göre topuklu giyen kadınların %73'ünün çeşitli ayak sorunları yaşamakta olduğunu belirten Yara Bakım Hemşiresi Deniz Yahcı, ayak problemleri ve yaralarının oluşumunda ayakkabı seçiminin detaylarını açıkladı.

Ayakkabılar parmak yapınızla uyumlu ve geniş olmalı
Deniz Yahcı,"Kullandığımız ayakkabılar özellikle ayağımızın yapısına göre değilse ayakta şekil bozukluklarına neden olur. Hastalar çoğunlukla ayaklarının ayakkabı içinde rahat olduğunu ifade etseler bile özellikle parmaklar ve kemikler ayakkabı içinde yeterince esneyemez ise ayak biyomekaniğinin bozulmasına neden olur.  

Ayakkabılarda ilk olarak, parmak yapısı ayağımızın parmak yapısıyla uyumlu ve geniş olmalıdır. Ayakkabı ikiye katlanacak kadar esnek olmamalı, sadece parmak kısmından esnemelidir.  

Üst derisi yumuşak ve esnek olan ayakkabılar seçilmeli
Ayakkabının iç tabanı tahta kadar sert olmamalı adım atma anında tabanımızı korumalıdır. Kullanılan hiçbir ayakkabı sivri burun olmamalıdır. Fakat kullanılması zorunlu ise üst derisi yumuşak ve esnek bir deriden olmalıdır. Uygun olanı hiç topuksuz ayakkabı kullanmak olsa da kullanılacak topukların mümkün olduğu kadar kısa ve ayak arka kaslarımıza zarar vermeyecek ölçüde olmalıdır. Topuklu ayakkabı kullanan kadınlar mutlaka ayak egzersizi yapmalı ve topuklu ayakkabının yarattığı hasarı tamir etmelidirler.

Nadir olarak görülen aşil tendon kısalığına bağlı problemler düz ayakkabı kullanımını kısıtlamaktadır ve bunun için egzersiz gibi tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Ayak tabanındaki kas hasarını engellemek için ayak mutlaka tabandan desteklenmelidir. Yalın ayak yürümek özellikle nasırların artmasına ve topuklarda çatlama olmasına neden olur. Bunun için kullanılacak ayakkabı, terlik ve tabanlık desteklerinin bir podolog yardımıyla belirlenmesi gerekmektedir." dedi.

KAYNAK: MİLLİYET
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • H.B.V 3 yıl önce Şikayet Et
    Piyasada Ayağa göre sağlıklı Ayakkabı bulmak çok zor..Moda yüzünden piyasa çarpık sağlıksız ayakkabılarla dolu.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Skandal haritayı paylaşıp Trump dünyaya duyurdu: Kudüs artık İsrail'in...
Deprem vergileri nereye gitti? İşte il il tam liste....