Türkçe'de hangi dilden kaç kelime var?

Kimileri yabancı kelimelerin Türkçe'den atılmasını istiyor, Öztürkçe'yi öneriyor Buna karşı çıkan eBakiler ise, 'Yabancı kelimeleri atmak hainliktir' diyor. Kim haklı?

Türkçe'de hangi dilden kaç kelime var?
Türkçe'de hangi dilden kaç kelime var?
GİRİŞ 19.06.2007 13:10 GÜNCELLEME 19.06.2007 13:10
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

İrfan Dumlu'nun haberi


Türk Dil Kurumu'nun güncel Türkçe sözlüğünde 111 bin 27 kelime bulunuyor. Bunun 14 bin 1981’i yabancı kökenli. Şimdi yeni bir tartışma yaşanıyor. Bazıları, yabancı kelimelerin temizlenmesini önererek, Öztürkçe'yi savunuyor. Bazıları ise buna karşı çıkıyor. Türkçe'de yabancı kelimelerin yer almasının doğal olduğunu dile getiren edebiyatçı ve şair Yavuz Bülent Bakiler, 'Türkçe aşığı Nihat Sami Banarlı, imparatorluk kuran milletlerin, başka millerden kelimeler alması ve vermesinin doğal olduğunu, saf bir dil bulunmadığını söylüyor' dedi.

PEYGAMBER ATILAMAZ

Yabancı milletlerden aldığımız kelimeleri Türkçeleştirdiğimizi anlatan Bakiler şunları söyledi: 'Bir kelime, dağdaki çobandan Çankaya'daki Cumhurbaşkanı'na kadar herkes tarafından biliniyor ve kullanılıyorsa onu dilimizden atamayız. Efendi kelimesini herkes kullanır. Yunanca'dan girdi. Türkçe'den çıkaramazsınız. Peygamber kelimesi de Farsça'dan gelmiş. Atamazsınız.'

MİLLETE HAİNLİK

Türkçe'deki zenginliği savunduğu için bazıları tarafından eleştirildiğini ve kendisine 'Arapçı' denildiğini aktaran Bakiler, 'Ben Yunanca'dan dilimize giren kiraz, anahtar, kilit, kundura, limon kelimelerinin de kalmasını savunuyorum. O zaman Yunancı mı oluyorum' diye konuştu. Bakiler şöyle devam etti: 'Öztürkçe çıkmaz bir sokaktır. Bilgi Yayınevi Öztürkçe bir sözlük yayımladı. 3 bin 175 kelime var. Bu kadar kelimeyle bir dil nasıl güçlü olabilir. Yabancı kökenli kelimelerin reddedilmesi, millete yapılan bir hainliktir...' Türkçe'de 15 binden daha fazla yabancı kelime olduğuna inanan yazar Hakkı Devrim de, dildeki zenginliği savunan bir diğer isim. 'Bizim dilimizde çok fazla yabancı dil var lafına itibar etmiyorum' diyen Devrim, bulunduğumuz coğrafyada yüzlerce uygarlıkla ilişki kurduğumuzu ve Türkçe'nin dünyanın bir ucundaki ülkelerin dilleri gibi olmasının mümkün olamayacağını belirtti.


Almanca    98
Korece      1
Arapça      6467
Latince      78
Arnavutça  1
Macarca    9
Bulgarca    19
Moğolca     4
Ermenice    24
Norveç       2
Farsça        1359
Portekizce   3
Fince           2
Rumca        400
Fransızca     5253
Rusça          44
İbranice       7
Slavca         24
İngilizce       485
Soğdca        24
İspanyolca    33
Yunanca       48
İtalyanca       89
Japonca        9

Toplam 14 bin


Hangi kelime hangi dilden?


ARAPÇA: Cumhuriyet, halk, devlet, hukuk, hürriyet, adalet, milliyet, vatan, şehit, akıl, aile, ahlak


FRANSIZCA: Laik, sos­yal, çevik, bürokrasi, televiz­yon, radyo, terör, abajur.


FARSÇA: Zengin, aferin, bahçe, bülbül, can, canan, abdest.


İTALYANCA: Politika, ga­zete, alaturka, banka, çapa, çimento, fabrika.


İNGİLİZCE: Bot, cips, fut­bol, hostes, e-mail, kariyer, lo­bi, linç.


RUMCA: Avlu, bezelye, domates, fener, zoka, çerez.


ALMANCA: Dekan, filinta, kuruş, otopark, şalter, vokal, panzer.


KORECE: Tekvando.


ARNAVUTÇA: Plaçka


(Bugün)

YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Osman Basaran 2 ay önce Şikayet Et
  Herkes bir şeyler yazmış, fakat görünen o ki çoğu bilgisizce yorumlar. TDK nın tarama sözlüğünde 620 000 civarı kelime vardır. Güncel sözlük bugün itibariyle halkça konuşulan dil demektir. Aynı şey İngilizce içinde tarama sözlükte 650 000 civarıdır. Fakat onlardan farkımız ne yazık ki insanlarımız lügatten bihaberdir. Sebebi ise basit kitap okumuyor ve de edebiyata ehemmiyet vermiyoruz. O sebeble güncel sözlükte 110 bin civari kelime var gibi görünsede esas itibariyle üniversite bitirenlerimiz bile 20-30 binden fazla kelime bilmiyor. İngilizler ise bu saydıklarıma ehemmiyet veriyorlar
  Cevapla
 • Raşit Anaral 7 ay önce Şikayet Et
  Yukarıda verilen rakamların hepsi yanlıştır... Gerçek Türkçe kelimelerin TDK tarafından çoğu atılmıştır. .. James Redhouse’un, 1890’da yazdığı Türkçe - İngilizce sözlükte, şu anda 160.000 söz varlığının bulunduğunu görüyoruz… Şayet Arap ve Fars kökenlileri de eklediğiniz de Türkçede en az 300 bin kelimenin ortaya çıkması lazım... Bu 300 bin kelimenin de hemen hemen dörtte üçünün yabancı kökenli olduğunu da bilmek lazım...İngilizcede yaklaşık 650 bin kelime vardır.Bunun yüzde yetmiş beşi yabancı kökenlidir... Türkçe kökenli sandığımız birçok kelimenin Çince, Moğolca, Soğdca,santrikçe, Yunanca olduğunu da bilmemiz de fayda var.
  Cevapla
 • Süleyman ÖZEN 4 ay önce Şikayet Et
  Türk Milleti'nin ; Önce görsel , takiben yazılı 6500 yıl gibi bir tarihinden bahsedilen günümüzde , kelime hazinesi ile alay etmek aslında yam bir ihanettir. Sayın ; Raşit Anaral beye katılıyorum.Lütfen derinliğine araştıralım.
  Cevapla
 • öznur ve ilknur 7 ay önce Şikayet Et
  bencede
  Cevapla
 • kübra 7 ay önce Şikayet Et
  çok
  Cevapla
 • Cemil 2 yıl önce Şikayet Et
  Cemil Arapça bir kelime anlamı güzel demek sevmiyorum adımı .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TSK açıkladı! "Saldırı hazırlığında öldürüldüler"
Bordo Bereliler girdi! Böyle teslim oldular