Emekleyerek denize giden bebeği köpek kurtardı

Emekleyerek denize giden bebeğin önüne geçerek durdurmaya çalışan Cocker Spaniel cinsi köpek, görenleri hayran bıraktı.

 • GİRİŞ20.09.2013 10:52
 • GÜNCELLEME20.09.2013 16:46
Emekleyerek denize giden bebeği köpek kurtardı

Köpekler için kullanılan 'sadık dost' ifadesinin gerçekliği, Fethiye Kabak Koyu'nda kameraya yansıyan görüntülerle bir kez daha kanıtlandı. Kabak Koyu'nda sahile getirdiği henüz emekleme dönemindeki bebeğini oynaması için kumlara bırakan anne, 'Cocker Spaniel' cinsi köpeğiyle ilgilendi. Bir süre sonra annenin sahilde başka bir işe dikkatini vermesiyle minik bebek, emekleyerek yarım metrelik dalgaların kıyıya vurduğu denize yöneldi.

Bebeğin suya ulaşmasına 2- 3 metre kala tehlikeyi fark eden köpek, bebeğin yanına koştu. Denize doğru emeklemeye devam eden bebeğin önüne geçerek yere çöken köpek, bebeğin suya girmesini engellemeye çalıştı. Bu sırada köpeğin havlaması ve çevredekilerin uyarıları üzerine yaşananları fark edip koşarak gelen anne, bebeği kucaklayarak olası bir facianın önüne geçti.

Annenin bebeği denizden uzaklaştırmasıyla olup biteni izleyenler rahat bir nefes alırken, köpeğin bu davranışı sahildekileri hayranlık içinde bıraktı.

'ÇOK DUYGULANDIK'

Sahilde yaşananları kameraya kaydeden Beden Eğitimi Öğretmeni Serkan Mutlu, gördükleri karşısında çok duygulandıklarını dile getirdi. Arkadaşlarıyla birlikte doğa yürüyüşü için Kabak Koyu'na gittiklerini belirten Mutlu, köpeğin denize girmek üzere olan bebeğin önüne geçerek suya girmesini nasıl engellediğini anlattı. Hayvanların insan hayatına verdikleri değere canlı canlı şahitlik ettiklerini aktaran Mutlu, olayın ardından köpeğin sahibiyle iletişim kurmadıklarını söyledi.

'KÖPEĞİN ZEKASI ÖN PLANA ÇIKMIŞ'

Görüntüleri izleyerek köpeğin davranışlarını yorumlayan Enpati Veteriner Kliniği'nden Veteriner Hekim Enver Aykırı, köpeklerde sahiplerine karşı içgüdüsel bir koruma dürtüsü olduğunu söyledi. Bu dürtünün her zaman var olduğunu kaydeden Aykırı, bu olayda köpeğin zekasının da ön plana çıktığını vurguladı. Köpeğin hareketlerinin bir oyun sanılabileceğini dile getiren Aykırı, "Görüntülerde oyundan çok köpeğin minik bebeği korumaya çalıştığını açıkça görüyoruz. Önüne geçerek onun denize girmesini engelliyor. Köpeklerde bu duygular eğitim vermeksizin içgüdüsel olarak gelişiyor" dedi.

KAYNAKDHA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar4

 • mehmet kara 4 yıl önce Şikayet Et
  düzmece gibi. çekim yapan çocuğa epey yakın, madem çocuk denize gidiyo sen ne bekliyon...
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Şinasi ÖZTÜRK 4 yıl önce Şikayet Et
  Bence KURGU. Gördüğüm kadarıyla önceden kurgulanmış bir köpek reklamı gibi... Tamamını izlemeden de yüzde yüz şudur denemez...
  Cevapla Toplam 10 beğeni
 • mehmed fethi 4 yıl önce Şikayet Et
  :))). çocuk karettaları fazla seyretmiş herhalde.
  Cevapla Toplam 8 beğeni
 • mahmut bayrak 4 yıl önce Şikayet Et
  Köpeği anladıkta. bu fotoyu çeken armutlu topluyormuş.
  Cevapla Toplam 63 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun