Kötü söz tohumu bile çürüttü

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde sevginin gücünü ölçmek isteyen öğrenci ilginç bir deneye imza attı.

Kötü söz tohumu bile çürüttü
Kötü söz tohumu bile çürüttü
GİRİŞ 20.04.2012 15:44 GÜNCELLEME 20.04.2012 15:44
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İlköğretim 4. sınıf öğrencisinin sevgi sözcükleriyle yetiştirdiği tohum filizlenip büyürken, kötü sözler söylediği tohum ise çürüdü.

Antalya'nın Alanya ilçesinde Fatma Alaettin İlköğretim Okulu öğrencisi Sena Yazıcı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretmeni Ömer Alican’ın verdiği sevgi konusuyla ilgili deney yaptı. Yazıcı, 3 hafta önce 2 adet fasulye tohumunu 2 ayrı tabağa ekti. Yazıcı, birine güzel sevgi sözcükleri, diğerine ise kötü sözler söyledi. Yazıcı’nın yaptığı deneyde, 3 hafta sonra güzel sevgi sözcükleri söylenen tohum filizlenip büyürken, kötü sözler söylediği tohum filizlenip büyümediği gibi çürüdü.

Yazıcı’nın güzel sevgi sözlerinin söylendiği ve filizlenip büyüdüğü fasulye yaklaşık 10 santimetreyi buldu. Yazıcı, her iki tohumu da eşit şartlarda güneş ve eşit şartlarda yetiştirdiğine dikkat çekti. Amacının sevginin önemini ortaya koymak olduğunu ifade eden 10 yaşındaki öğrenci, “Güzel sözler söylediğim tohuma, ‘sen çok güzel olacaksın. Büyüyünce çok güzel filizler vereceksin, çok güzel fasulyeler vereceksin. Büyüyünce yaprakların güzel olacak.’ Diğerine ise, ‘Sen hiç büyümeyeceksin, çürüyeceksin, büyüyünce fasulyelerin hiç güzel olmayacak.’ gibi sözler söyledim. Bu çalışmayı yaklaşık 3 sürdürdüm. 3 hafta sonra iyi sözler söylediğim büyümüş şekilde yetişti. Ama kötü sözler söylediğim çürümüş ve kararmış şekilde oldu.” dedi.

Sevginin önemini çok iyi anladığını ifade eden Yazıcı, “Bir küçük çocuğa kötü davranılırsa, gerekli değer verilmezse, önem verilmezse oda bu fasulye gibi çürür. Ama diğerine gerekli sevgiyi verip, onunla çok ilgilenirsek ve sürekli bakarsak o zaman o çocukta filizlenen fasulye gibi büyür ve iyi biri olur.” diye konuştu.

Din Kültürü Öğretmeni Alican, 4. sınıflarda, ‘Sevmek ve sevilmek bir ihtiyaçtır’ konulu ders işlerken sevginin büyük ve önemli bir güce sahip olduğunu ifade ettiklerini dile getirdi. Sevginin bütün meseleler üzerinde etkili olduğunu, insan üzerinde, bitkiler üzerinde ve hatta bütün canlı varlıkların üzerinde de etkili olduğunu ifade ettiklerini kaydeden Alican, “Öğrenci arkadaşlarımıza bu konu üzerinde deney yapabileceklerini söyledik. Sevgiyi öğrensinler düşüncesiyle. Onlara eşit koşullarda 2 tane farklı denek grubu alarak bunlardan bir tanesine olumlu sözcükler, diğerine olumsuz sözcükler söylemelerini tavsiye ettik. Öğrenci arkadaşlarımızdan bunu istedik. Uyguladılar ve ifade ettiğimiz şekilde çalışmalarını bize getirdiler. Sınıfta diğer öğrencilerimize gösterdik. Öğrencilerimiz de böylece sevginin ne kadar önemli olduğunun farkına vardılar.” şeklinde konuştu.

KAYNAK: CİHAN
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • asenat 3 yıl önce Şikayet Et
  Yhaw he he
  Cevapla
 • Mehmet Cansız 7 yıl önce Şikayet Et
  diğer tohuma üzüldüm. Amacı bir şeyi ispat bile olsa yeşermek veya insana bir fayda vermek üzere yaratılmış bir sebzenin bu şekilde öldürülmesi yüreğime dokundu.
  Cevapla
 • SAMİ KAYA 7 yıl önce Şikayet Et
  Allah ufkunuzu açık etsin. hocamız ve öğrencilerine Allah zihin açıklığı versin çok duygulandım.birkaç yıl önce mısırda üniversitede Allah adı anılarak ve anılmadan iki çeşit kurban kestiler ve Allah adı anılmadan kesilen kurbanda birçok bakterinin oluştuğunu ispatladılar
  Cevapla
 • hasan kalanlı 7 yıl önce Şikayet Et
  helal. boyle hocalara ihtiyac var
  Cevapla
DİĞER HABERLER
22 Ağustos Günün Önemli Gelişmeleri
Süleyman Soylu: Demokrasi truva atı değildir