AK Parti'den belediye başkanı olmanın 7 kriteri

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde AK Parti'nin aday göstermek için aradığı kriterleri açıkladı.

AK Parti'den belediye başkanı olmanın 7 kriteri
AK Parti'den belediye başkanı olmanın 7 kriteri
GİRİŞ 28.01.2013 16:42 GÜNCELLEME 29.01.2013 13:55

Türel, "öncelikli olarak halkın itibarına ve parti teşkilatlarının olumlu düşüncelerine mazhar arkadaşlarımızı tespit etmeye yöneliktir" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Türel, AK Parti'nin aday göstermek için aradığı kriterleri açıkladı.

AK Parti'de bu sürecin 7 aşamadan oluştuğunu söyleyen Türel, adaylık tespitlerinin bu yönde yapıldığını söyledi.

İlk kriterin 'halk nezdinde itibar' olduğunu belirten Türel, halk nezdindeki itibarının ölçümünü bilimsel anketlerle yapıldığını söyledi. Birçok vilayette yapacağız.

Temayül yoklamaları

Temayül yoklamalarının 7 aşamalı kriterlerden bir tanesi olduğunu söyleyen Türel, "teşkilatlarımızda temayül yoklaması yapıyoruz. Burada şöyle bir yanlış algı oluşuyor; sonuçları açıkladığımızda sanki oradan birinci çıkan arkadaşımız kendinde belediye başkan adaylığı hakkı görür gibi kendisini algılıyor. Halbuki hiç böyle bir şey yok. Orada sonuncu çıkmış arkadaşımız da belediye başkan adayı olabilir" dedi.

Koordinatör raporları

Aday Tespit çalışmaları kapsamında Türkiye'yi 12 Bölgeye böldüklerini dile getiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Türel, bölge Koordinatörlerinin zaman zaman teşkilatların da haberi olmadan yapılan raporlama neticesinin aday adaylığı sürecinde etken faktör olduğunu söyledi.

Milletvekillerinin kanaati

Kendisi başkanlığında bir heyet tarafından hazırlanan değerlendirme raporunun MYK'ya arz edildiğini söyleyen Türel, Milletvekillerinin kanaatlerinin de bir rapora dönüştürülüp MKYK'ya arz edildiğini söyledi.

Son karar Başbakan Erdoğan'ın

Bütün bu değerlendirmelerin sonucunda hazırlanan raporun son olarak Başbakan'a sunulduğunu söyleyen Türel, "değerlendirmeler Başbakanımızın tasvibine sunulur. Sayın Başbakanımız onaylar veya onaylamaz. Ama sayın Başbakanımızın tasvibiyle karar kesinlemiş olur" dedi.

İlk kriterlerinin 'halk nezdinde itibar' olduğunu yineleyen Türel,"bizim kriterlerimiz öncelikli olarak halkın itibarına ve parti teşkilatlarımızın olumlu düşüncelerine mazhar arkadaşlarımızı tespit etmeye yöneliktir" dedi.

YORUMLAR 3
 • Murat BÖÇKÜN 5 yıl önce Şikayet Et
  ben bingöle talibimaparım... bana bingöl belediye başkanlığı verilse.. bingölü istanbul y
  Cevapla
 • hayatı61tarafa 5 yıl önce Şikayet Et
  biraz geç kalmadınızmı kriterlere..... nice belediye başkanları var kendi belediyesinden bi haber ki bırakın halkın sorunlarını bilmesini,siz halkın istediği şekilde hareket eden olsun diyosunuz...."çevir kazı yanmasın"......
  Cevapla
 • irfansoku 5 yıl önce Şikayet Et
  işimiz miletvekilerine kaldıysa. yaa ben aksarayda yaşıyorum mesal şimdiki belediye başaknının tekara secerlerse akp burda büyük oy kaybı yaşar adam acılış ve resim cekmdirmekden zaman bulamıyor hizmet etmeye bir kere müdür secim yapılrken secilecek kişi resmi dairede calışır olmuyacak bilmez memur zihniyetiyle koca bir il yönetilmez halkın arasında vizyon sahibi şehrin sorunlarını bilecek cevresini beldiyey yerleştirmeyecek hz ömer adaleti olacak en asında onun kadar olmasada adaletli olacak adam 2 dönme başaknlık yapıyor ne bir alt yapı ne cevre düzenlem 2 tane park yapmış 2 boru değişdirmiş onu söylüyor hıı birde kendine malikhne yaptı hakkını yemiyelim
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Oy kullanırken bunlara dikkat!
Erdoğan: Taksicilerden bir ricam var...