Düğmeye basıldı! Yerli kanser ilacı geliyor

Türkiye, molekülden patente kadar yerli üretilecek kanser ilacı için düğmeye bastı. Hükümet, dünya devi ilaç firmalarını Türkiye'ye çağıracak.

Düğmeye basıldı! Yerli kanser ilacı geliyor
Düğmeye basıldı! Yerli kanser ilacı geliyor
GİRİŞ 05.03.2018 07:50 GÜNCELLEME 05.03.2018 07:50
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Hükümet, savunma sanayisi ve yenilenebilir enerjiden sonra Türkiye'nin en büyük yerli üretim teşvikini ilaç sanayisine verecek. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında toplanan Sağlık Ekonomik Koordinasyon Kurulu, dünya devi ilaç firmalarını yerli üretim ve yerli ortak için Türkiye'ye davet etme kararı aldı. Türkiye, yan tedavilerle birlikte her yıl 2.5 milyar liralık kanser ilacını ithal ediyor. Yüzde 100 yurtdışına bağımlı olunan kanser ilaçlarının yerli üretimiyle hem Türkiye dünya ilaç pazarında sıçrama yapacak hem de stratejik ürüne bağımlılık sona erecek. Hükümet, dünya devi ilaç firmalarını yerli kanser ilaç üretimi için Türkiye'ye çağıracak. Roche, Novartis gibi dünya ilaç devi firmalara kanser ilacı üretimi için Türkiye'ye fabrika yatırımı teklifi yapılacak. En iyi teklifi veren firmaya belirli bir süre alım garantisi verilecek. İlaç sanayii Ar-Ge'si geliştirilecek. Türk mühendisler Ar-Ge çalışmalarında yer alacak. Türkiye'de kanser ilaç üretimi için yerli firmalara 'know-how' ortamı oluşturulacak. Yerli ortaklık gerçekleştirilebilecek. Patentini Türkiye'de alan ürünün dünyanın neresine satılırsa satılsın Türkiye'nin ihraç kalemleri arasında yer alacak. Böylelikle Türkiye ilaç sanayisinde yüksek teknolojili ürün ihracat eden ülkeler arasına girecek.

7 YIL ALIM GARANTİSİ 

Sağlık Ekonomi Koordinasyon Kurulu daha önce ithal ürünler arasında yer alan kan plazmalarını 7 yıl alım garantisi karşılığında yerli üretime geçirmişti. Yerli ortakla birlikte yapılan yerli plaza üretimi sayesinde kısa sürede ithalattan ihracat kalemleri arasına geçilmesi bekleniyor. Aşı ve ilaçtan sonra en son olarak patenti Türkiye'ye ait kanser ilacının da yerli üretimi sağlanmış olacak. Türkiye, her yıl sadece ilaç için 25 milyar TL bütçe ayırırken bunun yarısından fazlası yurtdışından ithal ediliyor. Yerli üretimle Türkiye ilaç sanayisinde Ortadoğu'nun en güçlü üretim merkezi olmayı hedefliyor.

KAYNAK: SABAH
ETİKETLER
yerli kanser ilacı
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Kerem 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendiniz niçin yapmıyorsunuz her işte olduğu gibi yine dışa bağımlısınız.
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Sürüyle eczacılık fakültesi var.. mezunları ne iş yapar : barkot okumacılıgı!!. Eğer ilaç yapamayacaksak eczacıya ihtiyaç yok .Eczaneler AVM lerde açılabilsin, eczane açmak için eczacılık okumuş olma şartı kaldırılsın. Sonuçta barkot okutma işini bir kasiyer de Çok rahat yapabilir..
  Cevapla
 • serdar 1 yıl önce Şikayet Et
  İkide bir kim basıyor bu düğmeye
  Cevapla
 • sağ kanad elemanı 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'de 10 yıldır yok şu ilaç üretilecek yok bu ilaç üretilecek denilir durur, seçim arefelerinde medyanın gazı körüğüyle A şirketinin reklam niyetiyle bu haberler sürekli çıkar, bıraksan neptüne bile çıkar aslında bizim ülkemiz de hep o dış güçler yok mu o dış güçler, o kefereler...
  Cevapla
 • abdulhamıthan 1 yıl önce Şikayet Et
  basit bir çicuk aşısı ithal yapmıyoruz kanser ilacımı üretmeye çalışıyoruz Allah aşkına bu ayıp bize yeter osmanlı dönemınde bile biz üretiyorduk aşıları..tekrar çalışma yapılsın ve açılsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD tehlikenin fitilini ateşledi! 52 yıl sonra dünyayı sarsan gelişme
Türkiye'nin 2023'te nüfusu ne kadar olacak?