Meclis, yarın 28. Başkanını seçecek

TBMM Genel Kurulunda, yarın TBMM Başkanlık Seçimi yapılacak. AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu başkanlık için yarışacak.

Meclis, yarın 28. Başkanını seçecek
Meclis, yarın 28. Başkanını seçecek
GİRİŞ 11.07.2018 16:37 GÜNCELLEME 11.07.2018 16:42
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

TBMM Genel Kurulu saat 14.00'te toplanacak ve parlamentonun 28.  Başkanlık seçimi gerçekleştirilecek.AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP İstanbul Milletvekili  Erdoğan Toprak, HDP SiirtMilletvekili Meral Danış Beştaş ve İYİ Parti İstanbul  Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu TBMM Başkanlığı için aday oldu.

TBMM İçtüzüğüne göre, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim  gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin  görev süresi üç yıl oluyor.

 

 

TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye  tamsayısının üçte ikisi (400 oy) ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt  çoğunluğu (301 oy) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan  iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan  milletvekili Başkan seçilecek.

ETİKETLER
meclis başkanı
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • cem 1 yıl önce Şikayet Et
    sayın başbakanımız binali beye hayırlı olsun inşallah
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Esed'den ortalığı karıştıracak yeni talimat! Emri verdi: Vurun
Esed rejimi yine saldırdı! Suriye'den bir acı haber daha