Kuran'da evlenmek için okunacak dualar! Diyanet sevdiğiyle hayırlı evlilik duası

Evlilik dönemine erişen kadın ve erkekler, kendisi için uygun gördüğü kısmetle ağzını tadıyla ve gönlüne göre bir yuva kurma hayali taşır. Allah-u Teala'nın vesilesiyle hayırlı bir kimseyle hayatlarını birleştirerek saadete ulaşmak niyeti içerisinde olan Müslümanlar evlenmek için kalbi duygularla ellerini açıp dua ibadeti gerçekleştiriyor. İslam dinindeki usüllere makul bir biçimde evlenmek için okunacak dualar ve sureler nelerdir? İşte, derin bir ihlas ve samimiyetle okunması lazım gelen Kuran'da sevdiğiyle hayırlı evlilik duası...

Kuran'da evlenmek için okunacak dualar! Diyanet sevdiğiyle hayırlı evlilik duası
Kuran'da evlenmek için okunacak dualar! Diyanet sevdiğiyle hayırlı evlilik duası
GİRİŞ 20.01.2020 10:26 GÜNCELLEME 20.01.2020 10:26
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Evlilik ve aile, hem dinimiz açısından içerisinde barındırdığı hikmeti ve ehemmiyetiyle hem de sosyal ve toplumsal yapının daima korunması/gelişmesinin sağlanması nedeniyle güçlü bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle evlilik dönemine erişen kadın ve erkekler; kısmetinin açılması, hayırlı ve salih bir müminle hayatını birleştirmek adına öncelikle dua ibadetine yönelip yüce Allah'a bu isteğini yürekten talep ederler. Dinimiz de evlilik ve aile konusuna verdiği titizliğe ve hassasiyete istinaden evlenmek isteyen Müslümanların okuyabileceği en etkili dualar ve surelere yer yermiştir. Peki, tamamen İslam'ın gerektiği usül ve esaslara dayanarak hayırlı ve salih bir kısmetle Cenab-ı Hakk'ın izniyle evlenmek için okunacak dualar ve sureler nelerdir? İşte; birlik ve beraberlik duyguları eşliğinde mutlu, huzurlu ve sevgi dolu bir yuva kurmak, evlenmek için okunacak dua ve sureler...

EVLENMEK İÇİN OKUNACAK DUA VE SURELER NELERDİR?

 

 

KISMET AÇMAK VE EVLENMEK İÇİN TAHA SURESİ

Okunuşu:

Festebşirû bi bey’ıkumullezî bâya’tum bihî, ve zâlike huvel fevzul azîm(azîmu).

Anlamı:

O halde O’nunla yapmış olduğunuz bu alışverişinizden dolayı sevinin. İşte bu, (gerçekten) büyük kazançtır. Bu ayeti kerime hayırlı bir talip çıkana kadar günde 66 kere okunmalıdır.

evlenme

*Bu duayı her gün sabah namazının ardından 70 defa okuyan kişiler, Cenab-ı Hakk’ın izni keremiyle hayırlı bir eşle evleneceklerdir.

"Bismillahirrahmanirrahim

Allahu la ilahe illa hüvel hakiymul habir. Allahu la ilahe illa hüves semiul basir. Allahu la ilahe illa hüvel vahidul ehadun. Allahu la ilahe illa hüvel rahmanirrahiym. Allahu la ilahe illa hüvel ferdussamed. Allahu la ilahe illa hüvel zahirul batınınu. Allahu la ilahe illa hüvel vahidul ehadussamed.Allahu la ilahe illa hüvel fettahul aliym. Allahu la ilahe illa hüvel kariybul musavvir.Allahu la ilahe illa hüvel mennanul hannanu. Allahu la ilahe illa hüvel rafiul aliym. Allahu la ilahe illa hüvel hakiymul keriym.

Allahu la ilahe illa hüvel melikül kuddus. Allahu la ilahe illa hüvel hakkul mubiyn. Allahu la ilahe illa hüvel aziyzul aliym. Allahu la ilahe illa hüvel ehadus samed.Allahu la ilahe illa hüvel baisul varisu.Allahu la ilahe illa hüvel fad uhu muhlisiyne lehuddiyn velhamdülillahi rabbil alemiyn. Allahümme salli ala Muhammedinil fatihi ebvab kezalike zevvecnahüm bihurinıyn. Amin."

evlenme

EVLENMEK İÇİN ÇEKİLECEK ZİKİRLER

Evlenmek için günlük bir şekilde çekilmesinin son derece fayda sağlayacağı zikirlerin bulunmaktadır. Evlenmek isteyen müminlerin çekebileceği bu etkili zikirler arasında Yüce Rabbimizin 99 adet isminden biri olan Ya Fettah, Ya Habir ve Ya Vedud isimleri günlük olarak mümkün mertebede 5 vakit farz namazlarından sonra zikredilmelidir.

*Evlenemeyen kişiler Furkan suresi 74. ayeti okumalıdırlar. Allah'ın izniyle fayda göreceklerdir.

Okunuşu

"Vellezine yekulune Rabbena heb lena min ezvacina va zürriyyatina kurrate a'yüniv vec'alna lil müttekiyne imama."

Anlamı

"Ve onlar ki, Ey Rabbimiz, lütfunla eşlerimizden, çocuklarımızdan bizlere göz aydınlıkları ihsan et, bizi takva sahiplerine önder kıl, derler."

evlenme

PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED (S.A.V)’İN EVLENME DUALARI

*Okunuşu

Rabbena heb lenâ min ezvâcinâ ve zürriyyâtinâ gurrate eğyunin vecğalnâ lilmüttegîn.

Anlamı

Rabbimiz bize eşlerimizden ve zürriyyetimizden göz aydınlığı olacak nesiller ihsan et. Ve bizleri takva sahibi kimsele yol göstericiler kıl.

*Okunuşu

Elhamdulillâhi Rabbil Ğalemîn. Ves salâtü ves selâmü ğalâ Rasûlinâ Muhammedin ve âlihî ve sahbihî ecmeğîn.

Anlamı

Hamd alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur. Salatü selam ve her türlü ihtiram Rasulümüz Muhammed (mustafa Sallallahu aleyhi veselleme ve onun ailesine ve yaranlarınadır.

HAYIRLI KISMET VE EVLENMEK İÇİN OKUNACAK SALAVAT

“Allahümme salli ala seyyidina muhammedin salaten tehullu biha ukdeti ve tüferricü biha kurbeti ve tekzi biha haceti ve ala alihi ve sahbihi ve sellim”

Bu salavatı her gün 51 kez okuyun. Yüce Allah’ın izniyle evlenmek isteyen Müslümanlara en kısa zamanda hayırlı evlilikler nasip eder.

evlenme

YORUMLAR 24
 • Ya Vedüd 1 ay önce Şikayet Et
  İki kişi birbirini iki dünya saadeti için sever gayret gösterirse Hz. Ömer r.a. dediği gibi İnsanın dünyadaki cenneti evi olur.
  Cevapla
 • Ya Vedüd 1 ay önce Şikayet Et
  Erkekler - kadınlar aynı sıkıntı içinde. Bu devirde evlenmek kadar kolay bir şey yok, boşanmaktan daha da kolay bir şey yok. Bana göre devlet bölgesel istişareli evlendirme kurulu kurması gerekir. Kendin dışarıda bu kim bu nasıl, şu şöyle mi böylemi derken nefis çok uğraştırır. Karşı taraftan hep en iyisini bekliyoruz, peki biz bu beklediklerimizi karşılayacak özelliklere sahip miyiz? Peki biz en iyisi miyiz ? Bende çok isterim sözde değil özde salihalık ve takva ehli olmayı kafasına koymuş olmalı. Bunun için ilimli yada ilim yolunda olmalı ve bunun sırada eşinin iki dünya saadeti için birbirine rahmani şekilde yardımcı olma niyetlerini taşımalı diye düşünüyorum. Varsa öyle birisi yazsın.
  Cevapla
 • Fatma 1 ay önce Şikayet Et
  Allah'ım önce sağlık sonra güzel bir evlilik nasıp et amin inşallah. Allah herkesin gönlüne.göre versin inşallah.
  Cevapla
 • Amin 1 ay önce Şikayet Et
  Amin
  Cevapla
 • Kübra 2 ay önce Şikayet Et
  Inş allah faydası olur da kısmetim Allahimin izniyle açılır Hayırlı insan çıkar karşıma
  Cevapla
 • Türkeş Koçak 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah
  Cevapla
 • fani kul 1 ay önce Şikayet Et
  Amin. Bayan gözü ile nasıl Özellikler arıyorsunuz merak ediyorum.
  Cevapla
 • S.Ayten 3 ay önce Şikayet Et
  Duaya göre çox sağolun :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Koronavirüste son dakika gelişmesi! Rusya'da rekor, Almanya'da ani artış
'Çok tehlikeli bir oyun oynuyorlar! Kriz uzun sürerse Suudi Arabistan kaybeder'