İstanbul’a yeni tramvay hattı geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eminönü ile Alibeyköy arasına yeni tramvay hattı kuracaklarını açıkladı.

İstanbul’a yeni tramvay hattı geliyor
İstanbul’a yeni tramvay hattı geliyor
GİRİŞ 18.05.2015 16:45 GÜNCELLEME 18.05.2015 18:00
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Eyüp Belediyesi’nin Göktürk’teki yürüyüş parkurunun temel atma töreninde sürpriz bir açıklama yaptı. Topbaş, İstanbullulara Fatih, Eyüp ve Bayrampaşa ilçelerinde ulaşımı rahatlatacak yeni bir tramvay hattının müjdesini verdi. Projeyi ilk kez açıklayan Topbaş, “Eminönü’nden başlayan Fatih sahillerinden, Eyüp sahillerinden geçen ve Alibeyköy Cep Otogarı’na kadar gelen 12 kilometrelik bir tramvayın hazırlıklarını yaptık. Böylece İnşallah yanında da bir bisiklet yolu düşünüyoruz. Bu da bir raylı sistem olarak önemli. Eyüp Merkez’den de Bayrampaşa’ya çıkan bir tramvay olacak. O tramvay hattı da buna entegre olacak. Tramvay ile Haliç sahilinde seyahat imkanını ortaya koyacağız. Feshane etkinliklerini artık Yenikapı’daki bir çadır konseptine taşıyacağız. Böylelikle trafik yoğunluğu hazırlanacak. Feshane için daha farklı bir proje çalışmamız var. Geçmişteki feshane konseptine yakın bir kıyafet müzesi düşünüyoruz" dedi.

YENİ TRAMVAY 30 AYDA TAMAMLANACAK

Başkan Topbaş’ın müjdesini verdiği 12 kilometrelik Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı 18 istasyondan oluşuyor. Eminönü ile Alibeyköy cep otogarı arasındaki seyahat süresini 30 dakikaya indirecek yeni tramvay hattı saatte 25 bin yolcu kapasiteli olacak.
Eminönü, Küçükpazar, Kadir Has Üniversitesi, Fener, Balat, Feshane, Eyüp Teleferiği, Devlet Hastanesi, Silahtar, Bilgi Üniversitesi, Alibeyköy Merkez, Alibeyköy Metro Durağı ve Alibeyköy Cep Otogarı istasyonlarından oluşan yeni tramvay hattı Eyüp Meydanı’ndan Demirkapı ve Bayrampaşa’ya da ayrı bir hat ile bağlanarak entegre olacak. Yeni tramvay hattının hemen yanında bir bisiklet yolu yapılacak ve rayların geçtiği alandaki yeşil doku korunarak bir yeşil hat oluşturulacak. 

ETİKETLER
İBB
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • tabii tabii 4 yıl önce Şikayet Et
  sayın topbaş her gün 3 tane 5 tane metro müjdeliyor ama ben şunu merak ediyorum: Kartala kadar gelen metro pendik durağına sözde 2015 sonunda açılacak (5km den bahsediyorum) yani bu vaad edilen metroları büyük bir ihtimalle ben göremeyeceğim yaşım 38.
  Cevapla
 • ahmet 4 yıl önce Şikayet Et
  Okulun bahçesinden tramway yolu geçirmeyide unutmasınlar
  Cevapla
 • HALK 4 yıl önce Şikayet Et
  Yahu bu projeler CHP nin, nasıl çaldınız anlayamıyorum, paralelmi sızdırdı ne...
  Cevapla
 • Başkan 4 yıl önce Şikayet Et
  Çok yerinde bir karar Allah razı olsun. inşallah yakın zaman da çalışmalara başlarsınız. Çünkü artık bu güzergah psikolojimizi bozmaya basladı sabah bu güzergahta ki trafik yüzünden bütün motivasyonumuz bitiyor!
  Cevapla
 • Halli 4 yıl önce Şikayet Et
  2 Yıldır Avcıları Küçükçekmece'de baglayamadınız...bakalım 2017 de Beylikdüzü'ne metro dıyordunuz ..
  Cevapla
 • Halli! 4 yıl önce Şikayet Et
  oyları chp ye verin hizmeti Akp'den bekleyin ohhhhh ne güzel İstanbul.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ceren Özdemir'in katili tutuklandı
Ceren Özdemir'in katil zanlısından kan donduran ifadeler