Evliliği dır dır bitiriyor!

Ne aldatma, ne şiddetli geçimsizlik ne de aşkın bitmesi. ABD'de yapılan araştırma boşanmaların büyük çoğunluğunun 'dırdır'dan kaynaklandığını ortaya koydu.

Evliliği dır dır bitiriyor!
Evliliği dır dır bitiriyor!
GİRİŞ 28.01.2012 13:59 GÜNCELLEME 28.01.2012 13:59
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Erkeklerin evliliklerde en çok şikayetçi oldukları konuların başında hiç şüphesiz eşlerinin çok konuşmaları ve bazı konuları özellikle uzatarak tartışma çıkarmalarıdır. Erkeklerin 'dır dır' adını verdikleri, kadınların ise 'konuşulması gereken şeyler' dedikleri konu, ABD'de yapılan bir araştırmaya göre son yıllarda boşanmaların en büyük nedeni.

KADINLAR NEDEN 'DIR DIR' EDER?  

  Yıllardır, 'şiddetli geçimsizlik', 'aldatma' veya 'sevginin' bitmesi gibi nedenler hep boşanmaların ana sebepleri olarak biliniyordu. Ancak son yapılan çalışmalar bunların yerini 'dır dır'ın aldığını gösteriyor. New York'taki Montefiore Tedavi Merkezi Davranış Bilimleri ve Psikoloji Bölümü Başkan Yardımcısı Scott Wetzler, "kadınlar neden 'dır dır' eder? sorusuna şu yanıtı veriyor: "Karşısındaki kişilerden istedikleri şeyi alamayacağını düşünen kadınlar, bu kez düzenli bir şekilde ısrar ederek bunu gerçekleştireceklerine inanıyorlar. Aslında bu bir kısır döngü. Çünkü 'dır dır' her şeyi başa döndürüyor."

İSTEDİKLERİ ŞEYİ ELDE EDEMEYEN KADINLARIN SİLAHI; DIR DIR

Scott Wetzler, 'dır dır'ın kişilik dinamiklerini harekete geçiren önemli bir ateşleyici olduğuna da dikkat çekerek, 'dırdır' anında söylenebilecek sözlerin, gerek kadın gerekse erkeğin vereceği tepkilerin sonuçlarının, evliliklerde kritik öneme sahip olduğunu ifade ediyor. Wetzler, kimi eşlerin, 'dır dır' karşısında umursamaz tavırlar takınarak durumu tolere ettiğini kimilerinin ise verdiği karşılıklarla işi içinden çıkılmaz bir hale soktuğunu belirtiyor. Wetzler, kadınların eşlerinden bir sorun hakkında tatmin edici cevaplar alamamalarının 'dır dır'ı tetikleyici ana faktörlerden birisi olduğunu da hatırlatarak, bu durumda ev ve aile hayatını kurma ve yönetme kararı alan kadın-erkek tüm çiftlerin daha sorumlu davranmaları gerektiğini ifade ediyor.   
  
SUSAN ERKEKLER İLİŞKİYİ FELAKETE GÖTÜRÜYOR

Uzmanlara göre bazı erkekler ise kadınların 'dırdır'ı karşısında endişeli bir tavır takınarak onların sorularına ve konuşmalarına cevap vermekte zorlanıyorlar. Ya da konuyu biran önce kapatmak için bu yolu bilinçli olarak tercih ediyorlar.

Bu durumun, boşanmaların ana faktörlerinden biri olduğunun altını çizen Denver Üniversitesi Psikoloji Profesörü, Evlilik Merkezi ve Aile İlişkileri Yöneticisi Howard Markman, bu konuda çiftlerin yapması gereken şeyin daha çok konuşmaya ve karşısındakini anlamaya çalışmak olduğunu ve aralarındaki aşkı canlı tutmaları gerektiğini söylüyor.

Yaklaşık 30 yıldır, ilişki danışmanlığı yapan, ilişkilerdeki temel sorunlar, boşanmalar hakkında seminerler veren Markman, bu yöntemin sorunun en kısa yoldan çözümü olduğunu ifade ediyor. Öyle ki kendi yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını söyleyen Markman'a göre, aile içinde iletişimi arttırman yoluna giden çiftler arasındaki boşanma oranı yüzde 12 azalma gösterirken, olumsuz iletişim tavırlarını sürdüren çiftlerde ise yüzde 20 oranında bir artış görüldüğünü söyledi.

Markman sözlerini, "Eğer 'dırdır'ın devam etmesine izin verilirse aşk ve sevgi biter" sözleriyle noktalıyor.   
Peki 'dırdır'ı yenmenin yolları nelerdir. İşte uzmanlara göre 'dırdır' nedeniyle evlilikleri tehlikeye giren çiftler için birkaç adımda 'dırdır'la başa çıkma yolları:  

- Sakinleşin (her iki taraf için de)  
- Eşinizin bakış açısıyla bakın (erkekler için)  
- 'Sen'li cümleler yerine 'Ben'li cümleler kurun: Örneğin, 'Faturaları zamanında ödemiyorsun' demek yerine, 'faturaları zamanında ödeyebilmeni isterdim' (Kadınlar için)  
- İstediğiniz şeyin sizin için neden önemli olduğunu açıklayın (Kadınlar için)  
- Beklentilerinizi yönetin (kadınlar için)  
- Beklentileriniz için zaman tanıyın ya da süre verin (kadınlar için)  
- Alternatif çözümler düşünün (erkekler için)  

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 8
 • Hain Kurt 12 yıl önce Şikayet Et
  herseyi islamiyete baglamaniz yok mu. bitiyorum ben bu ise ya :) neymis bu islamiyet ya! teroru bitirir, evliligi kurtarir, hirsizliga tecavuze suna buna yane her derde deva... bu mantikla tum musluman ulkelerin gul gibi refah icinde mutlu mutlu yasadigini dusunmek lazim ama nerdeeeeeeee...
  Cevapla
 • akil aktepe 12 yıl önce Şikayet Et
  ....... evli olanlar bilir. evde hanım dır dıra başladıysa yandığınız resmidir. istediğini hemen yap kurtul. bizde böyle :)
  Cevapla
 • niliiii 12 yıl önce Şikayet Et
  hahaaa. dırdırı edene deil ettirene bakın..neden ediyor acaba??? ortalık güllük gülüstanlıksa eden kafadan sakattır zaten.. ama anormal bir durumda dırdır ediliyorsa o zaman bir düşünmeli::)))
  Cevapla
 • bilal redkit 12 yıl önce Şikayet Et
  elegans. nasil uyduruyorsunuz.. yok komsuyu dudaktan opmek falan normaldir amerika'da! sen hangi eyaletde yasiyorsun hakkaten cok merak ettim. cunku bi cok dogu toplumunda normal karsilanan fiziki temas amerikalilar arasinda cok yadirganir.. birak komsunu opmeni... kizin ve ya erkegin omuzuna dokunamazsin! yaz tahtaya .. amerikada normalmis!
  Cevapla
 • kenan9 12 yıl önce Şikayet Et
  dır dır. bundan evvelki araştırma sonuçları hikayeydi zaten asıl mesele buydu ama baktıki abd dede boşanmalar çoğaldı o zaman gerçeği açıklayalım artık demek zorunda kalmışlar...çünkü erkekleşen toplumlarda yaşayan kadınlar erkeği anlamaz ve hakimiyet savaşı verir sonundada kadınlık özelliğini yitirdiği için erkekle aynı evde yaşaması zorlaşır.bence herkez yerini bilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hamas: İsraill yenilene kadar mağlup olmayacağız
Musk, Soros'a 'bir sonraki kuklayı' tanıttığı için teşekkür etti