ABD'den Bağdat yönetimine mesaj

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Ankara-Erbil hattında imzalanması konuşulan petrol anlaşması nedeniyle tepki gösteren Bağdat yönetimine, "Tabii ki biz Irak hükümetinin Türkiye ve Kürdistan bölgesel hükümeti arasındaki anlaşmadan mutlu olmasını isteriz" mesajı verdi.

ABD'den Bağdat yönetimine mesaj
ABD'den Bağdat yönetimine mesaj
GİRİŞ 02.12.2013 21:01 GÜNCELLEME 02.12.2013 21:01

Büyükelçi Ricciardone katıldığı Polonya Milli Günü resepsiyonunda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Büyükelçi Ricciardone, şu mesajları verdi:

YAKIN İLİŞKİ OLMALI

"(Kuzey Irak'la petrol anlaşması) Ben de sadece sizde zaten basında çıkan bilgiler var. Bakan Yıldız dün Bağdat ve Erbil'deydi. Bu noktada basından yakından takip ediyoruz. Yıldız geldiği zaman daha fazlasını öğrenebiliriz. Bizim politikamız aynı şekilde devam ediyor. Biz Irak'ın petrol ve doğal gazının dünya marketlerine girdiğini görmek isteriz. Bu güzel bir şey. Kuzey Irak'tan, Türkiye'ye ilave boru hatları var. Tabi ki biz Irak hükümetinin, Türkiye ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti arasındaki anlaşmadan mutlu olmasını isteriz. Bakan Yıldız'ın Bağdat'a gitmesi iyi bir şey. Umarız bu konuda bir gelişme kaydeder. Tabiki dostlarımızla bu veya başka konularda günlük bazda temastayız. Her zaman söylediğimiz gibi Ankara-Bağdat ve Erbil'in gaz ve petrol kaynaklarının ihracında ortak çıkarlar için birbirleriyle yakın ilişki içinde olmaları önemli.

SONUÇLARI VAR

(Çinle imzalanması düşünülen füze savunma sistemi) Dürüstçe Amerikan firmalarının ne yapacağını bilmiyorum. Türklerin, Amerikan şirketlerinin tekliflerini Avrupa konsorsiyumunun teklifini ve Çin şirketinin teklifinin ne olup olmadığını anlaması önemli. Türkiye kendi kararını verecek. Karara kesinlikle saygı duyuyoruz. Ama Çinlilerden almanın daha önce de tartıştığımız sonuçları var. Bu firma ABD'de ciddi yaptırımlar uygulanan bir Çin firması. NATO Dışişleri Bakanları toplantısında bu konunun görüşülüp görüşülmeyeceğini bilmiyorum."

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yoğun kar yağışı! Çok sayıda ilde okullar tatil edildi
Bir ülkenin başkenti değişiyor! İşte yeni ismi (18 Ocak 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)