ABD'den Esed'e sert kınama

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de rejimin sivillere yönelik hava saldırılarının sürmesini kınadı

ABD'den Esed'e sert kınama
ABD'den Esed'e sert kınama
GİRİŞ 12.03.2016 01:17 GÜNCELLEME 12.03.2016 01:17
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının devam etmesine rağmen Beşşar Esed hükümetinin, Halep ve Dara’da sivillere yönelik saldırılar gerçekleştirmesini sert bir şekilde kınayarak, bunun çatışmalarının ihlali olduğunu söyledi.

Kirby, günlük basın toplantısında Suriye'de çatışmaların durdurulmasına yönelik anlaşmaya ilişkin soruları cevapladı.

Çatışmaların durması anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle ülkede yaşanan şiddet olaylarında azalma görüldüğünü ve kuşatma altındaki bölgelere insani yardımların ulaşmaya başladığını belirten Kirby, ''Fakat bazı kronik ve yinelenen hareketlerin hala barış görüşmelerini hiçe sayarak Suriye halkına ciddi ıstıraplar çektirmesi hakkında endişe duyuyoruz'' dedi.

Kirby, ''Esed rejiminin acil insani yardım malzemeleri içerisinden çok ciddi şekilde ihtiyaç duyulan tıbbi yardım malzemelerini çıkartmasını güçlü bir şekilde kınıyoruz'' ifadesini kullandı.

''GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINIYORUZ''

Rejimin Halep ve Dara bölgesinde sivillere yönelik saldırılarını devam ettirdiğine işaret eden Kirby, cemaatin dağılmak üzere olduğu sırada bir camiye yapılan saldırı da dahil olmak üzere rejimin sivillere yönelik hava saldırılarını güçlü şekilde kınadıklarını bildirdi.

Kirby, "Bunlar açık olarak Esed rejiminin insani yardımların önünü açacağı ve çatışmaların durdurulması anlaşmasına uyacağı yönünde görev gücünün ortak başkanları olan ABD’ye ve Rusya’ya yaptığı taahhütlerin ihlali anlamına gelmektedir” diye konuştu.

Sivillere yönelik saldırıların ve insani yardımların engellenmesinin bir an önce son bulması gerektiğini vurgulayarak Kirby, “Rusya, Esed üzerindeki etkisini kullanarak bunun uygulanmasını sağlamalıdır” ifadesini kullandı.

''Rejimin saldırıları çatışmaların durdurulması anlaşmasını ihlal ediyorsa bunun bedeli ne olacak?'' sorusunu yanıtlayan Kirby, şunları kaydetti:

''Bu konuda çalışmaya devam edeceğiz. Cenevre’de grupları bir araya getirerek siyasal çözüm arayışlarına geçilmesini ve şiddetin sona ermesini konuşacağız. Yaşanan şiddet olayları hakkında takip edilecek yollar var. Eğer tam olarak sonucu ne olacak ya da ne olabileceği şeklinde soruyorsanız bu konuda özel bir cevabım şu anda yok. Bizim için önemli olan çatışmaların tamamen durması ve yaşanan şiddet olaylarının son bulması.''

Sözcü Kirby, ayrıca daha sonra bir basın açıklaması yayımlayarak, çatışmaların durdurulması anlaşmasının Suriye'de geniş bir şekilde uygulandığını ve Suriye'deki grupların anlaşmanın sona ermesini istemediklerini ifade etti.

''CENEVRE'DE PYD OLMAYACAK''

Basın toplantısında ayrıca Suriye muhalefetinin geniş tabanlı oluşumu Müzakere Yüksek Komisyonu'nun, 14 Mart'ta Cenevre'de Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde düzenlenecek görüşmelere katılacağını duyurmasına da değinen Kirby, alınan kararı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Kirby, bir soru üzerine ise terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin 14 Mart'taki görüşmelerde yer almayacağını bildirdi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Suriye'deki gruplarla görüştüğünü belirten Kirby, "Anladığım kadarıyla bu görüşmelerde, daha öncekilerde olduğu gibi PYD davetliler listesinde yer almıyor" dedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • boş 7 yıl önce Şikayet Et
    bende şahsen kınıyorum, peki esed benim kınamamı sallıyor mu sallamıyor. buş konuşmalar bunlar. gidersin esedi vurursun o zaman hakkaniyet olur.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İş dünyası temsilcilerinden asgari ücret açıklaması
Son dakika: Kar batıdan giriyor! Tüm Türkiye'de yağış başlıyor