ABD'den şok karar! Polisler savaş pozisyonu alıyor

ABD Başkanı Donald Trump, görevi devraldığı Başkan Barack Obama’nın polisler için getirdiği kısıtlamaları ortadan kaldırıyor.

ABD'den şok karar! Polisler savaş pozisyonu alıyor
ABD'den şok karar! Polisler savaş pozisyonu alıyor
GİRİŞ 29.08.2017 11:01 GÜNCELLEME 29.08.2017 11:01
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump, görevi devraldığı Başkan Barack Obama’nın zırhlı araçlar ve donanımların protestocularla çatışmaları körüklediği gerekçesiyle kısıtlamalar getirdiği uygulamayı ortadan kaldırmak için girişimlere başladı.

ÖZEL YETKİSİNİN KULLANACAK

Adalet Bakanı Jeff Sessions, Başkan Trump’ın, yerel polis teşkilatlarına yüksek kalibreli silahlar ve el bombası fırlatıcıları gibi askeri teçhizat fazlası verilmesini sağlayan bir uygulamanın yeniden başlatılması için başkanlık özel yetkisini kullanarak bir kararname imzalayacağını açıkladı.

Sessions, yeniden uygulamaya konacak planın polislere, işlerini yapabilmeleri için gerek duydukları yaşamsal donanımı sağlayacağını ve suç eylemlerine, şiddete ve hukuksuzluğa asla izin vermeyecekleri yönünde sert mesajlar verdi.

OBAMA DÖNEMİNDE KISITLAMA GETİRİLMİŞTİ

Başkan Barack Obama, 2015 yılında Missouri eyaletinin Ferguson kentindeki olaylardan sonra programı kısıtlayan bir kararname imzalamıştı. Ferguson’da 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown’ın polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından protesto gösterileri düzenlenmiş ve polisin protestoculara karşı askeri donanımlarla sert müdahalesi yoğun tepki çekmişti.

Sessions, Obama’nın kararı federal hükümetin el bombası fırlatıcıları, süngüler, zırhlı araçlar, ateşli silahlar, yüksek kalibreli mühimmat gibi bazı donanımların polis tarafından kullanılmasına yasak getirmesini, "bu kısıtlamaların çok aşırıya kaçması" olarak niteledi ve "Üstünkörü kaygıları kamu güvenliğinin üzerinde tutmayacağız" dedi.

TRUMP YÖNETİMİNE SERT TEPKİ

Trump yönetiminin bu girişimine insan hakları kuruluşlarından sert tepki geldi. Bu kuruluşlar, Trump yönetiminin polisin kullandığı donanımlara  yönelik yasağı kaldırmasını çok tehlikeli ve sorumsuzluk olarak niteledi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 2
  • ali 5 yıl önce Şikayet Et
    Allah "azizun zuntikam"dır. Emperyalistler yıkılmadan dünyaya huzur gelmez. insanlik çağdaş firavunların sonunun gelmesini hasretle bekliyor.
    Cevapla
  • Misafir 5 yıl önce Şikayet Et
    Böylece ülkenizde kargaşa daha çoğalır ve birbirinizi daha iyi boğarsınız
    Cevapla
DİĞER HABERLER
TATA uygun fiyatlı otomobilini satışa çıkardı! İşte özellikleri ve fiyatı
Yeni Torba Yasa geliyor: Borçlar silinecek, KKM ve elektrik ve doğalgaz ödemelerine destek