ABD'den tehlikeli adım: Yasaklı füze denediler

ABD, yakın zamanda çekildiği Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması kapsamında yasak olan bir füzeyi test etti. Pentagon, konuya ilişkin açıklamasında "Test edilen füze mobil fırlatıcısından çıktı ve 500 kilometreden fazla bir uçuştan sonra isabetli şekilde hedefini vurdu” ifadelerine yer verdi.

GİRİŞ 19.08.2019 22:08 GÜNCELLEME 20.08.2019 10:52
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), tesir menzili 500 kilometreyi aşan yeni bir orta ölçekli seyir füzesini denediklerini açıkladı.

 

 

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, "Savunma Bakanlığı, konvansiyonel yapılandırılmış karada konuşlu bir seyir füzesini California'nın San Nicolas adasında test etti. Test edilen füze mobil fırlatıcısından çıktı ve 500 kilometreden fazla bir uçuştan sonra isabetli şekilde hedefini vurdu." bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, söz konusu denemeyle elde edilen verilerin, orta ölçekli füzelerin geliştirilmesine yardımcı olacağı belirtildi.

 

 

INF ANLAŞMASI KAPSAMINDA YASAKTI

Denenen seyir füzesinin, ABD'nin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile 8 Aralık 1987'de ile imzaladığı ve yakın zamanda çekildiği Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması kapsamında yasak olduğu ortaya çıktı.

INF Anlaşması, ABD ile Rusya'nın menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre arasında olan karada konuşlu nükleer ve konvansiyonel füzeleri geliştirmesini yasaklıyordu.

INF ANLAŞMASI BU AY SONA ERDİ 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu ay başında Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) resmen sona erdiğini açıklamıştı.

ABD de daha önce Rusya'nın INF Anlaşmasını ihlal ettiğini öne sürerek anlaşmadan tek taraflı çekildiğini duyurmuştu. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • cevap 4 yıl önce Şikayet Et
  Ne anlasmasi hemserim.Adamlar gangster
  Cevapla
 • Meditto 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu durumda Kuzey Kore'nin ve İran'ın yaptığı denemeler tamamen mesidur ABD hayditu yapıyorsa diğer ülkelerinde yapmaya hakkı var
  Cevapla
 • Yozgatli 4 yıl önce Şikayet Et
  Palavra kim kontrol etti ispatin nerede Hoşt Hoşt insan düşmani Dünyanin belasi
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Soruşturma başlatılmıştı! Diamond Tema Türkiye'yi terk etti!
Prens Selman'dan Gazze için çağrı!