Duygusal ihmal çocuğun ruhunu yaralıyor

Çocuklar arasında ihmal ve ilgisizlik çocukların duygusal ruhlarını zedeliyor.

Duygusal ihmal çocuğun ruhunu yaralıyor
Duygusal ihmal çocuğun ruhunu yaralıyor
GİRİŞ 01.10.2016 12:01 GÜNCELLEME 01.10.2016 12:17

Ülkemizde çocuk ihmal ve istismarı yaygın olmasına rağmen bilinmiyor. Çocuğu yok saymak, adam yerine koymamak, ona değer vermemek ve ondan bir tebessümü esirgemek en önemli ihmal, istismarlardan. Duygusal ihmalin çocuğun gelişen ruhunu yaraladığına dikkat çeken psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sıcak aile ortamlarında büyüyen çocukların ancak daha mutlu olabileceğini kaydediyor. 


Duygusal ihmal de hak ihlalidir
Bir çocuk ‘Babam ya da annem beni sevmiyor’ diyorsa orada duygusal ihmal vardırdiyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu şartlarda yetişen çocuklarda özgüven eksikliği olduğunu söyledi. Özgüven eksikliği halinde çocukta öfkeli bir kişiliğin gelişeceğinin altını çizen Prof. Dr. Tarhan ;

Bir çocuğun girişimci olması ve kendini ifade edebilmesi için gerekli olan özgüven bu yönüyle temel bir duygu. Onlara iyi bir gelecek sağlamak, mutlu bir yaşam sunmak isteyen anne-babalar çocuklarının özgüvenini en başından desteklemeli ancak onları kibre götürecek davranışlardan uzak tutmalıdır. Çocuklarını seven fakat onları fazla eleştiren, öfkeli ve değersizleştiren ebeveyn modeli gelişime zarar veriyor. Çocuğun ebeveynle özdeşim kurması için diyalog kurabilmesi çok önemli” diyerek ebeveyn tutumunun önemine vurgu yaptı.

KÖTÜ SIFATLAR ÖZGÜVENİNİ ZEDELİYOR
Toplum olarak ailelerin farkında olmadan çocuklarına kötü sıfatlarla seslendiğine vurgu yapan Tarhan, ülkemizde özgüven eksikliğin altında yatan en önemli gerekçelerden birinin de bu olduğunu söyledi. Tarhan şu değerlendirmelerde bulundu:
“Tipsiz, beceriksiz, kapasitesiz, sen adam olmasın gibi kişiliği eleştiren sözler çocuklarda duygusal istismara neden oluyor. Özgüvenini zedeliyor. Sonrasında ileri yaşlarda kendine güvenmeyen, korkak, kaçıngan çocuklar, davranış bozukluğu yaşayan, kavga eden çocuklar ortaya çıkıyor.”

 

ETİKETLER
ruhsallık zedelenme
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Tesla, Jaguar, MG... Elektrikli araç devleri gözünü Türkiye’ye dikti
Çip stokları azaldı alarm verildi! Zam olarak geri dönecek