AB ülkelerinde bebek maması skandalı

AB ülkelerinde satılan pirinç bazlı bebek mamalarının yüzde 50'sinde standartların üzerinde zararlı arsenik bulundu.

AB ülkelerinde bebek maması skandalı
AB ülkelerinde bebek maması skandalı
GİRİŞ 10.05.2017 10:30 GÜNCELLEME 10.05.2017 10:30

Yapılan bir araştırma AB'de geçen yıl gıda ürünlerinde organik olmayan arsenik miktarına limit getiren yasaya rağmen, satılan pirinç bazlı bebek mamalarının yüzde 50'sinin yasal seviyenin üzerinde zararlı arsenik içerdiğini ortaya koydu.
Birleşik Krallık'taki Queen's Üniversitesi Küresel Gıda Güvenliği Enstitüsü araştırmacıları, pirinç bazlı mamuller üzerine yaptıkları çalışmada, pirinç bazlı bebek formüllerinin yüzde 50'sinde, bebekler ve çocukları hedef alan ürünlerin ise yüzde 75'inde yeni yasada belirlenen seviyelerin üzerinde arsenik tespit etti.  

Araştırma için ayrıca sütten kesilme evresindeki bebeklerden, kesilme öncesinde ve sonrasında idrar örnekleri alan bilim adamları, bebek formülleriyle beslenen bebeklerde, anne sütüyle beslenen bebeklere göre, daha yüksek arsenik seviyelerine rastladı.

ARSENİK MİKTARI FAZLANINDA FAZLASI

Arpa veya süt ürünlerine hassasiyetinden dolayı pirinç bazlı formüllerle beslenen bebeklerde, arsenik miktarının çok daha fazla olduğu gözlendi.
Araştırmayı yürüten ekipte yer alan Prof. Andy Meharg, "Bu araştırma, yeni AB düzenlemesine rağmen bebeklerin hala zararlı seviyelerde arseniğe maruz kaldığını ortaya koyuyor. Bebekler özellikle arseniğin zararlı etkilerine çok açık. Yüksek seviyede arseniğe maruz kalmak,  bebeğin başta zeka ve bağışıklık sistemi olmak üzere, sağlıklı gelişimi üzerinde kalıcı zararlar bırakabilir." ifadelerini kullandı.
Basit bir süzme işlemiyle pirinçteki arseniğin yüzde 85 oranında temizlenebileceğine işaret eden Meharg, üreticilerin bu seviyede zararlı arsenik içeren bebek mamaları satmak için hiçbir mazereti olamayacağını vurguladı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Marmaris’in yangın öncesi ve sonrası havadan görüntülendi
Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan Kılıçdaroğlu'nun iddialarına cevap