3 yaşından küçük çocuğu olanlar dikkat!

Yeni araştırmaya göre çocukların TV, bilgisayara bağımlı olmasının uzun dönemli fiziksel rahatsızlık yaratıyor. Makaleye göre üç yaşından çocuklar kesinlikle televizyon seyretmemeli...

3 yaşından küçük çocuğu olanlar dikkat!
3 yaşından küçük çocuğu olanlar dikkat!
GİRİŞ 09.10.2012 11:50 GÜNCELLEME 09.10.2012 11:50
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Tıp dergisi Archives of Disease in Childhood'ta yayınlanan bilimsel makaleye göre çocukların TV, bilgisayara bağımlı olmasının uzun dönemli fiziksel rahatsızlık yaratıyor.

Makaleye göre üç yaşından çocuklar kesinlikle televizyon seyretmemeli.

Makaleyi yazan Royal College of Peadiatrics doktorları araştırma sonuçlarının endişe verici olduğunu söyledi. Araştırmada tıpkı alkol sınırı gibi küçük çocuklara televizyon izleme yasağı getirilmesi önerildi.

ABD, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde bu yasak bulunuyor. Ancak dünyanın çoğu ülkesinde bu yönde bir düzenleme bulunmuyor.

Makaleyi yazan Dr. Aric Sigman çocukların okul dışında 6 ile 8 saatini televizyon ya da ekran başında geçirdiğini belirtiyor.

Sigman'a göre ekran başında 2 saatten fazla geçirilen zaman obezite ve kalp rahatsızlıkları riskini artırıyor.

İlk 3 yaşta beyin gelişimi için kritik bir zaman olduğunu belirtilen makalede çocukların 3 yaşına kadar ekrana bakmak yerine anne babalarıyla göz kontağı kurmalarının büyük faydaları olduğu yazılıyor.

Dr. Sigman daha da ileri giderek tıpkı alkol yasağı olduğu gibi 3 yaşından küçük çocuklara ekran yasağı getirilmesinin faydalı olacağını belirtiyor. Sigman ailelerin yatak odalarında televizyon bulundurmamaları ve televizyon alışkanlıklarının çocukları etkileyeceğini unutmamaları gerektiğini belirtiyor.

SABAH

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • mmuussttaaaffaa 7 yıl önce Şikayet Et
    3 yaşında kızım var. televizyonu bıraksa bilgisayarı açıyor onu kapatsam cep telefonundan girip bakıyor çizgi filime
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'den 'sahada' yanıt: Savaş gemileri Doğu Akdeniz'e iniyor
Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan ve Mısır'a tepki