Sular çekilince tarih gün yüzüne çıktı

Kastamonu'nun içme suyu ihtiyacının karşılanması için yapılan Karaçomak Barajı'nda sular çekilince tarih gün yüzüne çıktı.

Sular çekilince tarih gün yüzüne çıktı
Sular çekilince tarih gün yüzüne çıktı
GİRİŞ 03.03.2014 16:30 GÜNCELLEME 03.03.2014 16:35
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Karaçomak Barajı'nda tarihin en düşük su seviyesi yaşanıyor. Türkiye'de her geçen gün hissedilmeye başlanan kuraklığın en çok etkilendiği Kastamonu'da, Karaçomak Barajı'nda da su seviyesi giderek düşüyor.

TARİHİ MEZARLIK GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Kastamonu'nun içme suyu ihtiyacının karşılanması için yapılan Karaçomak Barajı'nda, yağışların yeteri kadar yağmaması nedeniyle su sıkıntısı yaşanıyor. Yıllık 23 milyon metreküp suya ihtiyacı olan Karaçomak Barajı'nda şuan 6 milyon metreküp su kalırken çekilen su nedeniyle daha önce bilinmeyen tarihi bir mezarlık ortaya çıktı.

Mezar taşlarında Arabi harfle yazılar bulunurken, mezarın hangi döneme ait olduğu belirlenemedi. Suların çekilmesiyle gün yüzüne çıkan mezarların bir kısmının varlığını yitirdiği görüldü. Mezar taşları incelendiğinde kadın, erkek ve çocuk mezarları olduğu anlaşılıyor.

ARTIK O SUDAN İÇEMİYORLAR

Öte yandan barajdan içme suyu tedarik eden vatandaşlar ile baraj çevresinde yaşayan köylüler, baraj içerisinde bulunan toplu mezar nedeniyle tedirgin olduklarını belirtti. Bazı vatandaşlar, daha öne barajdan kullandıkları içme suyunu mezarlıkların ortaya çıkması sonrası başka kaynaklardan tedarik ettiklerini söylediler.

YORUMLAR 3
 • kartal 10 yıl önce Şikayet Et
  hakkı tutar ve onun yorumunu beğenenler. demek siz böyle bir suyu içerdiniz öylemi,hakikaten bana çok enteresan geldi....
  Cevapla
 • Gizemli Şifreci 10 yıl önce Şikayet Et
  Yapılacak tek yorum. Alıntı yapalım: "Görüyorum ki aramıza yeni cahiller katılmış :) "
  Cevapla
 • Hakkı Tutar 10 yıl önce Şikayet Et
  Mide bulanması. Yıllar önce yok olmuşlar, kuru kemikleri toprağa karışmış gitmiş. Mide bulanacak ne var yahu?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Hakimler ve Savcılar Kurulu'nda yeni atamalar: Görev yerleri belli oldu
Merkez Bankası rezervleri tüm zamanların en yüksek seviyesinde