Villa yapılacak alandan tarih fışkırdı

Bodrum'da, kazı yapılan bir arazide 3 bin 500 yıllık Antik Halikarnassos Kenti'nin sur duvarları, bina kalıntıları ve 3 mezara rastlandı.

Villa yapılacak alandan tarih fışkırdı
Villa yapılacak alandan tarih fışkırdı
GİRİŞ 27.02.2015 21:29 GÜNCELLEME 27.02.2015 21:29
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yokuşbaşı Mahallesi Ballıkaya Mevkisi'nde, bir inşaat firması tarafından dört ay önce 12'si ultra lüks 92 villa yapmak için inşaat çalışması başlatıldı. Yaklaşık 150 dönüm arazi üzerine yapılacak inşaatın ruhsatının alınması için yapılan sondaj kazıları sırasında tarih fışkırdı.

Çalışmalar sırasında 3 bin 500 yıllık Antik Halikarnassos Kenti'ne ait sur duvarları, sur duvarlarında kullanılan taşlarla yapılan bina kalıntıları ve üç kaya mezarına rastlandı. Tarihi kalıntıların bulunmasının ardından arazideki sondajların sayısı arttırıldı. Bölge,

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi arkeologu Hande Savaş ve sondaj işçileri tarafından koruma altına alındı. Kaya mezarlarnın içinde herhangi bir buluntuya rastlanmadı. Kaya mezarlarının üzeri incelemenin ardından branda ile örtüldü. Çalışmalara sağanak yağmur nedeniyle pazartesi gününe kadar ara verildi. İnşaat alanında ise çalışmaların devam ettiği bildirildi.

YORUMLAR 1
  • Ahmet demir 7 yıl önce Şikayet Et
    Her inşaat kazısından tarih fışkırıyor. Ama Kültür Bakanlığının topu topu 507 arkeoloğu var. Bu sayı çoook yetersiz. Bu kadar arkeolog ile Türkiye'deki Kültür Varlıklarını Korumak, denetlemek, sergilemek imkansız.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'den İYİ Parti'ye son uyarı: Ya sev ya terk et
İsveç'ten iki ayaklı Türkiye planı (1 Şubat 2023 Günün Önemli Gelişmeleri)