Üzerinde 'Allah' ve 'Ali' yazan kumaşlar bulundu!

İsveç'te 9. yüzyıldan kalma Viking mezarlarında üzerinde 'Allah' ve 'Ali' yazılı giysi ve kumaşlar bulundu.

Üzerinde 'Allah' ve 'Ali' yazan kumaşlar bulundu!
Üzerinde 'Allah' ve 'Ali' yazan kumaşlar bulundu!
GİRİŞ 06.10.2017 18:05 GÜNCELLEME 06.10.2017 18:05
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Uppsala Üniversitesi Eski Çağ Tarihi ve Arkeoloji Bölümü araştırmacılarından Annika Larsson, yaptığı açıklamada, Birka kentinde ortaya çıkarılan Viking mezarlarındaki incelemeler sırasında üstünde Allah ve Ali yazılı giysi ve kumaşlar bulduklarını belirtti.

Larsson, "İlgi çekici bir keşif oldu. Vikingler, İslam dininden ve ölümden sonra cennette sonsuz yaşam inanışından etkilenmiş olabilir'' değerlendirmesinde bulundu.
 
Sözcüklerin Arap harflerinin düz, köşeli ve geometrik olarak kullanıldığı Kufi yazı türüyle yazıldıklarına işaret eden Larsson, ''Vikingler, ölülerini elbise ve mücevherleriyle gömüyordu. Mezarlarda üstlerine gümüş şeritlerle Allah ve Ali ifadeleri işlenmiş bazı ipek giysiler ve kumaşlar bulduk. Keşif, heyecana neden oldu. Bu ifadelerin işlendiği giysiler, genellikle ölünün baş ucuna konulmuş. Bu ifadelere bazı yastıklarda da karşılaştık" dedi.


 
Vikingler ile İslam alemi arasındaki kültür alışverişine dikkati çeken Larsson, ''Rusya'nın Volga Nehri boyunca İskandinavya ile Orta Asya arasında bir kültür alışverişi vardı. Mezarlardan çıkan bu kumaşlar, ya ticaret yolu ile satın alınmış ya da yağma yoluyla ele geçirilmiştir. Burada ilginç olan, kültür değişiminin göze çarpmazı. Bazı kaynaklara göre, Müslüman Araplar, ticaret veya başka amaçlar için Batı'ya yolculuk ediyordu" şeklinde konuştu.


 
 ''Vikingler, İslamiyet ve cennet hayatından etkilendi''
 
Vikinglerin ölüm sonrası yaşam düşüncesine sahip olduğunu gösteren birçok bulguya rastladıklarını söyleyen Larsson, ''Viking tanrısı Oden'in, Asya'dan göç edip İsveç'in Malardalen bölgesine yerleşen bir savaşçı olduğu söylenir. Vikingler ölümden sonra da hayatın devam ettiğini ve cennette sonsuz yaşamın olduğuna inanıyordu. Bu inanış, doğrudan İslam'dan etkilenmişti" ifadelerine yer verdi.
 
Larsson, mezarlarda bulunan giysi ve kumaşların geçen haftadan itibaren Enköping Müzesi'nde sergilenmeye başladığını, serginin 3 Şubat 2018'e kadar açık kalacağını sözlerine ekledi.
 
İki sene önce de Allah yazılı yüzük bulunmuştu
 
İki yıl önce de Björkö Adası'nda yapılan bir kazıda, 9. yüzyıldan kalma Viking mezarında Allah yazılı bir yüzük ortaya çıkarılmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • realist 2 yıl önce Şikayet Et
  İslamdan etkilendiler ne demek yahu. Adamlar Müslüman işte basbayağı.
  Cevapla
 • Ömer Faruk 2 yıl önce Şikayet Et
  Adam haklı.Amerika nasıl kendi kültürünü dünyaya satiyorsa Müslümanlarda o zamanın süper gücü olduğunu kabul edersek tabiki de Avrupa bizden etkilenmiş olabilir.baksaniza mezarda baş ucuna konmuş .ama günümüze kadar suremedigi açık.yoksa tümden müslüman olurlardı.
  Cevapla
 • Karabatak 2 yıl önce Şikayet Et
  Sadece Vikingler değil 8-9-10-11-12-13 y.y. resim sanatında heykelde ALLAH ve MUHAMMED lafzalarını rastalamak normal. Zira kumas dokumacılığında ustalaşan ALTIN ÇAĞ İslam medeniyeti. Kumaşlara Lafzaları işleyen Müslümanlar, ticarette de mahir olduklarından dolayı Avrupa Pazarlarında hep bu kumaşlar satılırdı. Ressamlarda aynılarını modellere giydirip sayısız papaz, rahip ve ruhban sınıfında ve aristokrasisi bu şekilde giyinmiştir. Yani ALLAH Muahmmed lafzalı kumaşlar çok MODA.
  Cevapla
 • ASILTURK 2 yıl önce Şikayet Et
  13. savaşçı Antonio Banderas
  Cevapla
 • .... 2 yıl önce Şikayet Et
  Ticaret sayesinde bir çok medeniyet birbirinden etkilenmiş. Bunda abartılacak ne var. Adamlar Müslüman olmamış. Keşke olsalardı. Avrupa kıtası tamamen değiştirdi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: İstanbul'da deprem! AFAD ve Kandilli'den peş peşe açıklamalar
58 ülke Türkiye'den satın alıyor, milyonlarca dolar Türkiye'nin kasasına gidiyor