Çoban bulup haber verdi, tam 6 milyon yıllık!

Kayseri'de keçi otlatan bir çobanın ihbarıyla fil veya mamuta ait olduğu değerlendirilen milyon yıllık fosil bulundu.

Çoban bulup haber verdi, tam 6 milyon yıllık!
Çoban bulup haber verdi, tam 6 milyon yıllık!
GİRİŞ 08.10.2017 16:17 GÜNCELLEME 08.10.2017 16:17
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Yamula Barajı civarında yaşayan Murat adıyaman, keçilerini otlattığı  sırada arazide devasa boyutlarda kemikler buldu. Adıyaman'ın yetkililere bilgi  vermesi üzerine kemiklerin incelenmesi için çalışma başlatıldı. Üç ila 6 milyon  yıllık olduğu tahmin edilen kemiklerin bazılarından Müze Müdürlüğü yetkililerince  alınan numuneler, müzeye götürüldü. Kemiklerin ve bulundukları yerin fotoğrafları da Gazi Üniversitesine gönderildi.  

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Kayseri  Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte geçen  yıl da 9 milyon yıl öncesine tarihlenen zürafa fosili bulunduğunu, bir yıl arayla  bulunan kemiklerin bu açıdan önem taşıdığını belirtti.

Yamula Barajı çevresinde suların çekilmesiyle farklı fosillere  ulaştıklarını vurgulayan Özsoy, şunları kaydetti:  "Eylül ile ekim ayları su seviyesinin çekildiği zamanlar. Bu su çekilmesiyle birlikte sahilde enterasan şeyler gözlemliyoruz. Bu noktada sadece gözlemlemek bir tarafa, Kayseri'de özellikle ÇEKÜL Vakfı olarak duyarlı vatandaşlarımızla hep iç içeyiz. En duyarlı vatandaşlarımız da bu noktada  nitelikli ve bilgili çobanlar. Biz çobanlarla iç içeyiz ve onları seviyoruz.  Onların ihbarları, bilgileri çoğu zaman çok işimize yarıyor. Burayı da yine  bölgedeki bir çobanın bildirmesiyle bulduk. Yoksa bütün Kayseri'yi tanımak,  gezmek mümkün değil. Bilinçli olan bu arkadaşımız bu buluntuların zarar görmemesi  için kendine göre bir koruma planı yapmış. Bu kemiklerin dağılmaması için  kemikleri neredeyse saklamaya çalışmış." 

Fosillerin 3 ila 6 milyon yıllık olduğunu tahmin ettiklerini anlatan  Özsoy, "Resimler üzerinden paleontologlarla bu bilgileri ve buluntuları  paylaştığım zaman bu devasa kemiklerin fil veya mamutla ilgili olabileceğine dair  bilgi verdiler. Tabii asıl sonuçlar gerçek ve yerinde inceleme yapıldıktan sonra  açığa çıkacaktır. Zamanıyla ilgili de yine diğer zürafa fosilinde olduğu gibi  milyonlarca yıl öncesine dair yuvarlak bir bilgi verebiliriz." dedi.

Bu tip buluntuların kent için önemli olduğunu vurgulayan Özsoy, "Bu  buluntuların kente kazandırılması, üniversitelerimizin bu noktada çalışma  yapması, müzelerimizin bu buluntulardan yararlanmaları ve özellikle bilim  merkezlerimizde sergilenmesi Kayseri için oldukça yararlı olacaktır." diye  konuştu.  Özsoy, buluntuların korunması için su seviyesinin düşük olduğu  zamanlar değerlendirilerek kurtarma kazısı yapılması gerektiğine işaret etti.

Çoban Murat Adıyaman da bulduğu fosillerin ülke için değerli  olabileceğini düşündüğünü ifade ederek, "Keçileri otlatırken buradaki fosiller  dikkatimi çekti. Daha sonra müze çalışanlarına bilgi verdik. Onlar da inceleme  yapıp numune aldı." şeklinde konuştu.

YORUMLAR 12
 • Memoral 2 yıl önce Şikayet Et
  6 milyon yıl nedir çok fazla
  Cevapla
 • Ejder Akkaya 2 yıl önce Şikayet Et
  Haberdeki fosilleri 3 yil once bulmus kayseri muze mudurlugune orneklerini tutanakla teslim etmistim. Zarar gormesini istemedigimden basina da haber vermemmistim. Uzuntum 4 m. uzunlugunda tek parca fosilin bu sure zarfinda ilgililerin ilgisizliginden baraj dalgalariyla yok olmasidir. Bugun sayin muze yetkilileri hic hhaberleri yokmus edasindalar.
  Cevapla
 • Taybaran 2 yıl önce Şikayet Et
  Baskayerlere en azindan emniyete yada askeryeye,yaptigin bu degerli hizmetin keskem pesini birakmasaydin.
  Cevapla
 • cumali 2 yıl önce Şikayet Et
  6 milyon yıllık mış biraz fazla abartmışlar
  Cevapla
 • Meti Tetik 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu tür devasa bulguların ve yaşadığı gerçek olan yerküre tarihinin din kitaplarında bulunmaması sizi düşündürmüyor mu ?
  Cevapla
 • İlginç 2 yıl önce Şikayet Et
  Dünya yaratıldı bitkiler yaratıldı hayvanlar yaratıldı cinler yaratıldı ve insan yaratıldı. ... son halkasıdır insan dünyanın... din kitaplarında geçer bu... cahil bilmediğini yok sanır...
  Cevapla
 • Tuba 2 yıl önce Şikayet Et
  Din kitapları derken, sadece bir tane din var ve kitabı da kuranı kerimdir. Diğerlerinin artık bir hükmü yok. Bizim kitabımızda da herşey var. Okumayı bilene..
  Cevapla
 • Bilal 2 yıl önce Şikayet Et
  Kuranın asıl mesele leri Tevhid (Allah ın birliği), nübüvvet(peygamberlik), Haşir (öldükten sonra dirilme) ve adalet tir. Dünyada o kadar acayip, mucizevi şeyler varken
  Cevapla
 • sereflikochisar06 2 yıl önce Şikayet Et
  demekki okumadan yazmissin. allah islah etsin
  Cevapla
 • Abdulhalik 2 yıl önce Şikayet Et
  Gavur sun dimi
  Cevapla
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Neyi anlamıyorsunuz Allah aşkına hangi çağda yaşıyoruz Allah bilemeyeceğimiz daha nice şeyleri yaratır, insan Allah'ın yeryüzündeki halifesidir ve pek doğaldır ki Allah bir sebep halk edip dinozorları ve bilemeyeceğimiz daha nice varlıkları yaratan yaşatan ve öldürendir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süper Lig'de biten transferler!
Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Türkiye'de sürü bağışıklığına ilk o ilçede ulaşıldı