Tarihi değiştirecek keşif! Beşiktaş'ta bulundu

Beşiktaş’taki metro kazısında tarihi değiştirecek bir keşif yapıldı. Eski Türk ve Altay kültürüne ait 3 bin 500 yıllık kurgan tipi 35 mezar bulundu.

Tarihi değiştirecek keşif! Beşiktaş'ta bulundu
Tarihi değiştirecek keşif! Beşiktaş'ta bulundu
GİRİŞ 26.10.2017 08:13 GÜNCELLEME 26.10.2017 08:13
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Beşiktaş’ta Barbaros Bulvarı’nın hemen yanında süren metro istasyon inşaatında çıkan buluntular İstanbul tarihini değiştirecek bilgileri gün ışığına çıkardı. Metro kazısında şu anda yaklaşık 3 bin 500 yıllık, İstanbul’un en eski mezarlığı kazılıyor. Şimdiye kadar 35 mezar tespit edildi. Kuzey Karadeniz step kültürüne yani eski Türk ve Altay kültürüne ait kurgan tipi mezarlığın ortaya çıkması bilim dünyasını da heyecanlandırdı.

Beşiktaş’taki arkeolojik kazı sonuçları Türklerin Anadolu’ya girişini 1071 Malazgirt Savaşı’na bağlayan geleneksel tarih bilgisini de sorgulama noktasına getirdi. Şu anki mevcut bulgular ışığında tarihlemenin son tunç çağı ile demir çağının başlangıcı (MÖ 1200 – 1500) olduğu düşünülüyor.

KURGAN MEZARLAR

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel izni ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan eşliğinde Beşiktaş’taki kazı alanına girdik. Alanda çok sayıda işçi ve arkeolog görev yapıyor. Kazı alanının ilk bakışta onlarca dairesel planlı taş yığınlarından oluştuğu görülüyor. Kızıltan, buranın İstanbul’un bilinen en eski mezarlığı olduğunu anlatıyor. Dairesel planlı taş yığınlarının Kuzey Karadeniz step yani eski Türk ve Altay kültürlerine ait ölü gömme âdeti olan ‘kurgan’ tipi mezarlar olduğu belirtiliyor. Arkeologlar bu mezarların etnik olarak kimlere ait olabileceğini bu noktada söylemelerinin zor olduğunu ifade etseler de Türklerin 10. yüzyıla kadar kurgan mezar âdetini devam ettirdikleri bilimsel kaynaklardan anlaşılıyor. Mezar iskeletleri üzerinde antropologların çalışmaları neticesinde ortaya çıkacak analiz sonuçları bu mezarlıkta yatan en eski İstanbulluların kökenlerini tam olarak öğrenmemizi sağlayacak. Orta Asya ve step kültürü ile ilgili bilimsel kaynaklar erken tunç (MÖ 3000) dönemlerinde görülen kurgan tipi ölü gömme âdetinin Oğuzlar, Hunlar, Göktürkler gibi önemli Türk boyları tarafından kullanıldığını gösteriyor.

KREMASYON DA VAR

Kavimler Göçü’nden önce tunç çağı döneminde de steplerden bir göç dalgası olduğu Balkanlar’daki kurgan mezar tiplerinden de biliniyordu. Beşiktaş’taki buluntuların da bu göç dalgasının sonucu olduğu ve o dönemki tatlı su kenarına yerleştikleri sanılıyor. Bugüne kadar İstanbul’da ilk kurgan mezar Silivri’de yine İstanbul Arkeoloji Müzesi kazılarında ortaya çıkarılmıştı. Şimdi Beşiktaş’taki kurgan mezarlık ile Silivri’deki mezar arasında nasıl bir ilgi olduğu araştırılacak. Bugüne kadar 35 kurgan tipi mezar Beşiktaş’ta tespit edildi. Bazı mezarlarda urne tipi kaplar içinde yakılmış kemikler bulundu. Kremasyon yani yakılarak gömülen kemiklerin renginden 700-800 derece sıcaklıkta yakıldıkları tahmin ediliyor. Ayrıca kurganların içine hoker pozisyonunda (ana rahmindeki duruş) gömülen yetişkinlerin de olduğu tespit edildi. Her iki gömü şeklinin de Kuzey Karadeniz step kültüründe var olduğu biliniyor.

ORTA ASYA ÖLÜ GÖMME ÂDETİ

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan: “Kurgan tipi bir mezarlık alanında çalışıyoruz. Burada iki tür gömü var: Bir, yakılarak kremasyon gömüler, bir de normal yarı hoker veya tam hoker pozisyonunda yakılmadan yapılan gömü türü var. Kremasyon gömülerimiz çok daha yüksek sayıda. Ceset yakıldıktan sonra kalan kemikler ve küller toplanarak böyle gördüğünüz gibi belli aralıklarla gömülüyor. Daha sonra üstü taşlarla çevrilerek kapatılıyor. Kurgan tipi gömü özellikle Orta Asya step kültüründen Karadeniz’in kuzeyinden bizim Trakya bölgemize gelen bir ölü gömme geleneği. Şu anki malzemelerimizin karşılaştırılması sonucu erken demir ya da ilk demir çağı diyebileceğimiz döneme ait. Yaklaşık MÖ 1100-1200’ler olarak düşünüyoruz. Ancak sonuçları karbon 14 analizleri ya da DNA testleri kesinleştirecektir.”

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • osmanlı 2 yıl önce Şikayet Et
  benim arabalarımı köylülerim gelir alır giderlerdi ve durulmuyacak park yerde bile dururlarmış yada durmuşlar çünkü ben bu benim araba pılakasına bile kesilen cezalrı bile günü gelmeden kendi cebimden ödedim devletimize benden neler aldılar neler ama ben hiç bir daim borçlu kalmadım devletimize anlatmakla bitmez benim devlet Türkiye Rcecep Erdogan sevgim ama garibansan sana kimse inanmaz ve dogrusu bu Allah bizi korusun
  Cevapla
 • osmanlı 2 yıl önce Şikayet Et
  bu ülkede artık yıllarca sevgide kalmadı ben benim işyerim varken kurban keserdim kurban bayramında yada ben bir işim iyi gittiginde aynı anda yada bir araba nakleyet alınca kurbanda keserdim benim işyerimde legen legen kurbanların eti ve sokaklarda çokca mangallar olurdu kasa kasa ekmekler olrurdu ve sokakda geçenler gelir benim kurbanımı ekmegimi yerlerdi bunun adıda kurbandır
  Cevapla
 • osmanlı 2 yıl önce Şikayet Et
  haber.com 7 tam hatırlamasamda annem dedi oglum orucun fitresini verdinmi diye 4 yada 3 sene önce tam hatırlamıyom anama dedim anne ben nasıl fitre vereyim dedim ve anlattım ve annem dedi haklısın oglum tamam biz veririz dedi bir garibana bir çocugu sevinirmek bile artık bize haram oldu ve onun için annme derdimi döktüm ve annem anladı dedi bana gerek yok burda senin fitrenini biz veririz dedi
  Cevapla
 • Annesi 2 yıl önce Şikayet Et
  Fitreni verdin mi ?
  Cevapla
 • Gam yok Allah var 2 yıl önce Şikayet Et
  hiç alaka kuramadım ama anladığım sen ölümdenmi korkuyorsun. ölüm yok olma değil birader. yeniden diriliş var hem de bedenli olarak.
  Cevapla
 • ysn 2 yıl önce Şikayet Et
  Sana fitre düşmez merak etme :)))))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kötü haberler peş peşe geliyor! Devlet başkanları bizzat açıkladı
Dev bonservisle G.Saray'a veda ediyor!