Çin’de ‘her şeyi gören’ radar test ediliyor!

Çin’de, ultra yüksek frekanslı dalgalar kullanan terahertz radarının (T-radar) testlerine geçildiği bildirildi.

Çin’de ‘her şeyi gören’ radar test ediliyor!
Çin’de ‘her şeyi gören’ radar test ediliyor!
GİRİŞ 03.10.2017 09:30 GÜNCELLEME 03.10.2017 09:30
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Hong Kong medyasının haberini değerlendiren Rus askeri uzman Vasiliy Kaşin, Çin'in bu yöndeki çalışmalarının oldukça yüksek tempoyla devam ettiğini belirterek şunu söyledi:

SERİ ÜRETİME GEÇİLMESİ İÇİN UZUN YILLAR VAR

"Çin'deki çalışmalar, Rusya'daki benzer çalışmalarla senkronize veya görece küçük bir gecikme ile yapılıyor. Seri üretime geçilmesi için daha uzun yıllara ihtiyaç var. Ancak T-radarın yayılması askeri alanı kadar ekonomiyi de değiştirebilir."

ENGELİN ARKASINDAKİ NESNENİN GÖRÜNTÜSÜNÜ ALABİLİYOR

Ultra yüksek radyasyon frekansı ve bir milimetrenin altında olan dalga boyuna sahip bu radarlar, radyo ışınımı ile optik ışınım arasındaki diyapazonda çalışıyor. Onların sayesinde engelin arkasındaki nesnenin görüntüsü alınabiliyor ve radyo emici kaplamaya sahip uçaklardan yansıyan sinyalleri alabiliyor.

HAYALET UÇAKLARI TESPİT EDEBİLİYOR

Bu tür radarların hayalet uçakları tespit etme yeteneğine sahip olduğunu belirten Kaşin, uydu ve keşif uçaklarının bu radarlarla donatılması durumunda okyanusların derinliklerinde yüzen denizaltıları ve kamufle edilen yapıları aramanın kolaylaşacağını kaydetti.

Rus uzman ayrıca bu radarların sivil alanda kullanılmasıyla ekonomi için yeni teknik imkanların açılacağını belirterek, "Bu radarlar jeolojik arama çalışmalarında, su ve yer altındaki objeleri bulmada, kurtarma çalışmalarında kullanılabilir" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • inanan 2 yıl önce Şikayet Et
  acil Türkiyede böyle projeler uretmeli
  Cevapla
 • salih 2 yıl önce Şikayet Et
  kafir diyorsunuz ama adamlar zeki.
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne dediğinin farkında degilsin.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Dünya güzel hayat devam ediyor
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  amma define bulurum bunla var ya offff
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  95 yıldır boş işlerle ugraştik.cumhuriyyet olduk ama hep birilerine köle kaldık. Çin'deki gelismeler son 30 yılda oldu biz daha birakin çini k.kore kadar olamadik olmayacağızda.keyfine bak Türkiye hayat güzel
  Cevapla
 • Gelecek 2 yıl önce Şikayet Et
  Olmayacağızda ne demek.o zaman yatan sensin.şu anda yoğun bir çalışma var.türkiye yüzyıldan bu yana asla düşündüğünü yapamamış,yaptırmadılar.sen yapma fabrikanı kapat,ben daha ucuzunu sana vereyim dediler.bizim gafil yöneticilerin yüzüne fabrikalar kapatıldı.daha yeni milli silahlarımızı yapmaya başladık.inşaallah çok şeyler yapılacak.yapılıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok önemli açıklamalar
Markalar faizleri düşürdü, ödemeler ertelendi