Taliban sözcüsü Mücahid, Afganistan Emiri'nin ismi açıkladı

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, "geçici hükûmet"te yer alan isimlerin görevlerini vekaleten yürüteceğini açıklarken Taliban lideri Hibetullah Ahunzade'nin Emir olarak görevine devam edeceğini açıkladı.

Taliban sözcüsü Mücahid, Afganistan Emiri'nin ismi açıkladı
Taliban sözcüsü Mücahid, Afganistan Emiri'nin ismi açıkladı
GİRİŞ 07.09.2021 22:37 GÜNCELLEME 07.09.2021 22:37
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, "geçici hükûmet"te yer alan isimlerin görevlerini vekaleten yürüteceğini ve daha sonra kabinede yeniden reformlar yapılabileceğini belirterek, "Bu kabine daimi değil ve kabinenin kapsayıcı olması için çabalar sürüyor." dedi.

Mücahid, "geçici hükûmet"i ilan ettiği toplantıda gündeme ilişkin konulara değindi.

Yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mücahid, Taliban lideri Hibetullah Ahunzade'nin yeni "hükûmet"teki konumuyla ilgili soruya, "Emir olarak görevine devam edecek." yanıtını verdi

Mücahid, "Taliban hükûmeti" kabinesi için yeni açıklanan isimlerin hepsinin görevlerini çalışmaların aksamaması için vekaleten yürüteceğini ve daha sonra kabinede yeniden reformlar yapılabileceğini söyledi.

"Hükûmetin" bazı kurumlarına henüz görevlendirmeler yapılmadığını hatırlatan Mücahid, "Bu kurumlara ülkenin farklı bölgelerinden isimlerin görevlendirilmesi yapılabilir. Bu kabine daimi değil ve kabinenin kapsayıcı olması için çabalar sürüyor. Bizim hükûmetimizde ayrıca bir konsey de olacak." dedi.

Mücahid, Pakistan'ın Taliban'a destek verdiği iddialarına ilişkin olarak, 20 yıldır "Pakistan'ın Taliban'ın yanında olduğu" propagandasının yapıldığını ve bunu tamamen reddettiklerini belirtti.

Sözcü Mücahid, "Bizim mücadelemizde Pakistan dahil hiçbir ülkenin rolü bulunmuyor. Biz bu iddiaları reddediyoruz. Taliban, kendi bağımsızlığı için neredeyse tüm dünya ile savaştı. Bu durumda Pakistan'ın bizim destekçimiz olarak göstermek mümkün değil." diye konuştu.

 "BİZ ABD DAHİL TÜM ÜLKELERLE İYİ İLİŞKİLER KURMAK İSTİYORUZ"

Taliban'ın mücadelesinin "baştan sona İslam ve ülke için olduğunu" ifade eden Mücahid, kimsenin, Taliban'ın, Pakistan'ın menfaatine mücadele verdiğini ispat edemeyeceğini söyledi.

Mücahid, Taliban'ın, Afganistan'ın bağımsızlığı için her kesimde çok sayıda kurban verdiğini bu nedenle Taliban'ın tüm Afganistan'a ait olduğunun altını çizdi.

"Biz ABD dahil tüm ülkelerle iyi ilişkiler kurmak istiyoruz." diyen Mücahid, özellikle İslam ülkeleriyle kardeşlik çerçevesinde ilişkilerini sürdürme arzusunda olduklarını bildirdi.

Mücahid, "Hiçbir ülkenin Afganistan'ın iç işlerine müdahale etmesine izin vermeyeceğiz." dedi.

 PROTESTO GÖSTERİLERİ

Ülkede devam eden protesto gösterine de değinen Mücahid, bu gösterilerin yasal bir dayanağının olmadığını söyledi.

Mücahid, henüz hükûmetin tamamen kurulmadığını ve kamu binalarının normal çalışmaya başlamadığını hatırlatarak böyle bir durumda izinsiz bir şekilde gösteri yapmanın yanlış olduğunu belirtti.

Bu gösterilerin arkasında bazı yabancı ülkelerin yer aldığını ifade eden Mücahid, böylece insanlar kışkırtılarak şehirlerde kaos ortamı yaratılmaya çalışıldığını aktardı.

Mücahid, "Göstericilerin, nerede, ne zaman gösteri yapacağı konusunda izin almaları ve gösterinin içeriğine dair Adalet Bakanlığı ve polise bilgi verilmesi gerekiyor. Bunların hiçbiri yapılmadan gerçekleştirilen protestolar, ortalığı karıştırmaya çalışmaktan başka bir şey değildir." diye konuştu.

Şimdilik kimsenin protesto yapmasını istemediklerini vurgulayan Mücahid, hükûmet kurulduktan ve kamu hizmetleri başladıktan sonra gösteriye izin verileceğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • Bendeniz 2 yıl önce Şikayet Et
  Yasal olmayan bir taliban bu gösterilerin yasal olmadığını ifade ediyor. Gerçekten çok komik.
  Cevapla
 • yusuf 2 yıl önce Şikayet Et
  yasal olmayan bence sensin
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD nin oyunu 40-50 bin kişi ile ülkeyi esir aldınız bakalım ne olacak
  Cevapla
 • yusuf 2 yıl önce Şikayet Et
  he he öyledir
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Yaptığı hata canından etti! Kocaeli'deki feci kaza kamerada...
MHP'li başkan adayının seçim şarkısı gündem oldu! Sosyal medya yıkılıyor