Karzai'den sivil ölümlerine büyük tepki

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, NATO savaş uçaklarının dün Afganistan'ın güneybatısında düzenlediği, 14 sivilin öldüğü hava saldırısının "ciddi bir hata ve cinayet olduğunu" belirtti.

Karzai'den sivil ölümlerine büyük tepki
Karzai'den sivil ölümlerine büyük tepki
GİRİŞ 29.05.2011 16:53 GÜNCELLEME 29.05.2011 16:53

Karzai, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD'ye ve NATO'ya, tek taraflı ve gereksiz operasyonlarının masum Afganların ölümüne neden olduğunun, bu tür operasyonların insani ve ahlaki değerlere zarar verdiğinin birçok kez hatırlatıldığını, ancak ABD ve NATO'nun bu hatırlatmalara kulak asmadığını" kaydetti.

Açıklamada Karzai, saldırıyı "büyük bir hata ve cinayet" olarak değerlendirdiğini belirterek, "Amerikalı askerler ve yetkililere bunun son ihtar olduğunu" vurguladı.

Helmand vilayet yönetimi sözcüsü Davud Ahmedi, Nevzad ilçesinde dün geç saatlerde düzenlenen saldırıda ölen 14 kişinin tamamının kadın ve çocuklar olduğunu söylemişti.

Ahmedi, bölgedeki militanları hedef alan NATO savaş uçaklarının, militanlar yerine sivillere ait iki evi vurması sonucu evlerde yaşayan 2 kadın, 5 kız ve 7 erkek çocuğunun hayatını kaybettiğini belirtmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Galatasaray, Onyekuru'yu KAP'a bildirdi!
Fiyatı tepki çekmişti! Ayçiçek yağı için indirim açıklaması geldi