Kanuni'nin Zigetvar'daki türbesi ortaya çıkarıldı!

Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman'ın Macaristan'daki türbesi, uzun süren çalışmalar sonrasında ortaya çıkarıldı.

Kanuni'nin Zigetvar'daki türbesi ortaya çıkarıldı!
Kanuni'nin Zigetvar'daki türbesi ortaya çıkarıldı!
GİRİŞ 02.09.2017 17:45 GÜNCELLEME 02.09.2017 17:45
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Bundan dört yıl önce 2013 yılının sonlarında bir grup Macar tarihçi ve bilim insanının ortaya attığı bir iddia ilk başta şüpheyle karşılanmıştı. Daha önce İstanbul'la birlikte Avrupa Kültür Başkenti olan Pecs şehrinden bazı bilim insanları, yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıklıyor ve büyük Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarının yerini tespit ettiklerini iddia ediyorlardı.

 

MEZAR GEÇEN SÜRE İÇİNDE KAYBOLMUŞTU

Bilindiği gibi Kanuni Sultan Süleyman 1566'da Zigetvar kuşatması esnasında hayatını kaybetmiş ve naaşı İstanbul'a taşınsa da, iç organları Zigetvar kuşatmasında padişahın otağının bulunduğu mevkide defnedilmişti. Daha sonra Osmanlı egemenliği döneminde türbe haline gelen bu mezar, aradan geçen yüzyıllar içinde kaybolmuştu.

ÇALIŞMA BAŞLATILMIŞTI

İşte tarihçileri heyecanlandıran açıklama, bu mezarın yerinin keşfedildiği üzerineydi. Bilim insanlarının açıklamasının ardından geçen 4 yıl bu iddiaları doğruladı. Bu süre içinde Macar hükümeti ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından da desteklenen araştırmalar, havadan tespitlerin ve toprak altı sondajların ardından somut arkeolojik kazılara dönüştü ve ortaya çıkan sonuçlar, tüm beklentileri de aştı.

TÜRBENİN ÇEVRESİNDE BİRÇOK BİNA KALINTILARINA RASTLANILDI

Kazıların ortaya çıkardığı olgular şaşkınlık verici. Kazı alanında, Kanuni'nin aradan geçen yüzyıllar içinde kaybolan türbesi, bir cami, bir derviş tekkesi, askerler için bir garnizon ve tüm bu binalara hizmet veren sivillerin yaşadığı binaların kalıntıları var.

TÜRBENİN ETRAFINDA KASABA OLABİLİR

Uzmanların kazılardan çıkardığı sonuç, bölgede sadece bir türbe değil, türbenin etrafında oluşan bir kasabanın da bulunduğu şeklinde. Kazıların yeni dönemi başlarken Macar hükümeti, bölgede kazı yapılacak alanın genişletilmesi için çevredeki toprakları da istimlak etme kararı aldı.

MACAR VE TÜRK YETKİLİLER ALANI DÜNYA MİRASI HALİNE GETİRMEK İSTİYOR

Macar hükümeti ve ilgili kurumları, elbette Türk ortak kurumların da destek ve yardımıyla Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesinin bulunduğu alanı "Özel Kültürel Statüye Sahip" bir dünya mirası haline getirmek istiyor.

Zigetvar'da daha türbenin keşfedilmesinden önce kurulan Türk Macar Dostluk Parkı'nın yanı sıra türbe etrafında oluşturulacak yeni alanın bölgenin çehresini de değiştireceğine inanılıyor.

BİRÇOK İNSAN TÜRBEYİ ZİYARETE GİDİYOR

Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesi Orta Avrupa'da bir inanç turizminin merkezi de olabilir. Kazılar sürerken bile Avrupa'nın değişik yerlerinden otobüslerle, türbe ziyareti için gelen Türklerin varlığı da bu ümitleri destekler nitelikte.

KAYNAK: BBC
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • E.Akalın'a 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir fars uşağı benim Kanuni'me laf söyleyemez! Senin Yavuz Han'a olan kinini her yorumunda görüyorum. Osmanlı benim atamdır, sen git iranla ilgilen!!
  Cevapla
 • reisin izinden 3 yıl önce Şikayet Et
  yaziyi kimse okumadan yorum yapio kabri istanbulda ic organlari macaristanda anlayana
  Cevapla
 • Mb.. 3 yıl önce Şikayet Et
  Sana katılmıyorum. Bu yazıyı okuyanların Kanuni'nin mezarının Süleymaniye camiinde olduğunu ve iç organlarının Macaristana gömülmüş olduğunu biliyordur. Ancak bu haber yapılırken yine de küçük bir hatırlatma yapılarak gençlerimizin bilmesi sağlanabilirdi..
  Cevapla
 • Tuba 3 yıl önce Şikayet Et
  Eğer iç organları macaristana defnedilip türbe haline getirildiyse orası da " kabri şeiftir" .. Belki biliyordur istanbulda da olduğunu.. Bu da anlayana..
  Cevapla
 • Tuba 3 yıl önce Şikayet Et
  Bence kabri şerifi istanbula getirilmeli. İnanç turizmi denen saçmalığa alet edilmemeli..
  Cevapla
 • can 3 yıl önce Şikayet Et
  inanç turizmi mi? bizim dinimizde türbe ziyareti diye bir şey yoktur sadece tarihimizi görmek için gideriz gidersek
  Cevapla
 • Tuba 3 yıl önce Şikayet Et
  Eğer istanbuldaysan beşiktaşta yahya efendinin türbesine gitmeni tavsiye ederim..
  Cevapla
 • Fani 3 yıl önce Şikayet Et
  Arkadas İranlı sanırım...
  Cevapla
 • Selim 3 yıl önce Şikayet Et
  biz Türklerde namaz kılmakda var yapıyorsun dimi 5 vakit..
  Cevapla
 • Vatandas 3 yıl önce Şikayet Et
  Hacc programımızda Medine ziyareti ne oluyor?? Bahsettiğin İslamiyet, değil mi?
  Cevapla
 • Vatandas 3 yıl önce Şikayet Et
  Medineye ne için gidiyoruz acaba?
  Cevapla
 • ... 3 yıl önce Şikayet Et
  Biz ona turbe ziyareti degil mezar ziyareti diyoruz mezar ziyareti sunnettir bu mezar sahibi hem Allah dostu zat hemde padisahimizdir. Ilim bilmeden ahkam kesmeyin
  Cevapla
 • Muhammed 3 yıl önce Şikayet Et
  Kabrinin nerede olduğunun bir önemi yok.Tüm Osmanlı padişahları kalbimizde gömülü.Ruhları şad olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Karar sonrası dövizde hareketlilik
Otoparkta 12 milyon liralık servet yatıyor!