Yasaklı lider ülkeye döndü, sınırda arbede çıktı!

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı ve Ukrayna’da muhalefetteki Yeni Güçler Hareketi’nin lideri Mihail Saakaşvili, giriş yasağı olmasına rağmen Ukrayna sınırından ülkeye girdi.

GİRİŞ 11.09.2017 09:35 GÜNCELLEME 11.09.2017 09:37

Muhalif lider Yuliya Timoşenko’nun da eşlik ettiği Mihail Saakaşvili, destekçileri tarafından sınırda coşkuyla karşılandı.

UKRAYNA VATANDAŞLIĞINA GEÇMİŞTİ

Hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından Gürcistan’ı terk ederek Ukrayna’ya yerleşen Saakaşvili, iki yıl önce Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından Ukrayna vatandaşlığına geçirilip, Odessa ili Valisi olarak atanmıştı.

Poroşenko yönetimiyle ters düşmesi sonrası ise valilikten istifa eden eski Gürcü lider, Yeni Güçler Hareketini kurarak muhalefete geçmişti.

İKTİDAR KARŞITI PROTESTOLAR

Poroşenko’nun imzasıyla Ukrayna vatandaşlığından çıkarıldıktan sonra Ukrayna pasaportuyla önce ABD’ye, ardından Polonya’ya giden Saakaşvili, Ukrayna’da önümüzdeki sonbahar döneminden itibaren iktidar karşıtı protestolar organize edeceğini açıklamıştı.

Saakaşvili, eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko ile birlikte Polonya’nın Ukrayna sınırındaki Peremış şehrinden bugün Ukrayna’ya gitmek üzere trene bindi. Ancak Ukrayna Demir Yolları’nın, Saakaşvili inene kadar trenin hareket etmemesi talimatı verdiği bildirildi. Garda toplanan kalabalık, trenin Saakaşvili’yi Ukrayna’ya götürmesi talebiyle uzun süre gösteri yaptı.

Tren istasyonunda açıklama yapan Saakaşvili ve eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko, Poroşenko yönetiminin “diktatörlük kurma” girişiminin önüne geçmek istediklerini söyledi.

Ana muhalefetteki Vatan Partisi’nin lideri Timoşenko, bizzat Poroşenko’nun trenin Ukrayna’ya gitmemesi için talimat verdiğini savundu.

YASAĞA RAĞMEN UKRAYNA'YA GİRDİ

Bunun üzerine Saakaşvili ve Timoşenko, otobüs ile “Şegini” sınır kapısından Ukrayna’ya giriş yaptı. Geçiş sırasında, sınır muhafızları ile Saakaşvili destekçileri arasında arbede oldu. Saakaşvili, arbede sırasında destekçilerinin yardımıyla ülkeye giriş yapabildi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı vatandaşlardan tam not aldı
Kira zammı için yeni sistem geliyor: Ev sahibi ve kiracılar dikkat