Eski AB yöneticisinden Merkel'e sert tepki

AB Komisyonu'nun eski Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Alman hükümetine AB'deki ortaklarıyla inandırıcı ve uzun vadeli bir Türkiye politikası geliştirmesi önerisinde bulundu.

Eski AB yöneticisinden Merkel'e sert tepki
Eski AB yöneticisinden Merkel'e sert tepki
GİRİŞ 18.09.2017 12:48 GÜNCELLEME 18.09.2017 12:51
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Verheugen, Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) lideri Angela Merkel ve rakibi Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Martin Schulz'un katıldıkları televizyon programında Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerine ilişkin yaptıkları açıklamaları değerlendirdi.

Hem Merkel'in hem de rakibinin Almanya'nın Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin kesilmesini kolayca belirleyemeyeceğinin bilincinde olduğunu ve iki liderin de ifadelerini yumuşattığını belirten Verheugen, Merkel'in hiçbir zaman Türkiye'nin AB üyeliğinden yana olmadığını ifade etmesini çok ilgi çekici bulduğunu ve bunun çok şey anlattığını söyledi.

'HELSİNKİ STRATEJİSİNE GERİ DÖNÜŞ OLMALI'

"Gelecek Alman hükümetine AB'deki ortaklarıyla yeniden inanılır ve uzun vadeli bir Türkiye politikasını geliştirmesini öneriyorum." diye konuşan Verheugen, çıkış noktasının da 1999'daki Helsinki stratejisine geri dönüş olması gerektiğini kaydetti.

Verheugen, seçim kampanyasında partilerin ülkenin iç politika konularından çok Türkiye politikasını ön plana çıkarmalarına ilişkin de "Neredeyse tüm partilerin Türkiye karşıtı bir seçim kampanyası yürütmelerinin iki gerekçesi var: Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin aralıksız iki yıldır adeta dramatik bir şekilde kötüleşmesi ve Alman halkının bir kısmının Müslümanların ülkeye göç edeceğiyle ilgili derin bir korku duyması." değerlendirmesinde bulundu.

'TÜRK KÖKENLİ ALMAN SEÇMENLERİ...'

Türk-Alman ilişkilerindeki kötüleşmeden iki ülkenin de sorumlu olduğunu belirten Verheugen, "Bu çok üzücü çünkü özellikle bu iki ülke, geleneksel olarak iyi ve dostane ilişkilerle birbirine bağlıdır. Umarım Almanya'daki seçim kampanyasından sonra iki tarafta da sağduyu hakim olur ve birbirine yaklaşırlar. Hasar hala tamir edilebilir gibi görünüyor ancak fazla vaktimizin kaldığını sanmıyorum." dedi.

Verheugen, "Geleneksel olarak Türk kökenli seçmenlerin oy verdiği SPD'nin Türklere yönelik politikasını doğru buluyor musunuz?" sorusuna "Bu soruyu genel olarak yanıtlamak isterim. Alman partilerinin güç birliğiyle Türk kökenli Alman seçmenleri siyasi olarak vatansız yapmaya çalışmalarından endişe ediyorum. Bunun Almanya'nın iç istikrarı ve topluma dahil edilme politikası için ne anlama geldiği ancak tahmin edilebilir. Yine de kesinlikle iyi şey değildir." cevabını verdi.

YORUMLAR 4
 • börü 5 yıl önce Şikayet Et
  refarandumdan sanki evet cikacak bizde ab kosarak gidecegiz gibi davraniyorlar SAF bunlar ya....
  Cevapla
 • ali 5 yıl önce Şikayet Et
  galipolan allahtir
  Cevapla
 • türk 5 yıl önce Şikayet Et
  evet bu kadar tehdit ve aşalanmamız yetti artık avrupa bir an önce batsında kurtulak
  Cevapla
 • osmanlı 5 yıl önce Şikayet Et
  avrupaya hayır yetti artık verecek ne paramız nede toprağımız var reis lütfen çabuk şu referandumu hazırlayın
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Akaryakıt fiyatlarına indirim geliyor
Kanserde devrim! Türk bilim insanları dünyada bir ilke imza attı