Irkçı liderler 'İslami safari'ye iptal etti!

Hollandalı Wilders ile Belçikalı Dewinter, gelen tepkiler üzerine Brüksel'in Molenbeek ilçesine gitmiyor.

Irkçı liderler 'İslami safari'ye iptal etti!
Irkçı liderler 'İslami safari'ye iptal etti!
GİRİŞ 03.11.2017 12:44 GÜNCELLEME 03.11.2017 12:44
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Molenbeek'te yapılacak her türlü etkinliği yasaklayan ilçe belediyesi, polise gerekirse aşırı sağcı liderleri gözaltına alma emri verdi. 

Hollanda ve Belçikalı aşırı sağcı liderler Geert Wilders ile Filip Dewinter, Belçika'nın başkenti Brüksel'in Molenbeek ilçesine yapacakları ve 'İslami safari' adını verdikleri ziyareti, yoğun tepkiler üzerine iptal etti.

Belçika'daki aşırı sağcı Flaman Çıkarı Partisi Dewinter'in sözcüsü, "Yasaları ihlal etmek istemiyorsak, planlarımızı gerçekleştiremeyiz" dedi.

Aşırı sağcı iki lider, 13 Kasım 2015'de yaşanan Paris saldırılarının yıldönümü öncesinde, saldırganların yetiştiği Brüksel'e bağlı Molenbeek ilçesini ziyaret etme kararı almıştı.

Wilders ve Dewinter, "Avrupa'daki Gazze sınırı" adını verdikleri Molenbeek'e yapacakları ziyarete 'İslami safari' adını vermişti.

'GÖZALTI' EMRİ

Molenbeek Belediyesi Başkanı Françoise Schepmans, Hollanda ve Belçikalı aşırı sağcı liderlerin, 3 Kasım Cuma günü yapacakları ziyaretin "kamu güvenliği için tehlike oluşturduğunu" söyledi.

Schepmans, bu nedenle Wilders ve Dewinter'in ilçe sınırları içinde yapacağı her türlü etkinliğin yasaklandığını açıkladı.

Molenbeek Belediye Başkanı, polise gerektiğinde aşırı sağcı liderleri gözaltına alma emri verdi.

Aşırı sağcı liderlerin ziyaretine bir yasak da Brüksel Belediye Başkanı Phillippe Close' den geldi. Close, Perşembe öğleden sonra yaptığı açıklamada, ırkçı söylemlere göz yummayacakların vurguladı. "Bay Wilders'in ırkçı nefret mesajlarını Brüksel topraklarında yaymasını istemiyoruz" dedi.

Bu tepkiler üzerine aşırı sağcı iki lider, Molenbeek ziyaretini iptal ettiklerini açıkladı.

'MOLENBEEK ŞERİAT BÖLGESİNE DÖNDÜ'

Dewinter'in sözcüsü, "2017 yılındayız ve İslamı eleştiren halk temsilcilerinin işlerini yapması yasaklandı" diye konuştu.

Flaman Çıkarı Partisi lideri Dewinter, Twitter mesajında Brüksel ve Molenbeek'in 'şeriat bölgeleri' haline geldiğini savunarak, belediye başkanlarını işbirlikçilikle suçladı.

Hollanda'da ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Wilders de, belediye başkanlarının kararını 'kapitülasyon yasası' diye değerlendirdi. Wilders, "Molenbeek İslam devleti. İslam ve terör serbest, parlamenterlere yasak" görüşünü dile getirdi.

Aşırı sağcı iki lider, bugün federal parlamentoda bir basın toplantısı düzenleyecek.

 

YORUMLAR 1
  • dogrucu 6 yıl önce Şikayet Et
    Müslümanları hayvan yerine koyuyor imansizlar. safari ne demek, safari vahşi doğada yapılır
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail ve Hamas anlaşmıştı! Hamas'tan bir hamle daha geldi!
İspanya'nın resti sonrası İsrail çıldırdı: Büyükelçisini geri çağırdı