AB'den Türkiye'ye skandal Yunanistan çağrısı!

AB Komisyonu Başkanı Juncker, Yunanistan ziyaretinde Türkiye'ye küstah bir çağrıda bulundu. Juncker, Edirne'de tutuklu bulunan iki Yunan askerin serbest bırakılmasını istedi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: "Dışarıdan hiç bir şekilde şu tutuklansın şu serbest kalsın diye Türk yargısı kimseden emir alamaz" dedi.

AB'den Türkiye'ye skandal Yunanistan çağrısı!
AB'den Türkiye'ye skandal Yunanistan çağrısı!
GİRİŞ 26.04.2018 15:30 GÜNCELLEME 26.04.2018 15:54
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Edirne'de tutuklu bulunan iki Yunan askerin serbest bırakılması çağrısında bulundu. 

Juncker, Atina ziyareti kapsamında Yunan meclisinde milletvekillerine hitab etti. 

 

 

Bulgaristan'ın Varna kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye-AB zirvesinde bir araya geldiklerini hatırlatan Juncker, "Türkiye, Ege ve Doğu Akdeniz'de hukuka aykırı faaliyetlerde bulunmaya devam ediyor. Varna'daki toplantıda Erdoğan'a, komşularıyla iyi ilişkilerine ve uluslararası hukuka saygı duyma gereğini anımsattık" diye konuştu. 

Juncker, Edirne'de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra tutuklanan 2 Yunan asker konusuna değinerek, "İki Yunan askeri de unutmayalım. Bana kimse 'Bu iki askerin varlığı Türkiye'nin güvenliğine tehdit oluşturuyor' demesin. Mutlaka serbest bırakılmalılar" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DEN JET YANIT

AB Komisyonu Başkanı Juncker'ın, tutuklu Yunan askerleri için yaptığı skandal açıklamaya hükümetten jet yanıt geldi. Katıldığı bir televizyon programında açıklama yapan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: "Dışarıdan hiç bir şekilde şu tutuklansın şu serbest kalsın diye Türk yargısı kimseden emir alamaz" dedi.

JUNCKER, ÇİPRAS İLE BULUŞTU

Juncker, meclis konuşmasından önce ise bir araya geldiği Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile basın toplantısı düzenledi. 

Yunanistan'ın içinde bulunduğu kurtarma programına yönelik mesaj veren Juncker, "20 Ağustos, Yunanistan'ın üçüncü ve son kurtarma programının nihayete erdiği gün olacak" dedi.

Juncker, kemer sıkma önlemlerine ilişkin devam eden 4'üncü gözden geçirme sürecinin olabildiğince erken tamamlanması gerektiğini vurgulayarak, "Bir an evvel, borç hafifletme önlemlerine yoğunlaşmalıyız. Tüm Avrupa üye ülkelerini sözlerini tutmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.  

Yunanistan'ın yeniden "normal" bir Avro Bölgesi ülkesi olma yolunda ilerlediğini kaydeden Juncker, "(Kurtarma programı sonrası) İhtiyati kredi olmayacak çünkü Yunanistan'ın programdan en temiz ve en net şekilde çıkışını sağlamak için her şeyi yapmamız gerekli" değerlendirmesinde bulundu. 

ÇİPRAS SAÇMALADI: TÜRKİYE TAHRİK EDİYOR

Çipras da, Ağustos ayında kurtarma paketi programının sona ereceğini belirterek, "İhtiyati bir krediye ihtiyaç olmadan memorandumdan temiz bir çıkışa ulaşmak için iyimser bir şekilde çaba gösteriyoruz" dedi.

Türkiye ile ilişkilere değinen Çipras, "Türkiye'nin tehlikeli tahriklerine karşı, sükunetimizi muhafaza edeceğiz" diye konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 47
 • mehmet 6 yıl önce Şikayet Et
  abi yunanistan haklı,bürsürü şey oluyor ama hala anayi gibi yunana para kazandır. bencede ab'nin buyrrğunda olmalıyız. onların köpeği olmalıyız.
  Cevapla
 • ihsan 6 yıl önce Şikayet Et
  ulen densiz herif yunana teröristleri vermiyor sen ne diyorsun
  Cevapla
 • vatandas 6 yıl önce Şikayet Et
  atina derhal edirneye bagli ilceye donusturulmeli
  Cevapla
 • Devlet başa 6 yıl önce Şikayet Et
  Yahu baya iyi bişeymiş bu iki asker olayı bu avrupalının ne kadar ucuzlayabileceğini gösterdi bizlere
  Cevapla
 • Yorgo 6 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistana vereceginiz milyarlari düsünün siz önce batmamasi icin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mosso'dan sokak köpekleri üzerinden skandal çağrı! Hadsizlikte sınırları aştı
Türkiye'den son dakika Filistin ve Pekin açıklaması!