Avrupa ülkesini sarsan haber! İstifa etti

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, parlamentoyu yanılttığının ortaya çıkmasının ardından, istifa etti. Bu gelişmenin ardından İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd'un istifasının ardından Sacid Cavid'i yeni İçişleri Bakanı olarak atadı.

Avrupa ülkesini sarsan haber! İstifa etti
Avrupa ülkesini sarsan haber! İstifa etti
GİRİŞ 30.04.2018 09:26 GÜNCELLEME 30.04.2018 12:31

Bakanlığı'nın göçmenlere yönelik sınır dışı uygulamaları konusunda parlamentoyu yanlış bilgilendirdiği ortaya çıkan İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, istifasını verdi. AA'nın aktardığına göre; Rudd’un istifasının Başbakan Theresa May tarafından kabul edildiği bildirildi. Bu gelişmenin ardından İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd'un istifasının ardından Sacid Cavid'i yeni içişleri bakanı olarak atadı.

Rudd, 2. Dünya Savaşı sonrasında başta Karayipler olmak üzere, eski kolonilerden işçi olarak ülkeye gelen göçmenlerin zorla sınır dışı edilmesine yönelik uygulamaları nedeniyle muhalefetin hedefi durumundaydı.

 

 

Rudd, sınır dışı uygulamasında bakanlık içinde sayısal hedefler koyulduğu yönündeki iddialarla ilgili, parlamentonun konuya dair araştırma komisyonu önünde “bilgisi olmadığını” söyleyerek, kendisini savunmuştu. Ancak uygulamanın Rudd’un talimatı ve bilgisi çerçevesinde hayata geçirildiği ortaya çıkmıştı.

Son olarak Rudd’un sınır dışı uygulamasındaki sayısal hedefleri Başbakan May’e aktardığı bir mektup basına sızmıştı.

Rudd’un adı İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin potansiyel lider adayları arasında da geçiyordu.

Rudd, Kasım ayından bu yana May hükümetinden istifa eden 4. bakan oldu. Daha önce Savunma Bakanı Michael Fallon, Başbakan Yardımcısı Damian Green ve Eğitim Bakanı Justine Greening istifalarını vermişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Çok konuşulacak Abdullah Gül iddiası! Resmi açıklama geldi
AB'yi karıştıran pazarlık! Meloni iddialarına jet yalanlama!