Mladiç'in yakalanmasından memnun olanlar

Batı, Sırbistan'ın savaş suçundan aranan Ratko Mladiç'i tutuklamasından memnun.

Mladiç'in yakalanmasından memnun olanlar
Mladiç'in yakalanmasından memnun olanlar
GİRİŞ 26.05.2011 16:53 GÜNCELLEME 26.05.2011 16:53

Rasmussen, yayınladığı yazılı açıklamada, "Soykırım ve diğer savaş suçlarıyla suçlanmasından neredeyse 16 yıl sonra Mladiç'in tutuklanması nihayet adaletin yerini bulması için bir fırsat sunuyor" dedi.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, 1992-1995 Bosna Savaşı sırasında Bosnalı Sırpların komutanlığını yapan Mladiç'in "1995 yılında Srebrenitsa'da binlerce Boşnak erkek ve gencin katledilmesi ve Saraybosna kuşatması dahil Balkanlar ve Avrupa tarihinin en karanlık kesitlerinin bir kısmında kilit rol oynadığını" dile getirdi.

AB MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Avrupa Birliği, Bosna savaşı sırasında savaş suçu işlemekle itham edilen dönemin Bosnalı Sırpların askeri komutanı Ratko Mladiç'in yakalanmasını memnuniyetle karşıladı.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mladiç'in yakalanmasından memnuniyet duyulduğunu, Mladiç'in geciktirilmeden savaş suçları mahkemesine gönderilmesi gerektiğini söyledi.

Ashton, yaptığı açıklamada, ''Bu Sırbistan ve uluslararası adalet için ileriye doğru önemli bir adım. Ratko Mladiç'in, eski Yugoslavya için oluşturulan uluslararası savaş suçları mahkemesine gecikmeden gönderilmesini bekliyoruz. Mahkeme ile tam işbirliği Sırbistan'ın, AB üyeliği yolunda çok önemli'' diye konuştu.

SIRBİSTAN AB'YE DAHA YAKIN

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de Mladiç'in yakalanmasının, Sırbistan'ı AB üyeliğine daha fazla yakınlaştırdığını kaydetti.

Bildt, Mladiç'in yakalanmasının çok önemli olduğunu belirterek, ''Avrupa tarihinde trajik bir bölümü kapatmaya başlayabiliriz. Sırbistan'ın Avrupa ile ilgili beklentileri artık olduğundan daha parlak. Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç'i candan kutluyorum. Bunu başarmak için kararlılığını ve nasıl çok çalıştığını biliyorum'' dedi.

Sırbistan 2009 yılında AB üyeliği için başvurmuştu. Avrupa Komisyonu, Sırbistan'a adaylık statüsü verip vermeme konusuna Ekim ayında karar verecek.

''MLADİÇ'İN YAKALANMASI KARACİÇ DAVASINI ETKİLEYEBİLİR''

Bu arada, Bosnalı Sırpların siyasi lideri ve halen Lahey'deki uluslararası savaş suçları mahkemesinde yargılanan Radovan Karadziç'in avukatı Peter Robinson, Mladiç'in yakalanmasının bu davayı da etkileyebileceğini söyledi.

Robinson, yaklaşık 3 yıl önce yakalanan Karaciç'in davasının yaklaşık yüzde 20'sini tamamlandığını, yargıçların Mladiç ve Karaciç'i birlikte yargılama kararı alabileceğini belirtti.

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI HAGUE, SIRP YETKİLİLERİ KUTLADI

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Bosna savaşı sırasında savaş suçu işlemekle itham edilen dönemin Bosnalı Sırpların askeri komutanı Ratko Mladiç'in yakalanmasından dolayı Sırp yetkilileri kutladı.

Hague, yaptığı açıklamada, "Ratko Mladiç'in yakalanması, 1990'lardaki korkunç savaşlarla parçalanmış bölge için tarihi bir andır" diyerek, Sırp hükümetini tebrik ettiğini belirtti.

"Bugünün, Batı Balkan ülkeleri için yeni bir sayfa" olduğunu belirten Hague, Mladiç'in yargılanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

ABD, MLADİÇ'İN YAKALANMASINI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

ABD, Sırp hükümetinin, Bosna savaşı sırasında savaş suçu işlemekle itham edilen dönemin Bosnalı Sırpların askeri komutanı Ratko Mladiç'in yakalamasını sevinçle karşıladığını bildirdi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mladiç'in yakalanmasının, bu tür suçluların adalet önüne çıkarılacağını gösterdiğini ifade etti.

Rhodes, Mladiç'in, Lahey'deki savaş suçları mahkemesine acil transferini beklediklerini kaydetti.

SARKOZY: MLADİÇ'İN YAKALANMASI SIRBİSTAN'I AB'YE YAKLAŞTIRDI

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Bosna savaşı sırasında savaş suçu işlemekle itham edilen dönemin Bosnalı Sırpların askeri komutanı Ratko Mladiç'in yakalamasının, Sirbistan'ı, AB'ye yaklaştırdığını söyledi.

Deauville kentinde düzenlenen G-8 zirvesinde konu ile ilgili görüşlerini açıklayan Sarkozy, ''Mladiç'in tutuklanması çok iyi bir haber ve aynı zamanda Sırp Cumhurbaşkanının cesur bir kararı. Bu gelişme, Sırbistan'ın, AB'ye bir adım daha yakınlaşmasını sağlayacak'' dedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail basını yazdı! Ateşkes anlaşmasında Türkiye detayı
Piyasaların beklediği haber! FED faiz kararını açıkladı