Küçük Yunus'un velayeti lezbiyen aileye verildi

Azeroğlu ailesi, en küçük çocukları olan Yunus'u Hollandalı lezbiyen ailenin elinden kurtaramadı. Lahey Mahkemesi, anne Azeroğlu'nun velayetini elinden alarak lezbiyen aileye verdi.

Küçük Yunus'un velayeti lezbiyen aileye verildi
Küçük Yunus'un velayeti lezbiyen aileye verildi
GİRİŞ 18.02.2013 12:22 GÜNCELLEME 18.02.2013 13:06
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Yıllardır Hollanda'da çocukları için hukuk mücadelesi veren Iğdırlı Azeroğlu ailesinin gözyaşı dinmek bilmiyor. Azeroğlu ailesi 7 yaşındaki Yunus için Lahey Mehkemesi'nde devam eden "Velayet Davası"nı kaybetti.

Hollandaca bilmedikleri ve bundan dolayı çocuklarına yeterli ilgi gösteremeyecekleri gerekçesi ile annelik velayetinin elinden alınıp Hollandalı lezbiyen aileye verilmesine isyan eden 47 yaşındaki anne Nurgül Azeroğlu, "Çocuğumun kültürüme aykırı bir ailenin elinde olması beni yıpratıyor. Geleceğinden korkuyor, endişe ediyorum. Lezbiyen bir ailenin elinde büyüyen bir çocuğun geleceği nasıl olur? Bunları düşündükçe deliriyorum, çıldırıyorum. Yıllardır gözyaşı döke döke gözlerimde yaş kalmadı" diye konuştu

Annelik velayeti gitti

Anne Azeroğlu, son iki yıldır tehditler nedeniyle sustuğunu ifade belirterek, şunları dile getirdi:

"Basına gidersen çocuğunu görmeyeceksin dediler. Çocuğumun resmini çekmeye bile yasak koydular. Onun için son iki yıldır sustum. En sonunda da annelik velayetimi elimden aldılar. Elimi kolumu bağladırlar. 14 Aralık'ta Lahey Mahkemesi'nde bana ne demek istiyorsun diye sordular. Ben de, resmen siz benden kalbimi istiyorsunuz. Kalpsiz insan yaşarsa söküp vereyim. Al sizin olsun dedim. Ben yıllardan beri çocuğuma hasretim. Ölüye bir sefer ağlanır ama ben diriye her gün ağlıyorum. Allah'ın aldığına acımam ama, kulların aldığı beni her gün yakıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. İnanın şu an beynim durdu, çalışmaz oldu. Bir anne olarak yıllardır çırpınıyorum. Dilim yok, dişim yok, kanun bilmem, iz bilmem. Elim kolum bağlandı, öylece kaldım. Hangi kapıyı çalsan, elim boş geri dönüyorum."

"Hollandaca bilmiyor diye çocuk elden alınır mı?"

"Kanunda böyle bir şey var mı? Bir annenin elinden 'Hollandacası olmadığından dolayı çocuğuna yeterince ilgi gösteremez' denilerek çocuğu elinden alınr mı?" diye soran Azeroğlu, "Gerekirse çocuklarım için canımdan can katmaya hazırım. Ömrümden ömür katarım onlara. Allah'ıma yalvarıyorum, çocuklarıma bir şey olmasın benim canımı alsın. Benim ayağıma değen taş, çocuklarımın ayağına değmesin" dedi.

"Ne olur bana yardımcı olun"

Anne Azeroğlu, oğluyla ilgili yardım çağrısında bulundu.

Azeroğlu, "Ne olur bana yardımcı olsunlar. Bu annenin feryadına kulak versinler. Sus konuşma dediler sustum. Ne dedilerse yaptım. En sonunda da annelik velayetimi elimden aldılar. Artık elimde hiçbir şey kalmadı. Şimdi konuşuyorum ama inanın korkarak konuşuyorum. Ben yavruma sarılıp onu koklamak istiyorum. Ben onu istiyorum" diyerek gözyaşlarını tutamadı.

Türkiye devreye girdi

Türkiye, Hollanda'da sekiz yıl önce mahkeme kararıyla Nurgül ve Hanlar Azeroğlu çiftinden alınıp, lezbiyen bir Hıristiyan aileye verilen Yunus Azeroğlu için devreye girdi.

Azeroğlu ailesine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yardım edecek.  

Türkiye, Hollanda'da sekiz yıl önce mahkeme kararıyla Nurgül ve Hanlar Azeroğlu çiftinden alınıp, lezbiyen bir Hıristiyan aileye verilen Yunus Azeroğlu için devreye girdi.

Bekir Bozdağ ailesinden alınıp lezbiyen bir aileye verilen Yunus hakkında konuştu. Bozdağ bunun için çalışma yapıldığını söyledi. Bozdağ böyle bir durum yaşanmaması için ülkelerle görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Bozdağ kimi zaman haklı nedenlerle de çocukların ailelerinden alındığını söyledi. Ancak ailesinin onaylamadığı ailelere çocukların verilmesinin yanlış olduğunu ve bu konuda çalıştıklarını söyledi.

Olayın gelişimi

Evliliklerinin ilk 10 yılında çocuk sahibi olamayan Azeroğlu çifti, ilaç tedavisi sonrasında Arif (14), Halil (11) ve Yunus (7) adını verdikleri üç çocuk sahibi olmuşlardı.

2004 yılında 6 aylıkken bir kaza sonucu annenin Yunus'u yere düşürmesinden sonra, ailenin üç çocuğuna el koyan Hollanda Gençlik Dairesi, koruyucu aile olarak çocukları Hollandalı lezbiyen çifte vermişti.

Verilen hukuk savaşında 2007 yılının Temmuz ayında Arif ve Halil'i Hollandalı lezbiyen ailenin elinden kurtaran Azeroğlu ailesi, küçük Yunus için de hukuk savaşı veriyordu.

KAYNAK: AJANSLAR
YORUMLAR 12
 • nur dülger 11 yıl önce Şikayet Et
  orda çocuk sahabi olmak hep korkmak demek. bende yıllarca almanyada yaşadım.3 çocuğum olduktan sonra orda yaşamaya devam etmenin çocuklara en büyük zulüm olduğunu anladım.maddiyattan başka birşey düşünülmeyen bir atmosfer.müslüman çocuklar dinlerinden dolayı eziklik hissediyor ve bunun hıncını anna ve babadan alıyor.şimdi orda çocuklarını çok iyi yetiştirenlerde var ama şans oyunu gibi bir risk. bir kere çocuk elinizden kaydımı istediğiniz kadar çabalayın beyhude. birde kendi çocukları nı açlıktan öldüren anneleri görmez müslüman kadınlardan çocuklarını almak için fırsat kollarlar. bir iki karı koca kavgası ,çocuğun hastalanması bile sebep olabilir. çok korkunç. imkan meselesi ama imkanı olan orda çocuk yetiştirmesin .
  Cevapla
 • Hakan Tuncay 11 yıl önce Şikayet Et
  Kimbilir kaç mağdur daha var?. Hükümetimiz devreye girmesi sevindirici, fakat diğer mağdur aileler ne yapsın? Hollandada ve almanyada olsun, uygulanan prosedür hep aynıdır çocuk aileler tarafından istismar edilirse veyahut çocuğa şiddet uygulanırsa aileden çocuğun velayeti alınabilinir. Bunda çocuğun doktorları veyahutta öğretmenlerin büyük rolü var çünkü onlar herangi bir şüphe durumunda sorumlu makamlara şikayet etmeleri için talimatlari vardır. Belki bu aileye haksızlık edinmiş olabilir fakat çocuklarıyla ilgilenmeyip şiddet uygulayan insanlarımızda olduğunu unutmayalim…saygilarimla
  Cevapla
 • olcay çelik 11 yıl önce Şikayet Et
  okadar gizli servis elemanımız var. bir emre bakar gidin sessizce bu çocuğu bu lezbiyenlerden kurtarın.ama sessizce suaya sabuna bulaşmadan
  Cevapla
 • Cenk ERENOĞLU 11 yıl önce Şikayet Et
  Bosna'daki katliamın öncüsü . bosna'daki srebrenitsa katliamın öncüsü hollanda'da bunlar gayet normal karşılanır. hollanda, norveç, isviçre...gibi ülkelerde insan hakları sadece kendi vatandaş ve dindaşları için vardır. diğerleri, beslediği hayvanlardan daha aşağıdadır.
  Cevapla
 • Göktuglu Alaybeyi 11 yıl önce Şikayet Et
  Allah bunların başına bir bela yazacakta.... . Allah hidayet etsin bunlara, hidayetten nasibleri yoksa kahretsin tez zamanda. Terkedin kardeşim bu ülkeyi. Bir çocuğun hayatına hiç birşey değmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MHP lideri Devlet Bahçeli'den bayram mesajı
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı!