Tarihi Blagay Tekkesi Gülencilerden alındı

Bosna-Hersek'in simgelerinden bir tanesi olan Blagay Tekkesi Paralel yapıya yakın Fidan Tur'dan alınarak, Mostar Müftülüğü'ne devredildi.

Tarihi Blagay Tekkesi Gülencilerden alındı
Tarihi Blagay Tekkesi Gülencilerden alındı
GİRİŞ 02.05.2015 08:55 GÜNCELLEME 02.05.2015 12:19
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Bosna-Hersek'in en önemli yaşayan kültürel hazinesi olan ve Osmanlı'dan yaklaşık 100 yıl önce bölgeye Anadolu'dan gelen dervişler tarafından kurulan Blagay Tekkesi, artık Gülencilere ait Fidan Tur tarafından işletilmeyecek.

Bosna-Hersek İslam Birliği'nden (Diyanet İşleri Başkanlığı) alınan bilgiye göre, Mostar Müftülüğü İslam Meclisi ile Fidan Tur arasında 27 Nisan'da devir anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre, bir önceki Müftülük tarafından 33 yıllığına yapılan restorasyon karşılığında Blagay Tekkesi'ni işleten Fidan Tur, bütün haklarından feragat ederek tekkeyi Mostar Müftülüğü İslam Meclisi'ne bıraktı. Bundan böyle Blagay Tekkesi'nin ziyaretçilere açılmasında sorumluluk Mostar Müftülüğü'ne ait olacak...

GÜLENCİLERDE OLMASI TÜRKİYE'DEN GELENLERİ RAHATSIZ EDİYORDU

Bosna-Hersek'in Mostar kenti yakınlarında bulunan ve yılda yaklaşık 200 bin kişi tarafından ziyaret edilen Blagay tekkesi'nin Gülencilere ait Fidan Tur tarafından işletilmesi özellikle Türkiye'den gelen ziyaretçilerin tepkisine neden oluyordu. Türkiye'den gelen ziyaretçiler, bu tepkilerini defalarca Bosna Hersek İslam Birliği'ne yazılı ve sözlü olarak iletmişlerdi. Tekkenin, 2,5 yıl önce 33 yıllığına Fidan Tur'a devredilmesine karşın, yeniden Mostar Müftülüğü'nün uhdesine alınmasında bu şikayetlerin etkili olduğu öğrenildi.

TEKKE'NİN TARİHİ DOKUSU BOZULMUŞTU

Fidan Tur tarfından daha önce görenleri büyüleyen Blagay Tekkesi'nin ön kısmına yaptırılan imarethane ile misafirhane bu güzelliğin kaybolmasına neden oldu. Ayrıcı yaptırılan imarethane ile bahçenin restoran olarak kullanılması, daha önce tekkenin Buna nehri kenarında su sesleri ve kuş cıvıltısı eşliğinde verdiği manevi dinginliği yok etmişti. İslam mimarisinin kültürünün ve ruhunun bir anıtı olan tekkenin adeta ticari bir meta olarak kullanılması gerek yerel halk gerekse Türkiye'den gelenlerin tepkisini çekiyordu.

KAYNAK: DİRİLİŞ POSTASI
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • isimsiz 5 yıl önce Şikayet Et
  Bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Fidan tur fitne ye sebeb olmamak icin 29 yil kullanma hakki olmasina ragmen hic birsey talep etmeden istediginizi yapabilirsiniz diye teslim etmistir.
  Cevapla
 • recep 5 yıl önce Şikayet Et
  Türk bir kuruluştan alınması sizi çok memnun etmişe benziyor kin haset sizleri ne hale getirmiş çok yazık
  Cevapla
 • Mustafa Arif Balci 5 yıl önce Şikayet Et
  çokkk yazikk
  Cevapla
 • emir 5 yıl önce Şikayet Et
  trajikomik olan bu anlaşmazlık çıkmasa bunların hiçbiri ortaya çıkmayacak tekkenin tarihi dokusu da kimsenin umrunda olmayacaktı
  Cevapla
 • Fatih 5 yıl önce Şikayet Et
  Seninkiler bahaneyi bırak hiç yokken, kumpaslarla türlü türlü düzenbazlıklarla bertaraf ettiler istemediklerini, keser kendilerine döndüğünde hiç bağırmasınlar.
  Cevapla
 • ertuğrulgazi 5 yıl önce Şikayet Et
  rüstempaşa medreseside onlara aitti devlet el atmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Kritik toplantı sonrası Erdoğan'dan Ermenistan'a son uyarı!
Başkan Erdoğan'dan çok önemli koronavirüs açıklaması: Alnımızın akıyla geride bıraktık