'Bosna Kasabı' Mladic için karar çıktı

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, eski Sırp komutan Ratko Mladic'e soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş kanunlarını ihlalden müebbet hapis cezası verdi.

GİRİŞ 22.11.2017 12:48 GÜNCELLEME 22.11.2017 23:54
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Saraybosna'nın bombalanması emrini Ratko Mladiç'in verdiğini belirterek, Srebrenitsa katliamından dolayı suçlu buldu.

Mladiç'in insanlığa karşı suç işlediği yönünde karar veren mahkeme, Mladiç'in soykırım yaptığını vurguladı. 

"MÜSLÜMAN NÜFUSU YOK ETMEYİ AMAÇLADI"

Lahey'deki mahkeme Sırp komutan Mladiç'in savaş suçlarına iştirak ettiğini belirtti. Mahkeme, "Bosna kasabı" Mladiç'in Srebrenitsa'daki Boşnak Müslüman nüfusu yok etmeyi amaçladığını ifade etti. 

 

 

MAHKEME SALONUNDAN ÇIKARILDI 

Kararın okunması sırasında "Bosna kasabı" Ratko Mladiç bağırmaya başlayınca yargıç, sanığın salondan çıkarılmasını istemişti. Yargıç kararın okunmasına ara vermişti. Yargıç, Mladiç'in mahkemeyle "işbirliği" yapmadığını da belirtmişti. 

Mladiç'in avukatı da, müvekilinin tansiyonunun yükseldiğini gerekçe göstererek kararın ertelenmesini talep etmişti. 

"Bosna kasabı" Ratko Mladiç'e ömür boyu hapis cezası verilmesi, Srebrenitsa'da yakınlarını kaybedenler tarafından sevinçle karşılandı.

Soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş kanunlarını ihlalden müebbet hapis cezası alan Mladiç hakkında verilen kararı televizyondan canlı izleyen Bosnalı anneler sevinç gösterisinde bulundu. 

SIRBİSTAN BAŞBAKANI'NDAN İLK AÇIKLAMA

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic'ten, 'Bosna Kasabı' Mladic'e müebbet hapis cezası verilmesinin ardından açıklama geldi.

Mladic'in suçlu bulunmasının Sırbistan halkı için beklenmedik olmadığını belirten Brnabic, "Geleceğe bakmalıyız. Sonunda istikrarlı bir ülkemiz var" ifadelerini kullandı.

16 YIL KAÇTI, 2011'DE YAKALANDI 

Bosna Savaşı sırasında Sırp askerlerin komutanlığını yapan Bosnalı Sırpların komutanı Ratko Mladiç yaklaşık 16 yıl saklandıktan sonra 2011’de Sırbistan’da yakalanmıştı.

Ardından Hollanda'daki Lahey’de Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne teslim edildi.

"Bosna kasabı" Ratko Mladiç 1995'te Sırp güçlerince 8 binden fazla Boşnak sivilin öldürüldüğü Srebrenitsa katliamı da dahil 11 suçtan yargılandı.

Savcılık, iddianamede savaş suçu ve soykırım zanlısı Mladiç'e müebbet hapis cezası verilmesini talep etmişti.

530 gün görülen davada, toplam 591 tanık ifadesine başvuruldu. 9 bin 914 kanıt mahkemece kabul edildi.

Srebrenitsa katliamının siyasi sorumlularından Radovan Karaciç 40 yıl hapis cezasına çaprıtılmış, Slobodan Miloşeviç ise 2006'da Lahey'de yargılanırken hayatını kaybetmişti.

YORUMLAR 42
 • murad 5 yıl önce Şikayet Et
  insanın (batı'nın) adaleti 22 yıl sonra... Gerçek ceza ahirette, üstelik orda ölüm, kaçış, adam kayırma da yok... "Allahım zalimlere ahiretteki nasiblerinden bu dünyada da taddır ki ibret olup daha azmasınlar" amin
  Cevapla
 • Mesud 5 yıl önce Şikayet Et
  kafir şeytan zaten ölmek üzere. Bundan adalet mi olur. Katliam üzerinden 20 yıldan fazla geçti.
  Cevapla
 • Misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  yasi 70 olmus adalet yerini buldu diyenler yazik size binlerce muslumanin katleeilnesi muhabbet hapis olarak cezalandirildi 22 yil sonra komiksiniz
  Cevapla
 • Yakub 5 yıl önce Şikayet Et
  Esas müebbet hapsini Hollanda hak ediyor çünkü soykırımda Hollandanin da parmağı var. Müebbet hikaye! Katiller asılmadan bu dünyaya huzur gelmez. Gün gelir elbet güç ve fırsatlar bize gelir. O zaman ceza nasıl verilir görürler!
  Cevapla
 • AHMET YAHYA 5 yıl önce Şikayet Et
  Alçak asılmasın da beslensin mi? Gebermesi bizi belki teselli eder.İnsan değil ki bu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TOKİ evleri yüzyılın depreminde alnının akıyla çıktı!
84 yaşındaki Fatma teyze 62 saat sonra enkazdan sağ çıkartıldı