Bir devir daha sona erdi

Elektronik yazılım devi Microsoft, işletim sistemi Windows XP'ye desteğe son verdi.

Bir devir daha sona erdi
Bir devir daha sona erdi
GİRİŞ 09.04.2014 00:36 GÜNCELLEME 09.04.2014 00:36
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Microsoft'un kararı, şirketin güvenlik yazılımları başta olmak üzere hiçbir şekilde bu işletim sistemini güncellemeyeceği anlamına geliyor. Oysa dünyada bilgisayar kullanıcılarının yaklaşık yüzde 30'unun hala 13 yıllık Windows XP'yi kullandıkları sanılıyor.

Güvenlik şirketleri, Windows XP kullanıcılarının bilgisayarlarına virüs girebileceği ya da bu kişilerin "siber hırsızların" kurbanı olabileceği uyarısında bulundu.

Aralarında İngiltere ve Hollanda'nın da bulunduğu bazı ülkeler ise başta bürokratlar olmak üzere bilgisayar kullancılarını korumak için Microsoft ile özel anlaşmalar yaptı.

EN GELİŞMİŞİYDİ 2001'İN

Windows XP 2001'de Microsoft'un o zamana kadarki en gelişmiş işletim sistemi olarak piyasaya sürülmüştü. Microsoft son olarak Windows 8 işletim sistemiyle hem mobil hem de masaüstü platformları bir araya getirdi. Ancak Windows 8 ihtiyaç duyduğu teknolojiler nedeniyle sadece yeni bilgisayarlarda kullanılabiliyor.

Windows 8'i kullanmayı tercih etmeyen ve eski bilgisayarların yaygın olduğu ülkelerde ise Windows XP tüm güvenlik uyarılarına rağmen kullanılmaya devam ediyor.

ETİKETLER
xp 2001
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • gürkan özkan 6 yıl önce Şikayet Et
    şimdi ben microsoftu . avrupa tüketiçi yüksek mahkemesine dava etsem tazminat davası açsam kazanırım.demekki.madem desteği kesecektin ozaman kullanabilecemiz bir xp sunda onu yukleyek.yani işine geldiği gibi desteği kesiyor. ya kardeşim benim durumum yok yeni bilgisayar alamıyorum.napıyım mecbur bunu kullanacam xp yi..vindows 7 de desteklemıyor.masaüstüm.ne yapayım şimdi...hasbın allah..bizamet bana yeni monitör gönderin ozamanda onu kullanak.. ama 2014 model olsun..::))
    Cevapla
  • Aykut ARDIÇ 6 yıl önce Şikayet Et
    Windows 8 . Windows 8 kullanın ki, karmaşık sistemler kullanmak zorunda kalmadan PRIZMA sizi izleyebilsin. nasılmı sadece Wiindows 8 de lokasyon paylaşımını açın ve kapınıza kadar sizi nasıl bulduklarını görün. Bahse konu güvenlik uzmanları size çalışmıyor. bunu unutmayın.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tarihçi Bardakçı'nın Ayasofya sözleri yeniden gündemde
Türkiye'de gün gün koronavirüs vaka ve ölüm sayıları! Son durum