Devasa hava aracından ilk yolculuk

Airlander 10 isimli 90 metrelik hava aracı, İngiltere’de ilk yolculuğunu yaptı.

Devasa hava aracından ilk yolculuk
Devasa hava aracından ilk yolculuk
GİRİŞ 18.08.2016 14:58 GÜNCELLEME 18.08.2016 14:58

İngiltere'de Cardington havaalanından kalkan "Airlander 10" hibrit hava aracı, 73 kilometrelik ilk yolculuğunu yaptı.

Balon, helikopter ve uçak özelliklerinin üçünü de bünyesinde barındıran hava aracı, yarım saatlik tarihi bir yolculuğun ardından başarılı bir iniş yaptı. Geçtiğimiz Pazar günü yapılması planlanan test uçuşu, teknik sorunlar nedeniyle Çarşamba gününe ertelenmişti.

Projenin başındaki isim Stephen McGlennan, Airlander 10'un bir İngiliz buluşu olduğuna dikkat çekiyor. Askeri faaliyetler için geliştirilen hava aracı, henüz ticari uçuşlar için denenmedi.

HELYUM KULLANILDI

Devasa hava aracı, İngilizlerin 1. Dünya Savaşı'nın ardından üretimine başladığı, 1930'da İngiliz havacılık bakanının da aralarında olduğu 50 kişinin bir kaza sonucu ölmesiyle sonrası rafa kaldırılan projeyi hatırlatıyor.

1937'de meydana gelen ve 35 kişinin öldüğü kazadaki hava aracının aksine Airlander'da yanıcı olan hidrojen yerine, bu riski taşımayan helyum kullanılıyor. 

'KALKIŞ İÇİN PİSTE İHTİYACI YOK'

McGlennan, başlangıçta ABD'nin Afganistan'da gözlemler yapabilmesi için geliştirilen hava aracının insan ve ürün taşımak için de kullanılabileceğini söylerken, Airlander 10'un kalkış için uzun bir piste ihtiyacı olmadığını, daha uzun mesaferlerde uçabildiğini, ucuz ve çevreciolduğuna dikkat çekiyor.

5 bin metre yüksekliğe çıkabilen ve saatte 148 kilometre hıza ulaşabilen Airlander 10, havada 2 haftaya yakın bir süre kalabiliyor.

NTV

ETİKETLER
TEKNOLOJİ haber
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika... Dikkat: Fiyatlar yükseldi altında büyük vurgun başladı!
Saat: 22:57, Türkiye'de çok sayıda ilde görüldü! Heyecan veren anlar