Yıllardır aranıyordu: Dünyanın içinde dev okyanus bulundu!

Yer kabuğunun altında yüzeydekinden daha fazla su içeren devasa bir okyanus keşfedildi. Bilim insanları bulunan okyanustaki suyun içilebilir olduğunu belirtti

Yıllardır aranıyordu: Dünyanın içinde dev okyanus bulundu!
Yıllardır aranıyordu: Dünyanın içinde dev okyanus bulundu!
GİRİŞ 04.08.2023 12:30 GÜNCELLEME 04.08.2023 12:30
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yerin 400 mil altında 'ringwoodite' olarak bilinen kayada depolanmış büyük bir su kaynağı olduğu ortaya çıktı.

Bilim insanları daha önce suyun manto kayasının içinde sıvı, katı ya da gaz değil, dördüncü bir durum olan suyun depolandığını keşfettiler.

'Alt mantonun tepesinde dehidrasyon erimesi' başlıklı bilimsel makalede yayınlanmış ve bulguları ortaya koymuştur.

"BİLİM İNSANLARI ONLARCA YILDIR BU KAYIP DERİN SUYU ARIYORLARDI"

Jeofizikçi Steve Jacobsen, "Ringwoodit bir sünger gibi suyu emiyor, ringwooditin kristal yapısında hidrojeni çekmesini ve suyu hapsetmesini sağlayan çok özel bir şey var. Bu mineral, derin manto koşulları altında çok fazla su içerebilir" dedi.

Keşfin arkasındaki ekibin bir parçası olan Jacobsen, "Sanırım nihayet, yaşanabilir gezegenimizin yüzeyindeki büyük miktarda sıvı suyu açıklamaya yardımcı olabilecek, tüm Dünya'yı kapsayan bir su döngüsü için kanıtlar görüyoruz. Bilim insanları onlarca yıldır bu kayıp derin suyu arıyorlardı." diye ekledi.

Bilim insanları o dönemde depremleri inceledikten ve sismometrelerin Dünya yüzeyinin altında şok dalgaları algıladığını keşfettikten sonra bu bulguları elde ettiler.
Bu sayede, suyun ringwoodite olarak bilinen kayanın içinde tutulduğunu tespit edebildiler.

Eğer kaya sadece yüzde 1 oranında su içeriyorsa, bu Dünya yüzeyinin altında, yüzeydeki okyanuslarda bulunandan üç kat daha fazla su olduğu anlamına gelir.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • den 10 ay önce Şikayet Et
    siz icin yada maf edin diye orda degil kesin dunyanin dengesini saglamaz icin orda bir o kaldi maf etmedikleri onu maf edin dunya parca parca olsun
    Cevapla
DİĞER HABERLER
EURO 2024'te Tadic'li Sırbistan'a şok! UEFA'ya şikayet ettiler
İsrail askerinde skandal harita! Sosyal medyada gündem oldu! Türkiye dahil 7 ülke...