Recep Yazıcıoğlu kimdir ve nerelidir? Süper Vali Recep Yazıcıoğlu nasıl öldü?

Vefatının 19'uncu yıl dönümünde anılan Süper Vali lakaplı Recep Yazıcıoğlu gündem oldu. Peki Recep Yazıcıoğlu kimdir ve kaç yaşında öldü? İşte, merak edenler edenler için, efsane isim Recep Yazıcıoğlu biyografisi...

GİRİŞ 08.09.2022 12:16 GÜNCELLEME 08.09.2022 12:17
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Süper Vali Recep Yazıcıoğlu 2 Haziran 1948'de Trabzon'un Köprübaşı ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Trabzonlu'dur. 

İlkokula doğduğu köyde başladı fakat babasının görevi nedeniyle ilk, orta ve lise öğrenimini Milas'ta tamamladı. Adnan Kahveci ile çocukluk ve ilkokul arkadaşıdır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini tamamladıktan sonra 1968'de Aydın'a maiyet memuru olarak atandı.

BİRÇOK ŞEHİRDE VALİLİK YAPTI

Yazıcıoğlu, 1984 yılında Tokat'a vali atandı. O dönemde Türkiye'nin en genç valisi olan Yazıcıoğlu, yaklaşık 5 yıl burada görev yaptı. Eğitim ve sağlıkta yaptığı önemli işlerle "Yılın Bürokratı" seçilen Yazıcıoğlu, kaymakam vekili olarak görev yaptığı Aydın'a bu kez 1989 yılında vali atandı.

Şehrin tarımı ve ekonomisi üzerinde yoğun çaba harcayan Yazıcıoğlu, özellikle kent için önemli bir değer olan jeotermalin en iyi şekilde kullanılmasını arzu etti. Yazıcıoğlu, jeotermalle ilgili projesini hayata geçiremeden 1991 yılında Erzincan'a atandı. Erzincan'da da adından söz ettiren Yazıcıoğlu, 1992 depreminde vatandaşların yaralarının sarılmasında büyük emek harcadı. Vali Yazıcıoğlu, 30 yıldır yapılamayan köprünün yapılmasına ön ayak olmasıyla bölge halkının büyük sevgisini kazandı.RECEP YAZICIOĞLU NASIL ÖLDÜ?

Vali Yazıcıoğlu, 9 yıl görev yaptığı Erzincan'ın ardından 1999 yılında merkez valiliğine, 2003 yılında ise Denizli Valiliğine getirildi. Recep Yazıcıoğlu, Ankara'da geçirdiği trafik kazası sonucu 8 Eylül 2003'te hayatını kaybetti. Aydın'ın Söke ilçesinde toprağa verilen Yazıcıoğlu'nun cenaze törenine on binlerce kişi katıldı.

YORUMLAR 10
 • Vatan Sevdalısı 2 ay önce Şikayet Et
  Anadoludur, memlekettir, insandır, candır, sevdadır, mazlumdan yanadır, vatan sevdalısıdır özü sözü birdir. Sözün özü İNSAN dır. Adam gibi adamdır. Allah Rahmet Eylesin. Mekanı Cennet Olsun.
  Cevapla
 • Reis Sevdalısı 2 ay önce Şikayet Et
  Seni yetiştiren Anne ve Babaya sonsuz saygı ve şükranlarımı sunuyorum.
  Cevapla
 • Tuncer ÇEKİÇ 2 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin, makamı cennet olsun.
  Cevapla
 • abidin önal 2 ay önce Şikayet Et
  allah senden razı olsun kahraman,babacan iyi niyetli insan mekanın cennet olsun
  Cevapla
 • Hüseyin ÇALIK 1 yıl önce Şikayet Et
  Hizmetlerinle dünya görüşlerin ile makam odası kapısını halka açan güzel insan Rabbim seni peygamber efendimize komşu eylesin bu dünyadaki insanlara yaranamadın geçirdiğin trafik kazasınında normal olduğuna inanmıyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle