İsmet Uçma kimdir?

AK Parti'nin kurucu isimlerinden İstanbul Milletvekili İsmet Uçma vefat etti.

İsmet Uçma kimdir?
İsmet Uçma kimdir?
GİRİŞ 11.10.2021 16:15 GÜNCELLEME 11.10.2021 17:13
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma vefat etti. 

İSMET UÇMA KİMDİR?

1 Ocak 1955'te Ordu Fatsa'da doğdu. İlahiyatçı, İktisatçı, Siyaset Bilimci ve Yayıncı olan İsmet Uçma, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu.

Aynı fakültede Kelâm Felsefe Anabilim Dalında "Kuran ve Sünnette Şefaat Kavramı" adlı çalışmasıyla yüksek lisansını, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalında "Bir Sosyal Siyaset Kurumu Olarak Ahilik" adlı çalışmasıyla doktorasını tamamladı.

Bir dönem özel bir okulda öğretmenlik yaptı. Yayıncılık hayatına 1983 yılında Bir Yayıncılıkta editör olarak başladı ve 1986 yılında İşaret Yayınlarını, 2000 yılında da Şehir Yayınlarını kurdu. 1994-1997 yılları arasında İstanbul İl Genel Meclisi Üyeliğine seçildi.

AK Parti Kurucu Üyesi olan Uçma, 2011’de Ak Parti İstanbul Milletvekili seçildi. Birleşik Dağıtım, Basın Yayın Birliği, Türkiye Yazarlar Birliği, NEŞKO, İTO Basın Yayın Komisyonu, ÜSEV gibi kuruluşlarda farklı görevler üstlendi. 1991 yılında Türkiye Yazarlar Birliğinin "Yılın Yayıncısı" ödülüne layık görüldü. Arapça ve İngilizce bilen İsmet Uçma, 6 çocuk babasıydı.

YORUMLAR 3
 • Alaattin Yorgun 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin Rabbim Cenneti ve Cemali ile müşerref eylesin.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun. Sevenlerinin başı sağ olsun
  Cevapla
 • Mehmet Doğan 2 yıl önce Şikayet Et
  1980'li yıllarında Cağaloğlu'nda tanıştım. Bilge bir kişiliğe sahipti. Müstakim üzere bir insandı. Ruhu şad mekanı cennet olsun.
  Cevapla