Hasan Kılıç kimdir ve nerelidir? İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç biyografisi

Mahmud Efendi'nin vefatı üzerine yerine geçen, İsmailağa Cemaati'nin yeni lideri Hasan Kılıç'ın hayatı merak konusu oldu. İnternet kullanıcıları Mahmud Efendi'nin yaşını ve memleketini araştırdı. İşte, Mahmud Efendi'nin hayatı ve biyografisi...

Hasan Kılıç kimdir ve nerelidir? İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç biyografisi
Hasan Kılıç kimdir ve nerelidir? İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç biyografisi
GİRİŞ 28.06.2022 10:48 GÜNCELLEME 28.06.2022 10:48
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Hasan Kılıç Hoca Efendi 1930'da Trabzon’un Çaykara ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Trabzonlu'dur. Şimdilerde 92 yaşındadır. Mahmud Efendi'nin dünürüdür. 

Çocukluk dönemini Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Çaybaşı köyünde geçirdi. Küçük yaşlarda babası vefat etti. Temel dini eğitimini annesinden alan Kılıç, 10 yaşında hafız oldu. Sonrasında hem eğitim hayatına hem de çalışmaya devam etti. Diğer yandan da Arapça tahsilini devam ettirdi. 

Hasan Kılıç, hayatının bir döneminde ise Bursa'da bulundu. Küçük yaşlardan itibaren, farklı hocalardan ilim tahsil etmeye başladı.

MAHMUT EFENDİ İLE TANIŞMASI

Trabzon’a bağlı Of ilçesinde bulunan Sıraağaç Köyü’nde bulunan Hacı Dursun Efendi’nin yanına eğitim almaya gitti. 2 yıl orada Arapça eğitimi aldı. Mahmut Efendi İle tanışması da orada gerçekleşti. 

Hasan Kılıç Hocaefendi ve Mahmud Efendi Hocaefendi

Nur Efendi'nin öğrencisi olan Hasan Kılıç, Mahmud Efendi'nin yanında kalarak ondan da ders aldı. Uzun yıllardan beri İsmailağa Cemaati'nde talebe yetiştirmektedir. Mahmud Efendi'ye yakınlığı ile bilinen Hasan Kılıç, 24 Haziran 2022 itibariyle İsmailağa Cemaati'nin lideri oldu. 

HASAN KILIÇ ESERLERi

Hasan Kılıç Hoca Efendi’nin bugüne dek yazdığı çok sayıda kitap bulunmaktadır. İşte o eserlerden bazıları:

 • Tembihat

 • Mektubat-I Mahmudiye

 • Fatiha Tesviri

 • Umre Sohbetlerif

HASAN EFENDİ ÇOCUKLARI 

Hasan Efendi evlidir. 4 de çocuğu vardır. 

MAHMUD EFENDİ'NİN VASİYETİ

Cenazesinde, Mahmut Efendi'nin "Son nefesimi kullanana kadar ben cemaatimin başındayım. Yerime Hasan Efendi'yi cemaatimizin başına bırakıyorum" ifadeleri ile vasiyetini bildirdiği açıklandı. 

Mahmut Efendi kimdir ve nerelidir? İsmail Ağa Cemaati lideri Mahmut Efendi'nin vefat sebebi...Mahmut Efendi kimdir ve nerelidir? İsmail Ağa Cemaati lideri Mahmut Efendi'nin vefat sebebi...

YORUMLAR 49
 • yakup 7 ay önce Şikayet Et
  Bu kanalı takip edenlerin yüzde seksen civarı bu cemaattir
  Cevapla
 • Yok 7 ay önce Şikayet Et
  İşim olmaz
  Cevapla
 • recep arslan 7 ay önce Şikayet Et
  böyle bir cemaate önderlik etmek için belli bir yaş ve olgunluk şarttır... dünkü çocukları alıp ömrünü bu uğurda vakfetmiş insanlara lider yaptıramazsınız. örnekleri malum..
  Cevapla
 • Kemal 7 ay önce Şikayet Et
  Dünkü çocuk derken ?????
  Cevapla
 • Mahmut Akar 7 ay önce Şikayet Et
  Ölçümüz Kur'an olmadığı müddetçe yanılırız.
  Cevapla
 • ali 7 ay önce Şikayet Et
  Kur'an ve sünnet önemli Kur'an ı anlamak için yol gösteren olmalı bizim anlayamadığımız şeyleri anlayan ilim insanları var onların doğru olanlarının peşinden gitmek lazım bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum demiş Hz Ali R.A.
  Cevapla
 • hikmet dadabaş 7 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı mübarek olsun.bu işlerin yaşla ilgisi yok. Efendi hazretlerimiz öyle uygun görmüsse konu kapanmıştır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle