Nurettin Topçu kimdir? Fikir adamı, yazar ve akademisyen Nurettin Topçu'nun biyografisi...

Yazdığı kitaplarla ve yaşantısıyla Cumhuriyet tarihinin en önemli fikir adamlarından birisi olan Nurettin Topçu, "Hareket" dergisinin kurucusudur. Felsefeci, yazar ve aynı zamanda öğretmen olan Nurettin Topçu, Anadolu ve İslam medeniyetinin sentezi için büyük çaba sarf etmiştir. Peki Nurettin Topçu kimdir?

Nurettin Topçu kimdir? Fikir adamı, yazar ve akademisyen Nurettin Topçu'nun biyografisi...
Nurettin Topçu kimdir? Fikir adamı, yazar ve akademisyen Nurettin Topçu'nun biyografisi...
GİRİŞ 10.07.2024 10:53 GÜNCELLEME 10.07.2024 10:53
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Cumhuriyet döneminin en önemli fikir adamlarından birisi olan Nurettin Topçu ahlak felsefesi üzerine yaptığı çalışmalar ile tanınmaktadır.1975 yılına kadar yayınladığı " Hareket" dergisinde bir ekol oluşturmuş ve fikirlerini Türk okurlarına tanıtmıştır. 2017 yılında ise Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında " Vefa" ödülüne layık görülmüştür. Çok geniş bir çalışma alanına sahip olan ismin fikirlerinin temelinde İslam'a bağlılığı yatmaktadır. Usta yazar, Anadolu coğrafyasında yaşayan herkesi merkeze koyan  "Anadoluculuk" düşünce hareketini savunmuştur. Peki Nurettin Topçu kimdir? İşte İslam dünyası için fikirleriyle oldukça öneme sahip olan ismin hayatı...

NURETTİN TOPÇU KİMDİR?

Nurettin Topçu, İstanbul Süleymaniye'de doğmuştur. Felsefe üzerine doktora yapan ilk Türk olarak bilinmektedir. Yetiştirdiği bir çok talebesi ile Türkiye'nin dört bir yanında fikirleri ve düşüncüleri yer etmiştir.

Kimlikte yer alan ismi Osman Nuri olan usta yazar, Bezmialem Valide Sultan Mektebi ile Büyük Reşit Paşa Numune Mektebi'nde eğitim almıştır. Eğitim aldığı dönemde öğretmeni Nafiz Bey sayesinde Mehmet Akif Ersoy sevgisi ve hayranlığı kazanmıştır. 

Bir süre Vefa Lisesi'nde okuyan ve devamında 1928 yılında İstanbul Lisesi'ni bitiren Topçu, aynı yıl Fransa'ya gitmiştir. Fransızca öğrenmek maksadıyla Aix Fransız Lisesine başlayan Nurettin Topçu, Buradan mezun olduktan sonra Strazburg Üniversitesine geçerek felsefe öğrenimi gören Topçu, felsefe, ahlak, psikoloji, sanat felsefesi, tarih, mantık, sosyoloji, arkeoloji alanlarında eğitim almıştır.

Felsefe doktorasını 1934 yılında Sorbonne Üniversitesinde veren Topçu, Türkler arasında ahlak üzerine çalışan ilk öğrenci ve Paris Üniversitesi'nde dokta veren ilk Türk olmuştur. 

Fikir adamı, yazar ve akademisyen olan Topçu, 10 Temmuz tarihinde hayatını doğduğu şehir olan İstanbul'da kaybetmiştir.

ANADOLUCULUK DÜŞÜNCESİNİ SAVUNDU

Anadolu ve İslam medeniyeti sentezi için büyük emekler veren Nurettin Topçu, düşüncelerini sergilediği "Hareket" dergisini1975 yılına kadar yayımlamaya devam etti. Bir ekol oluşturan usta yazar, hareket felsefesini yazdıklarıyla okurlarına tanıttı. İşte Nurettin Topçu'nun eserlerinden öne çıkanlar;

 • İsyan Ahlakı

 • Yarınki Türkiye

 • İslam ve İnsan

 • Ahlak Nizamı

 • Ahlak

 • Devlet ve Demokrasi

 • Mevlana ve Tasavvuf

 • Kültür ve Medeniyet

 • Türkiye'nin Maarif Davası

 • Taşralı

 • Büyük Fetih

YORUMLAR 1
 • erol 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah rahmet etsin. Dile getirdiği bazı sıkıntılar maalesef hâlâ devam ediyor. Ya bu milleti gelecek aydınlık yarınlara ulaştıracak modeli uygulamak için icraatlere koyulacağız ya da bu gidişle nesillere yazık edeceğiz...
  Cevapla