Zühtü Arslan kimdir, kaç yaşında, nereli? Yeniden seçilen AYM Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan'ın biyografisi

Prof. Dr. Zühtü Arslan hayatı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Yeniden seçilen AYM Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan, Yüksek Mahkeme'nin başkanlığına ilk kez 10 Şubat 2015'te seçildi. Peki Zühtü Arslan kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte yeniden seçilen AYM Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan'ın biyografisi...

Zühtü Arslan kimdir, kaç yaşında, nereli? Yeniden seçilen AYM Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan'ın biyografisi
Zühtü Arslan kimdir, kaç yaşında, nereli? Yeniden seçilen AYM Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan'ın biyografisi
GİRİŞ 29.03.2023 17:17 GÜNCELLEME 29.03.2023 17:17

Prof. Dr. Zühtü Arslan üçüncü kez Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak görevlendirildi. Yapılan seçimlerde toplam 15 oydan 8'ini alarak 3. kez AYM Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan'ın hayatı araştırılıyor. Peki Zühtü Arslan kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte yeniden seçilen AYM Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan'ın biyografisi...

AYM BAŞKANI ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR?

1 Ocak 1964 tarihinde Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Sorgun’da tamamlamıştır. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde insan hakları ve sivil özgürlükler alanında, doktorasını da aynı Fakültede anayasa hukuku alanında yapmıştır. 2002 yılında doçent, 2007 yılında ise profesör unvanını almıştır.

2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde çalışmıştır. Ayrıca 23 Aralık 2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürütmüştür. 2009 yılında başkanlığına atandığı Polis Akademisinde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde “Anayasa Hukuku”, “İnsan Hakları”, “Devlet Kuramları” gibi dersler vermiştir. Ayrıca 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesinde “Turkish Public Law” dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesinde “Hukuk ve Siyaset” dersini vermiştir.

TÜRKÇE VE İNGİLİZCE MAKALELERİ VE BİLDİRİLERİ VAR

Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 (üç cilt) kitapları vardır. Bunun yanında Constitutional Law in Turkey (Türkiye’de Anayasa Hukuku) başlıklı bir ortak kitabı ve ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü adlı bir derleme eseri bulunmaktadır. Ayrıca anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik ilişkisi ve siyasi partiler hukuku gibi alanlarda Türkçe ve İngilizce yayımlanmış makaleleri ve bildirileri vardır.

17 NİSANDA AYM ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Sayın Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş; 20 Nisan 2012 tarihinde göreve başlamıştır.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 10Şubat 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi başkanlığına seçilmiştir.

25 Ocak 2019 tarihinde, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından yeniden Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak seçilmiştir.

Evli ve dört çocuk babasıdır.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL