Hafize Gaye Erkan kimdir ve aslen nerelidir? Hafize Gaye Erkan'ın eğitimi ve biyografisi…

Yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan gündem oldu. Vatandaşlar Hafize Gaye Erkan'ın kaç yaşında olduğunu ve eğitimine ilişkin bilgiler oldukça merak etti. İşte, Hafize Gaye Erkan'ın bilinmeyen hayatı...

Hafize Gaye Erkan kimdir ve aslen nerelidir? Hafize Gaye Erkan'ın eğitimi ve biyografisi…
Hafize Gaye Erkan kimdir ve aslen nerelidir? Hafize Gaye Erkan'ın eğitimi ve biyografisi…
GİRİŞ 11.06.2023 17:39 GÜNCELLEME 11.06.2023 17:39
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Hafize Gaye Erkan 1982'de İstanbul'da dünyaya geldi. Şimdilerde 41 yaşındadır. 

Annesi Matematikçi, babası ise Makine Mühendisi'dir. Çocukluk dönemini İstanbul'da geçirdi.

Hafize Gaye Erkan

HAFİZE GAYE ERKAN'IN EĞİTİMİ VE KARİYERİ

Hafize Gaye Erkan, ilk ve orta öğreniminin ardından İstanbul Erkek Lisesini tamamladı. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden başarı ile (1. olarak) mezun oldu. 

Üniversiteden sonra Amerika'ya gitti ve orada finans alanında çalışmalar yürütmeye başladı. Birçok firmada çalışan Erkan, genç yaşında finans danışmanlığı yaptı ve bir bankada üst düzey yönetici olarak görev aldı. 

Princeton Üniversitesi'nde ise doktora yaptı. Hafize Gaye Erkan'ın finansal anlamdaki bu başarısı yabancı birçok Ekonomi Dergisi tarafından da dikkat çekici bulundu ve haberleri yapıldı. 

Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde akademik çalışmalara devam eden Hafize Gaye Erkan, orada da büyük başarılar elde etti ve ABD'nin En Genç Finans Profesörü unvanı elde etti. 

Hafize Gaye Erkan'ın biyografisi

Birçok firmadan teklif alan Hafize Gaye Erkan 2005'te Goldman Sachs'ı kabul etti ve orada 9 yıl boyunca çalıştı. Sonrasında ise First Republic Bank'ta yönetici oldu. Çalıştığı dönemde, bankada 10 kat büyüme görüldü. 

Ayrıca, ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.'da da çalıştı. Orada iki yıl boyunca yönetim kurulu üyesi olarak çalışmalar yürüttü. Diğer yandan da küresel finans danışmanlığı şirketi olan Marsh McLennan'da yönetim kurulu üyesidir. 

Hafize Gaye Erkan'ın hayatı

'MÜTHİŞ TÜRK KIZI'

Hafize Gaye Erkan, ABD'de 'Müthiş Türk Kızı' olarak anılmaktadır. 

2019'da Crain's Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listesine ve American Banker's Women to Watch listesine adını yazdırdı.

2018'de ise San Francisco Business Times'ın 40 Yaş Altı 40 ve Crain New York Business'ın 40 Yaş Altı 40 listelerinde yer aldı. 

YORUMLAR 24
 • dnşmn 3 ay önce Şikayet Et
  batı formatlı bir finansçı onların ekonomi mantığı ile hareket edecektir tam da k. derviş reel ekonomiden uzak tamamen küresel kapitallere yönelik çalışacak, batının Türkiyenin durumu daha iyi olsun mantığın var mı ?
  Cevapla
 • hasan 3 ay önce Şikayet Et
  2. kemal derviş olayı olmsında
  Cevapla
 • ankarali 3 ay önce Şikayet Et
  Bunlar abarti kemal Dervis tede bu vasiflar vardi 1 senede memleketi cokertti fazla bu made in usa ithal ekonomistlere guvemeyin
  Cevapla
 • ALPER 1 ay önce Şikayet Et
  allah akıl fikir versin, kaç yaşındasın merak ettim.
  Cevapla
 • solmaz 3 ay önce Şikayet Et
  doları 30 a çıkarırsa yastık altı boşalır.ve dışarıdan sıcak para gelir.aksi halde herkes dolarda bekler bu enflasyon ortamında
  Cevapla
 • atm 3 ay önce Şikayet Et
  yapacağı şey faizi fazla coşturmadan doları bu ülkeye getirmektir. dahadoğrusu piyasada dolar bolluğu sağlamak . yapabilir. bu işin istatistiği matematiği var raconu var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle