Şifa duası! Hastalığın geçmesi için okunacak dua: Kuran'da geçen şifa ve sağlık duaları

Sağlıklı bir bedenle yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek isteyen müminler, türlü hastalıkları bertaraf edebilmek adına şifa dualarına sarılırlar. Peygamberimizin, müminlerin istifade etmesini temenni ettiği şifa duaları neler?

Şifa duası! Hastalığın geçmesi için okunacak dua: Kuran'da geçen şifa ve sağlık duaları
Şifa duası! Hastalığın geçmesi için okunacak dua: Kuran'da geçen şifa ve sağlık duaları
GİRİŞ 31.03.2021 12:03 GÜNCELLEME 06.09.2021 14:42
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Müminler, dinimizin de buyurduğu temel esaslardan biri olan ve İslam'ın yegane temsilcisi Hz.Muhammed (S.A.V)'in de ehemmiyetinin özellikle altını çizdiği sağlığın her dönemde korunması ve meydana gelebilecek her çeşit hastalıklardan da kurtulabilmek için sağlık ve şifa duasına yönelim göstermektedir. İslam Dininin gerektirdiği usüllerin bilincinde olan ve buna uygun bir şekilde hareket eden Müslümanlar, sağlık hususunda titizlikle yaklaşarak onu muhafaza edebilmek, hastalıkların önüne geçebilmek suretiyle Cenab-ı Hakk'tan yardım talep ederek sağlık ve şifa duasını okumaya gayret göstermektedir.

Tıbbi anlamda sağlıkla ilgili gerekli tüm tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra manevi yönden de bunu desteklemek ve önemli derecede kuvvetlendirebilmek için dualar en büyük ihtiyaç kaynağı olmaktadır. Peki, yeryüzündeki bütün kullara sözleri ve davranışlarıyla örnek olan Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in de okuduğu ve üzerinde durarak tavsiye ettiği en kuvvetli sağlık ve şifa duaları nelerdir? İşte, yüce Mevla'nın izni keremiyle hastalıktan kurtulmak ve sağlıklı olmak için okunacak en etkili dualar ve çok tesirli şifa ayetlerine haberimizden erişebilirsiniz.

Sıkıntı duası! Vesvese, korku ve ruhsal sıkıntı için okunacak dualar: Depresyonu bitiren sure

En Kuvvetli Şifa Duası! Hastalığın Geçmesi İçin Okunacak Dualar...

Sağlık ve Şifa Duası:

"Ezhib'l be' se Rabbin naşi esfi ve entes safi la sifae illa safauke, sifauke la yügadiru sekama" Meali, "Ey insanların Rabbi! Şifa ver, şifa veren sensin. Senin vereceğin şifadan gayrı başka şifa yoktur. Öyle bir şifa ver ki, hiç bir hastalık kalmasın." Bu dua peygamberimizin bizzat okuduğu sağlık, şifa dualarındandır.

sağlık ve şifa duası

Nazar Duası! Kendine Arapça nazar duası okuma: Peygamber Efendimizin okuduğu esneten sureler...

Allahümme inni es’elüke’s-sebate fi’l-emri.Ve es’elüke ‘azimete’r-ruşdi. Ve es’elüke şükra ni’metike ve hüsne ‘ıbadetike. Ve es’elüke Usanen sadikan ve kalben selimen. Ve e’uzü blke mln şerri ma te’lemü Ve es’elüke min hayrı ma te’lemü Ve esteğfiruke mimma te’lemü inneke ente ‘allamü’l-ğuyub.

 • Sağlık Duası Anlamı:

Allah’ım! Senden dinde sebat etmemi istiyorum.Senden doğrulukta kararlı olmak istiyorum. Senden nimetlerine şükretmek ve ibadetlerini en güzel biçimde yapmak istiyorum. Senden doğru söyleyen bir dil, sağlıklı ve sana teslim olan bir kalp istiyorum. Bildiğin her zararlı şeyin şerrinden sana sığmıyorum. Bildiğin her hayırlı şeyi istiyorum. Bildiğin her günah için bağışlamanı diliyorum. Sen gizli olan şeyleri çok iyi bilensin. (Tirmizi,De’avat,23;İbn,Ebı Şeybe,Dua,No:2949)

sağlık ve şifa duası

Hastalıktan Kurtulma Duası!

Hazret-i Ayşe’den rivayete göre Nebiyy-i Ekrem kendilerine bir hasta getirildiğinde şöyle duâ ederlerdi;

Sağlık ve Şifa Duası Okunuşu:

 • Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame. 

Sağlık ve Şifa Duası Anlamı:

“Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın.” (Buhârî, Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)

sağlık ve şifa duası

Ebu Davud'un bize naklettiği üzere Hz. Muhammed, şu duayı sabah bir defa akşam da bir defa okurdu. Bu dua sadece hastalık halinde değil normal vakitlerde de okunmuştur.

Sağlık duasının lafızları şöyledir: "Allâhumme innî eselükel afve vel âfiyete fiddünyâ vel âhırah."

 • Sağlık ve Şifa Duasının Türkçe meali:

 "Allah'ım! Senden dünya ve ahiret hayatında bağışlanma, sağlık, sıhhat ve nimet istiyorum."

Duanın mealine bakıldığında istenilen şeylerin hem "dünya" hem de "ahiret" için istenmesi bize duanın ne kadar hikmetli olduğunu göstermektedir.

sağlıklı olmak için okunacak dua

Çok Tesirli Şifa Ayetleri:

Peygamber efendimizin ettiği sağlık ve şifa dualarından bir diğeri ise;

 • Allahümme inni es elüke sıhhate vel afiyete vel emanet ve hüznel hulkı verridae bilkaderi bi rahmetike ve erhamerrahimin. 

Anlamı:

 • Ya Rabbim! Senden sağlık, sıhhat ve afiyet diliyorum. Emanete hıyanet etmemek, güzel ahlaktan ve kaderden razı olmak istiyorum. Ey merhamet sahiplerinden en merhametlisi, merhametin hakkı için bunları bizlere nasip et.

sağlıklı olmak için okunacak dua

Sağlık ve Şifa Duası Okunuşu:

 • “Allâhümme ‘âfinî fî cesedî ve ‘âfinî fî besarî vec’alhül-vârise minnî lâ ilâhe illallâhül-halîmül-kerîm. Sübhânellâhi rabbil-‘arşil-azîm. Vel-hamdü lillâhi rabbil- ‘âlemîn.”

Anlamı: “Allah’ım! Bedenime sağlık ver, gözüme sağlık ver, sağlığı benim varisim kıl (son nefesime kadar beni sağlıklı eyle). Halîm ve kerim olan Allah’tan başka ilâh yoktur. Ulu Arş’ın sahibi Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ederim. Her türlü övgü âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.” (Tirmizî, De’avât, 67; İbn Ebî Şeybe, Dua, 23, No: 29305)

sağlık ve şifa duası

Hazret-İ Ayşe’den Sağlık ve Şifa Duası Türkçe Okunuşu: 

 • Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame

Anlamı: “Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın.” (Buhârî, Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)

sağlıklı olmak için okunacak dua

Sağlıklı Olmak İçin Okunacak Dua:

 • ”Bismillahi yübrike min külli yesfike ve min şerri hasidin, ve min şerri külli zi ayn.” 

Duanın anlamı: Allah’ın adıyla. Allah sana bütün hastalıklardan şifa versin. Hasettiği zaman hasetçilerin ve bütün nazarı değen kimselerin şerrinden korusun.”

sağlıklı olmak için okunacak dua

Sağlıklı Olmak İçin Okunacak Dua: 

 • ”Bismillah,erkike min külli şey’in yü’zike,ve min şerri külli nefsin ev aynin hasidin,Allahu yeşfike, Bismillahi erkike". 

Duanın anlamı: “Allah’ın adıyla seni rahatsız eden herşeydeniher türlü kötü nefisten ve kem gözden, sana koruma diliyorum. Allah sana şifa versin. Sana Allah adıyla koruma diliyorum.”

sağlık ve şifa duası

YORUMLAR 54
 • annesi 3 hafta önce Şikayet Et
  kızım zeynep içinde dua edin allah rızası için amansız hastalıktan kurtulması için bütün hastalarla beraber şifa için
  Cevapla
 • TAYFUN 1 ay önce Şikayet Et
  21 yaşındaki kardeşim 10 gün önce ameliyat oldu o gün bu gündür de yoğun bakımdan çıkamadı; solunum cihazına bağlı ne olur ALLAH rızası için tüm hastalara olduğu gibi kardeşime de dua edin inşAllah
  Cevapla
 • Fatih 2 hafta önce Şikayet Et
  Allah duaları kabul etsin İNŞALLAH kardeşim
  Cevapla
 • Özlem 1 ay önce Şikayet Et
  Annem 10 gündür yoğun bakımda koah hastası solunum cihazına bağlı Allah rızası için dua edin.Rabbim tüm hastalara şafi adıyla şifa versin inşallah
  Cevapla
 • Nimetkan 1 ay önce Şikayet Et
  Babama duanızı eksik etmeyin daha çok genç lütfen Allah rızası için dualarınızı eksik etmeyin Allah razı olsun
  Cevapla
 • Gülşen Gündoğdu 2 ay önce Şikayet Et
  Acil şifalar diliyorum herkese Bende kolumdaki kırıklarım için ameliyatsız şifa diliyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nöroloji uzmanında dikkat çeken Kovid-19 uyarısı! (21 Eylül 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)
Son Dakika: Bakan Koca açıkladı: En az iki doz aşı olanların oranı yüzde 50'yi geçti