Sahura kalkmadan oruç tutulur mu? Niyet etmeden oruç tutmak caiz midir?

Abdest alırken niyet etmek, Hanefî mezhebine göre sünnet, diğer üç mezhebe göre farz olduğu gibi oruç tutarken de niyet edilmesi gerekmektedir. Peki oruca nasıl ve ne zaman niyet edilir? Niyet etmeden oruç tutmak caiz midir?

Sahura kalkmadan oruç tutulur mu? Niyet etmeden oruç tutmak caiz midir?
Sahura kalkmadan oruç tutulur mu? Niyet etmeden oruç tutmak caiz midir?
GİRİŞ 07.04.2022 10:41 GÜNCELLEME 07.04.2022 10:41
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İbadetlerimizin sahih olabilmesi için niyet etmek şarttır. Bu durum oruç için de geçerlidir, niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır. Doğru vakitte niyet etmek doğru vakitte oruç açmak çok önemlidir. 

Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet Edilir?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir. Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur mu?

Diyanet, sahur yapmadan oruç tutulabileceğini ifade etti. Ancak uzmanlar sağlık açısından sahurun ihmal edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

YORUMLAR 1
  • soner 3 yıl önce Şikayet Et
    RABBİM ORUÇU kabul olanlardan eylesin inşaallah
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Gazze'de bayram buruk geçti!
Müzeye dönüştürülen Silahtarağa Santrali, Türkiye'nin elektrik tarihine ışık tutuyor