Diş fırçalamak, ağız spreyi kullanmak orucu bozar mı? Diyanet açıkladı!

Oruç, her müslümana farz kılınmıştır ve İslam'ın beş şartından biri oruç tutmaktır. Günümüzde ağız kokusundan rahatsız olanlar ‘’diş fırçalamak orucu bozar mı’’ sorusuna yanıt arıyor. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklaması...

Diş fırçalamak, ağız spreyi kullanmak orucu bozar mı? Diyanet açıkladı!
Diş fırçalamak, ağız spreyi kullanmak orucu bozar mı? Diyanet açıkladı!
GİRİŞ 12.04.2021 20:20 GÜNCELLEME 12.04.2021 20:20

Ramazan ayını önemli kılan etkenlerden biri de, dinimizin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutulmasıdır. Yüce Allah Kur'an'da "…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun" (Bakara suresi, 185. ayet) buyurarak, ramazan ayında oruç tutulmasını emretmektedir. Bu nedenle Müslümanlar ramazan ayı boyunca oruç tutarlar. Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah'ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir. Peki diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı? (Diyanet İşleri Başkanlığı)

Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur.

Ağız Spreyi Kullanmak veya Sakız Çiğnemek Orucu Bozar mı?

Ağız ve burundan alınıp mideye ulaşan her şey orucu bozar. Bu itibarla, ağız kokusunu önlemek veya diş ağrısını gidermek maksadı ile ağza sıkılan sprey ve benzeri maddeler yutulur da mideye ulaşırsa orucu bozar, yutulmazsa bozmaz.

Günümüzde üretilen sakızlarda, ağızda çözülen katkı maddeleri bulunduğundan, ne kadar dikkat edilirse edilsin bunların yutulmasından kaçınmak mümkün değildir. Bu sebeple bu tür sakız çiğnemek orucu bozar (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 395, 396). Öte yandan, hangi sakızın orucu bozmayan türden olduğu bilinemeyeceğinden oruçlu iken sakız çiğnemekten sakınılmalıdır.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Köpeklerin öldürdüğü Mahra'nın babası bir kez daha yandı: Öldüğünde hiç üzülmedim
Dervişoğlu istifaları böyle savundu! Akşener sorusuna ilginç cevap