Cuma Hutbesi (20 Mayıs) - Diyanet Cuma Hutbesinin Tam Metni

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs Cuma günü tüm camilerde; mescitlerde ve ibadethanelerde imam-hatipler tarafından okunacak Cuma Hutbesinin tam metnini paylaştı. Geçtiğimiz hafta "İş ve Çalışma Ahlakı" başlıklı hutbe okunurken, "Dijital Dünyada Değerleriyle Aile Olmak"; bu haftanın konusu olarak belirlendi. İşte, Cuma Namazı hutbesi...

Cuma Hutbesi (20 Mayıs) - Diyanet Cuma Hutbesinin Tam Metni
Cuma Hutbesi (20 Mayıs) - Diyanet Cuma Hutbesinin Tam Metni
GİRİŞ 20.05.2022 11:52 GÜNCELLEME 20.05.2022 11:52

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın her hafta tüm camilerde, mescitlerde ve ibadethanelerde okunması için kaleme aldığı Cuma Hutbesinin bu haftaki konusu belli oldu. "Dijital Dünyada Değerleriyle Aile Olmak" bahsi, yarın yurt genelinde imam-hatipler tarafından cemaate okunacak. Yeni haftanın hutbesinde, aile olmanın kıymetini vurgulayabilmek için hem Rum Suresi'nden bir Ayet-i Kerime; hem de Efendimiz Hazreti Muhammed'in (S.A.V.) bir Hadis-i Şerifinden faydalanıldı. Ayrıca, dijital dünyadaki birtakım aileyi tehdit eden unsurlara dikkat çekildi. İşte, Diyanet 20 Mayıs Cuma Namazı hutbesi...

DİYANET 20 MAYIS CUMA NAMAZI HUTBESİ

Dijital Dünyada Değerleriyle Aile Olmak

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi Allah’ın varlığının ve kudretinin delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için ibretler vardır.

Okuduğum Hadis-i Şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Nikâh benim sünnetimdir. Kim benim sünnetime uygun davranmazsa benden değildir.

Aziz Müminler!

Yüce dinimiz İslam, meşru bir nikâh ile aile yuvası kurmamızı emreder. Aile hayatımızı adalet, merhamet, sevgi, saygı, güven gibi değerler üzerine bina etmemizi öğütler. İslam, gayr-ı meşru ilişkilere, hayasızlığa, iffetsizliğe ve çirkinliğe sevk eden davranışlara ise asla izin vermez. Meşru bir nikâha dayanmayan hiçbir birlikteliği kabul etmez.

Diyanet İşleri Başkanı Profesör Doktor Ali Erbaş, cemaate Cuma Hutbesi okuyor

Kıymetli Müslümanlar!

Aile; iffetli, huzurlu ve güvenli bir hayatın temeli ve teminatıdır. Nefsimizi ve neslimizi emniyet altına alan, temiz ve sağlıklı bir toplumu inşa eden yegâne kurumdur. Aile, dünyanın sıkıntılarında, hayatın sarsıntılarında tutunulacak bir el, sığınılacak güvenli bir limandır. İnsanı insan kılan değerlerin öğrenildiği bir ahlak mektebidir. Kişiyi iyiye ve doğruya yönlendiren bir rehber; günahlardan ve kötülüklerden koruyan bir kalkandır.

Değerli Müminler!

Dijital dünyanın baş döndürücü hızla geliştiği bir dönemde yaşıyoruz. Elbette bu yeni mecranın pek çok imkânından yararlanıyoruz. Ancak bir yandan da özendirdiği hayat tarzının haz, hırs, tüketim ve bireyselleşme üzerine kurgulandığına şahit oluyoruz. Maalesef bu durumdan aile yapımız da derinden etkileniyor. Bazen sanal âlemin cazibesine kapılıp değerlerimizi yitiriyoruz. Gerçek hayatla bağımız koptukça ilişkilerimiz sanallaşıyor. Hatta kimi zaman en yakın dostumuz telefon ekranları, internet mecraları oluyor. Rahmet, sekînet ve muhabbet vesilesi ailemizden ilgiyi, sevgiyi ve muhabbeti esirgiyoruz. Dünyanın diğer ucundaki insanlarla iletişim kurarken, aynı sofraya oturduğumuz anne babamızdan, eşimizden, çocuklarımızdan gittikçe uzaklaşıyoruz.

Aziz Müslümanlar!

Aile, bir tercih değil; fıtri bir ihtiyaçtır. Aile kurmak ve aile olmak, Hz. Âdem’den bu yana Peygamberlerin sünnetidir. Aile kurumunun yerine ikame edilecek hiçbir sosyal yapı yoktur.

Namaz kılan bir vatandaş

Algıların gerçeğe galip geldiği ve insanlığın fıtrata aykırı dönüşümlere zorlandığı günümüzde bize düşen, dijital dünyanın olumsuzlukları karşısında milli ve manevi değerlerimizi esas alan bir duruş sergilemektir. Yaşadığımız çağın gerçeklerinden kopmadan, dijital mecraların da esiri olmadan değerleriyle birlikte aile olmaktır. Peygamber Efendimizin ilgiye, sevgiye, şefkate, merhamete ve muhabbete dayalı aile yapısını hanelerimizde hâkim kılmaktır. Unutmayalım ki güçlü ve huzurlu bir aile, ancak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmakla mümkündür. 

KAYNAKÇA

Diyanet İşleri Başkanlığı, dijital dünyadaki tehlikelere karşı aile yapısına telkinde bulunabilmek için 20 Mayıs Cuma günü tarihli hutbede, aşağıdaki kaynaklardan faydalandı:

  1. Rûm Suresi, 30/21.

  2. İbn Mâce, Nikâh, 1

Geçtiğimiz haftanın hutbesini okuyabilmek için aşağıdaki habere tıklayabilirsiniz.

Cuma Hutbesi (13 Mayıs) - Diyanet Cuma Hutbesinin Tam MetniCuma Hutbesi (13 Mayıs) - Diyanet Cuma Hutbesinin Tam Metni

Ramazan Dengiz Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ramazan Dengiz
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bodrum'da kum dolu çuval içerisinde ceset bulundu
ABD'den son dakika 'Türkiye' açıklaması: Finlandiya ve İsveç önemli adımlar attılar!