Burun spreyi orucu bozar mı? Burun damlası orucu bozar mı? Açıklandı!

Burun spreyi kullanmanın orucu bozup bozmayacağı oldukça sık araştırılıyor. Özellikle üst solunum yollarında rahatsızlık olan ve burnu tıkanık olan Müslümanlar, tedavi maksadı ile burun spreyi kullanabileceği hususunda tereddüt yaşıyor. İşte, konuyla ilgili tüm detaylar...

Burun spreyi orucu bozar mı? Burun damlası orucu bozar mı? Açıklandı!
Burun spreyi orucu bozar mı? Burun damlası orucu bozar mı? Açıklandı!
GİRİŞ 31.03.2023 14:32 GÜNCELLEME 31.03.2023 14:32

Bu sene, mevsimler arası geçiş dönemine dek gelen Ramazan'da birçok kişi gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı ile mücadele veriyor. Bir yandan hastalık ile savaşan diğer yandan da oruç tutan kimselerin ise zaman zaman burun spreyi kullanması gerekiyor.

Bu kapsamda burun spreyinin orucu bozup bozmayacağı bir hayli merak konusu oldu. Çünkü vücuda herhangi bir şeyin girmesi, çoğu zaman orucu bozan şeyler arasında kabul edilmektedir. İşte konuya ilişkin verilen cevaplar ve tüm bilgiler... 

Parfüm sıkmak orucu bozar mı? Parfüm orucu bozar mı?Parfüm sıkmak orucu bozar mı? Parfüm orucu bozar mı?

BURUN SPREYİ ORUCU BOZAR MI?

Burun spreyinin orucu bozup bozmayacağına ilişkin çeşitli düşünceler yer almaktadır. Kimi görüşler orucu bozacağı yönündeyken kimi görüşler ise bozmayacağı yönündedir. İşte konuya ilişkin düşünceler: 

  • BURUN SPREYİ ORUCU BOZAR MI? (DİYANET) -  Burun spreyi yeme içme yani gıdalanma anlamı taşımamaktadır. Bundan ötürü burun damlası orucu bozmaz. 

  • BURUN DAMLASI ORUCU BOZAR MI? (FETVA MECLİSİ) - Burun damlasının orucu bozacağı şeklindeki bir takım alimlerin fetvasının daha doğru olduğu kabul edilmektedir. Burundan birkaç damla mideye doğru inecek olursa oruç bozulur. 

  • BURUN SPREYİ ORUCU BOZAR MI? (SORULARLA İSLAMİYET) Tedavi maksadı ile burna damlatılan ilacın bir damlası, yaklaşık 0,06 cm3 olarak kabul edildiğinde, bunun bir kısmının da burnun çeperlerince emilmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, bu damlanın çok az bir kısmı mideye ulaşmaktadır. Bu husus da affedilmiş kapsamda kabule dilip, orucu bozmadığı söylenebilir. 

Ruj orucu bozar mı? Ruj sürmek orucu bozar mı diyanetRuj orucu bozar mı? Ruj sürmek orucu bozar mı diyanet

Rabia Şekerci Güler Haber7.com - SEO Haber Editörü
Haber 7 - Rabia Şekerci Güler

Editör Hakkında

1995'te Konya'da dünyaya geldi. Elazığ Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden derece ile mezun oldu. Ardından Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda edebiyat dergilerinde deneme ve metin yazarlığı yaptı. Yine aynı dönemde, yerel televizyon kanalında program sunuculuğu yaparak mesleki kariyerine ilk adımını attı. 2016'da başladığı internet gazeteciliği serüveninde birçok haber portalında editör olarak yer aldı. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır. Diğer yandan İnsicam Dergisi'nde yazmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Galatasaray'da seçim heyecanı! Sarı-kırmızılılar yeni başkanını seçiyor
Rumlar ayağa kalktı! Forbes'e 'KKTC' tepkisi