Kadınların parfüm sıkması caiz mi? Koku sürünmek günah mıdır?

Hz. Peygamber (s.a.v.) güzel kokuyu sever ve ashabına da güzel kokmalarına tavsiye ederdi. Fakat bazı hususlar var ki başkaları tarafından duyulan kokuların hükmünü bilerek hareket etmeyi gerektiriyor. İşte, kadınların parfüm sıkmasına ilişkin dikkat edilmesi gerekenler...

Kadınların parfüm sıkması caiz mi? Koku sürünmek günah mıdır?
Kadınların parfüm sıkması caiz mi? Koku sürünmek günah mıdır?
GİRİŞ 19.11.2023 11:27 GÜNCELLEME 19.11.2023 11:28
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Kadınların fiziksel örtünmelerinin yanı sıra zihinsel olarak da kendilerini muhafaza etmeleri gereken bir takım hususlar mevcut. Bunlar; yürüyüş şekli, konuşma adabı, hal ve hareketlerin tümünü kapsamaktadır. Dikkat etmeleri gereken davranışların içerisinde bir diğer merak edilense kadınların severek süründüğü kokular. Evlerinden güzel kokular sürünerek ve parfüm sıkarak çıkan her kadının okuması gereken bu haberimize gelin şöyle devam edelim…

PARFÜM KULLANILMASI CAİZ Mİ?

Birçok sahih rivayette hem erkekler hem de kadınlar için güzel kokunun Peygamberimiz (s.a.v.) tarafından tavsiye edildiğini görürüz. Ancak onun ne zaman ve ne şekilde kullanılacağı hususu da birtakım kaidelerle sabitlenmiştir.

Erkeklerin cuma ve bayram günlerinde, ilim ve zikir meclislerinde güzel koku sürünmeleri müstehap kabul edilmiştir. Deodorant, parfümleri ve kolonyadaki alkol Hanefi mezhebinin bazı imamlarına göre necis kabul edilen alkol cinsine girmediğinden, elbiseye veya bedene sürülmesiyle namaza mâni olmaz. Ancak içilmesi haramdır.

Şafi mezhebine göre ise, üzümden imal edilen şarap ile diğer maddelerden elde edilen ve sarhoş edici nitelikte olan alkollü içkilerle kolonya arasında fark yoktur. Bunlar da şarap gibi hem necistir ve hem de içilmesi haram kılınmıştır. Bulaştıkları yerin yıkanması gerekir.

Esans, parfüm ve benzeri şeyleri kullanıma elverişli hale getirebilmek amacıyla, bunlara katılan az miktardaki katkı maddeleri, necis olsalar bile görmezden gelinebilecek ve affedilecek necasetlerden sayılmıştır. (Ceziri, 1/19; Mehmed Keskin, Büyük Şafi İlmihali, s. 504)

KADINLARIN KOKU SÜRÜNMESİ GÜNAH MI?

Kadınlar aile içinde veya kendi hemcinslerinin bulunduğu topluluklarda koku sürünebilirler. Fakat evden dışarı çıkarken, mescit veya yabancı erkeklerin bulunduğu yerlerde koku sürünmeleri dikkatlerin kadının üstüne çekilmesine yol açabilir. Bu durum mescitte meydana gelirse namazdaki huşunun önüne geçer.

Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Bir kadın koku sürünerek dışarı çıkar ve koku ulaşsın diye bir topluluğun yanına giderse zinaya bir adım atmış olur.”  (Tirmizî, Edeb, 35; Nesâî, Zine, 35)

 “Bir kadın koku (buhur) sürünürse, yatsı namazında bizimle birlikte bulunmasın.” (Müslim, Salât, 143; Ebû Dâvûd, Tercccül, 7; Nesâî, Zîne, 37, 38, 74; İbn Hanbel, II, 304.)

PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V.) GÜZEL KOKUYU SEVERDİ

Güzel kokunun hoş karşılanmasının mazereti, hac ve umre esnasında ihramda olduğumuzda, mescit gibi kamuya açık ibadethanelerde veya kalabalıktaki herhangi bir mecliste ter ve ten kokusuyla herhangi bir rahatsızlığa sebep olunmaması içindir. Bununla birlikte de güzel koku ikramını reddetmek uygun görülmemiş, hatta mekruh kabul edilmiştir. İbni Ömer'den (r.a.) nakledildiğine göre Resûl-i Ekrem (s.a.s.) Efendimiz bu konuda şöyle buyurmuştur: "Üç şey reddedilmez: Yastık, güzel koku ve süt." (Tirmizî, Edeb 37)

KAYNAK: İSLAM VE İHSAN
Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 6
 • Angaralı 7 ay önce Şikayet Et
  Şimdi bence diye konuşan münafıklar üşüşür
  Cevapla
 • deli veli 7 ay önce Şikayet Et
  Hiç kimseye hor bakma,incitme gönül yıkma,sen nefsine yan çıkma,MEVLA görelim neyler,neylerse güzel eyler.ERZURUMLU İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİ RAHMETULLAHİ ALEYH.
  Cevapla
 • ASİLBEY@06ÇUBUK 7 ay önce Şikayet Et
  Kadınlar evde koku sürüp,süslenip püslenip ,giyinip kuşanma yapmaz. Ne yalnız ,nede evli kadın dahil . Kadınlar makyajından,giyinip kuşanmasına,parfümüne kadar Kendini teşhir için, dışarıda dikkat çekmek için yapar. Kocası için evde süslenen kadın parmakla sayılacak kadar az çıkar sanırım.
  Cevapla
 • aklı evvel 7 ay önce Şikayet Et
  Kalbimize gelen düşüncelerin RAHMANİ Mİ yoksa şeytani mi olduğunu bilmek gerektir azizim,eğer ki RAHMANİ bir düşünce ise onu hayatına tatbik edebilirsin,yok şeytani düşünce ise yapılması çok tehlikelidir.Günah önce hatıra gelir kurtulmaz isen düşüncen olur kurtulmaz isen azmin olur,işlemeye azmedersin,ondan sonra da amele döner,derhal tövbe gerekir,yoksa alışkanlık haline dönüşür.
  Cevapla
 • selami 7 ay önce Şikayet Et
  parfümün yanisira.. makyaj malzemelerin icinde neler var neler.. onu arastirin ve uyari yapin.. zira bircok tesettürlü kadinlar bol makyajli geziyorlar ortaliklarda.. erkekler bile makyaj ve maskara sürünüyorlar.. sanatci gecinenler hele..
  Cevapla
 • Mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  Doğruları böyle mertçe söyleyin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Yılbaşı öncesi 81 ilde baskın! Çok sayıda gözaltı var
Taban aylıklara ve kök maaşa zam geliyor! En düşük memur ve emekli maaşı ne kadar olacak?